Yurtdışında Hem Çalışıp Hem Gezebileceğiniz Ülkeler

Yurtdışında Hem Çalışıp Hem Gezebileceğiniz Ülkeler

Hayallerinizdeki ülkede hem çalışarak para kazanmak, hem de turistik yerlerini görmek istemez misiniz? Eğer istiyorsanız, doğru yerdesiniz.

Yurtdışında iş deneyimine sahip olarak, hayal ettiğiniz ülkeyi ucuza keşfedebilir, bambaşka kültürler tanıyabilir ve dünyaya faydalı bir şeyler katabilirsiniz. Yurtdışı çalışma ve tatil fırsatları yaşamınıza çok şey katacaktır. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz?

İşte yurtdışında hem çalışıp hem tatil yapabileceğiniz ülkeler ve size sunduğu fırsatlar;

Çalışma ve Tatil Sunan Ülkeler

Amerika Birleşik Devletleri

1 usa

18-29 yaş arasındaki üniversite öğrencileri Amerika’ya 3-4 aylık yaz tatillerinde gerçekleşen Work and Travel’a katılabilir. ”Çalış ve Gez” anlamına gelen Work and Travel, öğrencilerin hem çalışmak hem de seyahat etmek amacıyla gittikleri, dünyanın en büyük kültürel değişim programıdır.

İş alanları olarak öğrencilere eğlence parkları, restoranlar ve oteller gibi turistik yerlerde, vasıf gerektirmeyen işlerde çalışma imkanı sunar. Önce çalışılıp sonra seyahat etmeye çıkılan programda istediğiniz şehri gezebilirsiniz.

Avustralya

2 auAvustralya ve Türk hükümetlerinin karşılıklı öğrenci değişimi amacıyla imzaladıkları Working Holiday anlaşması (çalışma ve tatil vizesi) sayesinde her yıl onlarca Türk öğrenci bir yıllığına Avustralya’ya gidip, tam zamanlı çalışma, gezme ve eğitim alma imkânına kavuşur.

Üniversite öğrencisi veya mezunu, 18 ile 31 yaş arasındaki herkesin başvurabileceği Working Holiday programıyla 12 ay boyunca Avustralya’da geçici işlerde çalışma izni ve 4 aya kadar eğitim alma hakkına sahip olur. Ancak 6 aydan fazla aynı iş yerinde çalışamaz.

Working Holiday vizesi için erken başvuru yapıp yerinizi garantilemeniz gerekir. Böylece, Avustralya’da bir yıl kalarak hem İngilizcenizi geliştirir hem de çalışarak masraflarınızı çıkartırsınız.

Yeni Zelanda

3 nzTürkiye’den her yıl sadece 100 öğrencinin katılabildiği Working Holiday programında 3 aylık çalışma izni verilmektedir. Her yıl temmuz ayından itibaren başvurular kabul edilmeye başlanmaktadır.

Working Holiday programı ile Yeni Zelanda’ya gidenler en fazla 4 ay eğitim alabilecekleri dil okullarına kayıt yapabilmektedir. 12 ay yasal çalışma hakkı tanınan Working Holiday programında bir işverenle en fazla 6 ay çalışma imkânı sunulmaktadır.

Hem tatil yapıp hem eğitim hem de çalışma fırsatının olduğu Working Holiday programı ile kaliteli yaşam standartlarının olduğu Yeni Zelanda’da etkili bir yaşam deneyimine sahip olunmaktadır.

WWOOF ve Benzeri Uluslararası Projeler

Türkiye’nin de üye ülkelerden biri olduğu WWOOF (World Wide Opportunities on Organic Farms), dünyanın dört bir yanındaki organik çiftliklerde sizin gibi doğa tutkunlarıyla birlikte sezonluk çalışıp, birçok ülkeden insanla kaynaşma olanağı sunuyor.

Katılımın tek şartı ise 18 yaşını doldurmuş olmanız. Şahıslar ve aileler tarafından işletilen çiftliklerde günde 4 ila 6 saat arasında çalışmanız karşılığında yeme ve barınma masraflarınız karşılanır.

