Yurtdışına Çıkarken Yanınıza Almanız Gereken 15 Önemli Eşya

Yurtdışına Çıkarken Yanınıza Almanız Gereken 15 Önemli Eşya

Yurtdışı seyahati bizi her zaman ”yanıma neler almalıyım, neleri unutmamalıyım” diye kara kara düşündürmüştür. Çünkü bir kez gittin mi bir daha eşyalarını getirtmek gibi bir şey mümkün olsa da pek kolay değildir.

Bu yüzden yurtdışına çıkmadan iyi bir valiz planı yapmak gerekir. İşte seyahate çıkmadan yanınıza almanız gereken eşyalardan birkaçını sizlere aşağıda sıraladık.

1. Küçük valiz

1. Küçük valiz

Yurtdışında gerçekleştireceğiniz gezilerde size çok yardımcı olur. Ucuz uçak bileti satın aldığınız firmalara ekstra ücret ödememek için valizinizin uygun boyutlarda olması gerekir.

2. GoPro Kamera

2. GoPro Kamera

GoPro ile yurtdışı deneyiminizi resim ve videolarla renklendirebilirsiniz. Geniş çekim açısı ve su geçirmezliğiyle her yerde kullanabileceğiniz küçük ve kullanışlı bir üründür. Bisiklet turuna çıktığınızda ya da berrak denizlere dalış yaptığınızda rahatlıkla çekim yapabilirsiniz.

3. Taşınabilir şarj cihazı

3. Taşınabilir şarj cihazı

Gün boyu şarjı dayanmayan telefonunuz için artık havaalanında veya kafelerde priz aramak zorunda kalmayacaksınız. Taşınabilir şarj cihazı, sizi 20 saate kadar şarj etmekten kurtaracak bir üründür. Hafif ve ufak olması sayesinde rahatlıkla her yere götürebilirsiniz.

4. Evrensel seyahat adaptörü

4. Evrensel seyahat adaptörü

Bu ürün sayesinde bir sürü fiş dönüştürücü cihaza gereksiniminiz ortadan kalkar. Kafa karıştırıcı bir sürü uluslararası prizleri ile uğraşmazsınız. Bu seyahat adaptörü, 150’den fazla ülkedeki prizlere rahatlıkla takılabilmektedir.

5. Boyun yastığı

5. Boyun yastığı

Şişirilebilir ya da ufak boydaki boyun yastıkları, seyahatiniz esnasında size boyun ağrısı yaşamadan yolculuk yapmanızı kolaylaştırır. Şişirilebilir olanlar çantanızın ufak ceplerine bile sığabileceği için taşımanızı kolaylaştırır.

6. Günlük

6. Günlük

Günlük yazmak için yazar olmak zorunda değilsiniz! Bu sadece sizin günlüğünüz. İçinizden ne geliyorsa onu paylaşın. Her gün yaşadığınız ilginç anılarınızı, duyduğunuz komik sözleri veya yeni tanıştığınız arkadaşlarınızın özelliklerinden bahsedebilirsiniz. Döndüğünüzde günlüğünüzden daha güzel bir hediyelik eşya olmadığını göreceksiniz. Çünkü içindekilerin hepsi sizin şahsi hikayeleriniz olacak.

7. Taşınabilir hard disk (Hard-disk driver)

7. Taşınabilir hard disk (Hard-disk driver)

Taşınabilir harddiskler, müzik, şarkı, film, resim ve video gibi verilerinizi depolayabileceğiniz bir cihazdır. Kullanımınıza göre harddiskinizin hafızasını kendiniz belirleyebilirsiniz. Böylece, bilgisayarınız yanınızda olmasa bile yurtdışında çektiğiniz fotoğrafları bu sürücüde arşivleyerek cihazlarınızın hafızasında yeniden yer açabilirsiniz.

8. Yağmurluk

8. Yağmurluk

Her ne kadar gezginler için duyması üzücü olsa da, dünyanın her yerinde yağmurlar zamansızca gelebilmektedir. İster gittiğiniz şehirde üzerinize poşet geçirmiş turistler gibi gezin, ister şık yağmurluk ceketinizi yanınıza alarak resimlerde karizmanızı koruyun. Bavulda çok yer kaplamayacağı için götürdüğünüze çok pişman olmazsınız.

