4 Adımda Yurtdışında Yüksek Lisans

4 Adımda Yurtdışında Yüksek Lisans

Yurtdışında yüksek lisans yapmış biri olarak, üniversiteler hakkında yapılacak araştırmalar, başvuru süreçleri, kabul aldıktan sonra yapılacaklar ve oradayken hazırlıklı olmanız gereken durumlar hakkında bilgi ve deneyimlerimi aktarmaya çalışacağım.

Başvuru yapılacak üniversiteleri belirleme

Öncelikle önceliklerinize göre gitmek istediğiniz ülkeyi belirlemeniz gerekmektedir. MBA programları için Amerika, Sanat programları için Fransa, mühendislik programları için Almanya (devlet üniversitelerinde ücretsiz yüksek lisans yapmak mümkündür), ekonomi ve finans programları için İngiltere ve Hollanda üniversiteleri kalite açısından diğerlerine göre ön planda yer almaktadır.

İstediğiniz ülke ve bölüme karar verdikten sonra üniversitelerin dünya sıralamalarına bakmanız okulun kalitesi açısından size fikir verecektir.

Her okulun ortalama olarak başvuru şartları (İngilizce seviyesi, not ortalaması, vs.) hemen hemen aynıdır. İngilizce için bütün okullar IELTS ya da TOEFL sınavı isterler. Ancak eğer üniversitede okuduğunuz bölümde İngilizce dilinde eğitim alıyorsanız, okulunuzdan bunu belgeleyen bir yazı alırsanız bazı okullar sizden herhangi bir sınav belgesi istemeyebiliyor (ben bu şekilde birçok okuldan kabul aldım).

Sizin profilinize uygun olan okulları belirledikten sonra ihtiyacınız var ise burs olanaklarını inceleyin. Okuldan direk olarak burs alabilmeniz için başarılı bir öğrenci olmanız gerekir. Üniversitelerden alınabilecek burslar dışında TÜBİTAK gibi bazı yerel kurumların da yurtdışında yüksek lisans yapan öğrenciler için burs olanakları mevcuttur, mutlaka araştırmasını yapın. Eğer üniversitede son sınıf öğrencisi iseniz mutlaka Ekim-Kasım aylarında başvurularınızı tamamlayın.

Başvuru dosyanızı hazırlama ve gönderme

Üniversitelerin başvuru için gerekli belgeleri her bölüm için ilgili sitede yer almaktadır. Başvuru dosyanızda transkript dışında en çok dikkat edilmesi gereken kısımlar hocalarınızdan ya da staj yaptığınız kurumdan alacağınız referans mektubu ile yazacağınız niyet mektubudur. Eğer ki MBA yapacaksanız, o zaman varsa staj yaptığınız firmalardan güçlü CV ve pozisyonu olan kişilerden, MBA ve diğer programlar için de üniversitenizden birden fazla ders aldığınız mümkünse profesör olan hocalarınızdan sizi fazlasıyla öven referans mektubu almanız başvurunuzda çok önemli rol oynamaktadır. Bunun yanında yazacağınız niyet mektubunda gelecekteki beklentilerinizin yanında öğrencilik hayatınızda üyesi olduğunuz kulüpleri, sivil toplum kuruluşlarını, sosyal hayatınızdaki aktiviteleri mutlaka anlatın. Sadece ders odaklı olmadığınızı onlara gösterin.

Okulunuzun eğitim programı dışında başka okullardan ya da dışarıdan aldığınız yüksek lisans başvurunuzda işinize yarayacağını düşündüğünüz dersler için ders içeriğinin resmi kopyasını başvuru dosyanıza ekleyin. Başvuru yaparken bazı okullar online olarak dosyalarınızı yüklemenizi isterken bazıları ise kargo ile göndermenizi isterler. Bazı üniversitelerin Türkiye’de anlaştığı yurtdışı eğitim danışmanlığı firmaları vardır. Onlar üzerinden başvuru yapmanız sizi kargo masrafından kurtaracaktır. Eğer kendiniz başvuru yapacaksanız, en uygun kargo ücreti olan PTT Kargo’yu tercih edebilirsiniz.

Kabul sonrası yolculuk hazırlıkları

Kabul sonrası en önemli konu konaklama ayarlamaktır. Üniversiteler sizi genellikle kendi yurtlarına veya anlaşmalı olduğu Türkiye’deki emlakçılar gibi kuruluşlara yönlendirirler. Ancak bunlar genellikle yüksek maliyetli seçeneklerdir. Kendiniz araştırma yapın, üniversitede ev arkadaşı arayanları araştırın, üniversitenin sosyal medya hesaplarından mevcut veya sizinle aynı zamanda gidecek öğrencilerle iletişime geçin ve onlara konaklamayı nasıl ayarladıklarını sorun. En kötü ihtimalle ilk haftanızı uygun maliyetli bir otelde geçirin ve gittiğinizde konaklama alternatiflerini değerlendirin.

Genellikle üniversitenin yönlendirmesiyle tutacağınız öğrenci evindeki bir odanın maliyetinin yarısına konaklama ayarlamanız mümkündür. Eğitim süresini göz önünde bulundurursanız bu size maliyet anlamında ciddi bir tasarruf sağlayacaktır. Konaklama alternatiflerini değerlendirirken okula mesafesine bakın ve toplu taşıma alternatiflerini araştırın.

Eğitim başlangıcı ile sizi bekleyenler

Üniversitelerin eğitim başlangıcından önce oryantasyon programlarına mutlaka katılın. Yurtdışında yüksek lisans yaparken yeni arkadaşlar edinmenin en hızlı ve kolay yolu bu etkinliklerdir. Henüz konaklama ayarlamadıysanız, burada tanışacağınız yeni kişilerle farklı seçenekler bulabilirsiniz. Üniversitenin yerel öğrencileriyle tanışın, hem konaklama hem de almayı planlıyorsanız bisiklet için en uygun seçenekleri öğrenmenizi sağlayacaktır.

Ülkeye özel tatil günlerinde komşu şehirler veya ülkelere gezi planlarınızı önceden yapın. Eğer ulaşım aracınız uçak olacaksa Ryanair ya da Easyjet gibi oldukça uygun havayollarının kampanyalarını takip edin. 5 Euroya bile uçak bileti bulabilirsiniz. Son olarak, eğer tezli bir yüksek lisans yapıyorsanız, tez konunuzu ve çalışmayı planladığınız hocanızı ilk aylardan belirlemeniz çok önemli rol oynayacaktır. Geç kalırsanız ilgilenmediğiniz bir konu ve alakasız bir hoca ile çalışmak durumunda kalabilirsiniz.

Elimden geldiğince detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Umarım okuyanlar için faydalı olan bir yazı olmuştur. Şimdiden yurtdışında yüksek lisans düşünen, isteyen, okuyan bütün öğrencilere başarılar ve iyi eğlenceler diliyorum…

Yurtdışında yüksek lisans ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Serkan Şengül