Kanada

4 cadWWOOF Kanada, Vancouver’ın batısından Toronto’nun doğusuna kadar ormancılık, hayvan bakımı, bahçıvanlık gibi birçok farklı iş imkanı sunuyor. Ayrıca, Kanadalılar sıcakkanlılıkları ve misafirperverlikleri ile de bilinen bir halk olduğu için pozitif bir çalışma ortamından emin olabilirsiniz.

Güney Afrika

5 africaAfrika’nın görkemini oradaki doğal alanlarda çalışarak keşfedin. Yerli kültürü tanıyıp, yörenin kendine has yemeklerinden tadabilir, okyanusu tepeden gören Table Mountain’a tırmanabilirsiniz. Ülke tarımı en çok şarapçılık, ananas yetiştirme ve şeker kamışı çiftlikleriyle biliniyor.

Japonya

6 japanBinlerce yıl öncesine dayanan kültürü ile dünyanın en çok turist çeken ülkelerinden biridir. Japonya’nın geleneksel ve gizemli yüzünü görmek için yerli halkıyla birlikte yaşamak en iyisi olacaktır.

Norveç

7 norwayBalıkçılığı ile bilinen Norveç’te kendinizi eşsiz doğası ve dinginliğine kaptıracaksınız. WWWOF projeleri ile çiftliklerdeki inşaata yardımcı olma, seracılık ve küçükbaş hayvancılık alanlarında çalışmanız mümkün.

ICEP (Uluslararası Kültürel Değişim Programları Burs Vakfı)

8 icep

ICEP (Uluslararası Kültürel Değişim Programları Burs Vakfı) yurtdışında gönüllü çalışabilmek için başvurabileceğiniz bir kuruluştur. Bazı gönüllü projelerine kıyasla, ICEP gönüllü hizmet ünitelerinde, topluma, doğaya ve insana hizmet amaçlanır.

ICEP gönüllü projelerini gezi programı olarak düşünmemek gerekir. Gençlik kamplarına benzer olsa da, çalışma saatleri ve çalışma koşulları anlamında aralarında epey bir fark vardır. Gönüllü pozisyonlarının genellikle tam zamanlı olduğu ICEP programında birkaç haftadan birkaç aya kadar uzanan çeşitli çalışma fırsatları bulunur.

ICEP gönüllü projelerini gezi programı olarak düşünmemek gerekir. Edineceğiniz deneyimler, tanıştığınız insanlar, yeni kültürler ve yapacağınız yardımlar ile hayatınıza çok şey katacaksınız.

AIESEC

AIESEC 1

Öğrenciler ve yeni mezunlar için sosyal sorumluluk ve profesyonel staj imkanları sunan, şirketler ve sivil toplum kuruluşlarını farklı ülkelerdeki genç yetenekler ile buluşturan dünyanın en büyük öğrenci organizasyonlarından biridir.

AIESEC dünyanın ihtiyaç duyduğu nitelikli, uluslararası bakış açısına sahip liderlerini yetiştirmeyi amaçlayan gönüllü bir öğrenci organizasyonudur.

1954 yılından günümüze 480,000’den fazla sosyal sorumluluk ve profesyonel staj tecrübesi yaşatmıştır. Vizyonu; barış sağlamak ve insan kaynağı potansiyelini en verimli şekilde kullanmaktır. Amacımız ise sunduğumuz değişim fırsatları ile dünyayı daha yaşanabilir bir yer haline getirmektir.

Au Pair

au pair

Au Pair de hem çalışıp hem yeni ülkeler tanıyabileceğiniz bir başka seçenek. Birçok kişi au pairliği dadılık yapmak gibi düşünse de au pair’de yapılabilecek iş yelpazesi geniştir.

Çocuk bakımının yanı sıra, günlük ev işleri olan banyo ve lavabo temizliğinden bulaşık ve ütüye kadar detaylı ve günlük işler yapabilirsiniz.

Kısa süreli çalışma vizesi veren ülkelere başvuru yapabilirsiniz. Bu tür başvurularda hazırlıklı olmanız ve araştırmanızı düzgün yapmanız çok önemli.

YAZAR HAKKINDA
Ebru Bıyık

StudyZONE Yurtdışı Eğitim Danışmanı / Work and Travel participant 2018