Eğer yağmurluk giymeyi sevmeyen biriyseniz, kendinizi ve çantanızı koruyacak ufak bir şemsiye alabilirsiniz.

9. Fön makinesi/düzleştirici

9. Fön makinesi/düzleştirici

Yanınızda seyahat boy düzleştirici, fön veya saç kurutma makinesi almanız hem rahatça taşımanızı hem de gittiğiniz yerde pahalı fiyattan alma riskinizi düşürür. Ürünü satın alırken yurtdışı kullanımlarındaki voltaj uyumuna dikkat etmelisiniz.

10. Taşınabilir hoparlör

10. Taşınabilir hoparlör

Bu küçük hoparlörü gittiğiniz her yere kolaylıkla taşıyarak, yüksek seste müziğin tadını çıkarabilirsiniz. Hafif ve sağlam bir yapıya sahip taşınabilir hoparlörlerle gezide, ev partisinde telefonunuza veya bilgisayarınıza bağlayarak DJ’lik yapabilirsiniz.

11. Türkiye'deki ilaç ve haplar

11. Türkiye'deki ilaç ve haplar

Rahatsızlandığınızda sıklıkla kullandığınız ağrı kesici, kas gevşetici, antibiyotik gibi çeşitli ilaçlarınızı yanınızda götürerek yurtdışındaki hastane masrafları, reçete yazdırma, bilinmedik ilaçlar gibi dertlerden kurtulmanıza yardımcı olur.

12. Kitap ya da e-kitap okuyucu

12. Kitap ya da e-kitap okuyucu

Kitap okumak, kendince eğlenmenin en iyi yollarından biridir. İster uzun otobüs yolculuklarında olsun, ister Miami sahillerinde. Eğer okumayı seviyorsanız yanınıza bir iki adet kitap alarak yola çıkabilirsiniz. Geziniz esnasında tanıştığınız diğer insanlarla da okuduklarınızı değiştirebilirsiniz. Kimseyi bulamasanız bile hostellerin kitaplıkları bulunur. Burada kalmış kişilerin bıraktığı kitaplarla kendi okuduklarınızı, resepsiyona danışarak değiştirebilirsiniz.

Kitap taşımak istemeyenler için e-kitap okuyucular hafif ve idealdir.

13. İskambil kağıdı

13. İskambil kağıdı

Yanınıza alabileceğiniz en kolay ve en ucuz eşyalardan biri olmakla birlikte, hiç pişman olmayacağınız ürünlerden bir tanesi olabilir! Geziniz esnasında tanıştığınız birçok kişiden farklı oyunlar öğrenebilir, kendi bildiğiniz pişti, pis yedili, papazkaçtı gibi oyunları da onlara öğreterek keyifli vakit geçirebilirsiniz.

14. Türk yiyecek ve içecekleri

14. Türk yiyecek ve içecekleri

İtalyan pizzası, Amerikan atıştırmalıkları, Fransız krebi için ne kadar heyecanlı olursanız olun Türk yemeklerini kısa sürede özleyeceğiniz aşikar. Üstelik domuz eti yemediğiniz takdirde, helal et arayacak, tavuk yemekten yorulacaksınız.

Yanınızda kurabiyelerden atıştırmalıklara, Türk kahvesinden çaya kadar çeşitli yiyecek ve içeceklerden götürebilirsiniz. Yabancılara ikram etmeniz, onların da çok hoşuna gidecektir.

15. İsveç çakısı

15. İsveç çakısı

İsveç çakısı, yurtdışına çıkarken ihtiyaç duyabileceğiniz makas, bıçak, törpü, şişe açacağı, tirbuşon, cımbız gibi birkaç şeye sahiptir. Çakıyı check-in’deki büyük bavulunuzda bulundurun ki, havalimanında güvenlik el koymasın.

Yanınıza almanız gereken eşyalar ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Nuri Demiroğlu

EDUMAG Editörü