Çekya’da Üniversite Eğitimi Rehberi

Çekya’da Üniversite Eğitimi Rehberi

Avrupa Birliği’nin en zengin kültüre sahip ülkelerinden biri olan Çekya’da Üniversite eğitimi almak isteyenler bu makale tam size göre.. Çekya, ekonomisi ve çeşitli imkanları ile öğrencilere gelecek vaat eden fırsatlar sunan bir ülkedir. Dünyanın en tanınır markalarına sahip olan Çekya hem teknolojik hem de eğitim alanlarında Avrupa’nın ileri gelen ülkelerinden biridir.

Zengin bir eğitim geçmişine sahip olan Çek Cumhuriyeti’nin ilk üniversitesi 1348 yılında başkent Prag’da kurulmuştur. Teknik ve ekonomi üniversiteleri ile popüler olan Çekya, sağlık alanındaki üniversiteleri ile de ön plana çıkmaktadır. Çek Cumhuriyeti’nde üniversite eğitimi alırken YÖK denkliği ile ilgili bir kaygınız olmayacaktır. Çekya’da bulunan ve dünyanın en iyi 1000 üniversitesi arasında yer alan üniversiteler YÖK tarafından tanınmaktadır.

Neden Çekya’da Üniversite Eğitimi?

Türkiye’deki üniversite giriş sınavlarına girmek zorunda bile değilsiniz!

Çekya’da üniversite okumak için kendi ülkenizde herhangi bir üniversite giriş sınavına girme zorunluluğunuz yoktur. Çekya’da eğitime başvurmanız için lise diplomanız yeterlidir.

İngilizce olarak eğitim alacaksınız.

Çekya’da çeşitli bölüm ve alanlarda %100 İngilizce eğitim alabileceğiniz üniversiteler vardır. İngilizce yeterliliğinize göre ilk sene İngilizce hazırlık eğitimi alarak bölümünüze geçiş yapabilirsiniz. İsteyen öğrenciler için İngilizce dışında Çekya’nın kendi dili olan Çekçe’de üniversite eğitimi almak da mümkündür.

Çek dilinde eğitim ücretsizdir.

Çekya’da üniversite eğitimini Çekçe alırsanız okul ücreti ödemezsiniz. İlk sene hazırlık okuduğunuz takdirde sadece o yılın eğitim ücretini ödemiş olursunuz. Böylece yeni bir yabancı dil öğrenirken aynı zamanda ücretsiz eğitim almanın imkanlarından faydalanırsınız.

Üniversiteleri YÖK tarafından tanınmaktadır.

Çekya üniversitelerinin YÖK tarafından tanınmasının en büyük nedeni, Çekya’nın Avrupa Birliği üyesi bir ülke olmasından kaynaklanmaktadır. Çekya’da üniversite eğitiminiz tamamlandıktan sonra Avrupa Birliği’ne üye olan tüm ülkelerde Mavi Diplomanızı kullanabilirsiniz. Mavi Diploma size Avrupa ve dünyanın birçok ülkesinde kolayca çalışma imkanı sağlar.

Üniversite ücretleri ve yaşam maliyetleri uygundur.

Avrupa’nın birçok ülkesine göre Çekya’da yaşam maliyetleri çok daha uygundur. Çekya, eğitim, konaklama, ulaşım ve yaşam maliyetleri açısından da çok hesaplı olan bir ülkedir. Bu açıdan Çekya’da üniversite eğitimi almak Türkiye’de herhangi bir vakıf üniversitesinde eğitim almaktan çok daha uygun bir seçenektir.

Kaliteli üniversitelerde eğitim imkanı vardır.

Eğitim anlamında Avrupa’nın önde gelen ülkelerinden biri olan Çekya, eğitmen kadrosu, üniversite imkanları ve belirli konularda yetkinliği ile üniversitelerinde kaliteli eğitim vermektedir.

Mezuniyet sonrası çalışma iznine sahip olma imkanı vardır.

Çekya’da üniversiteden mezun olduktan sonra en az 2 yıl çalışma iznine sahip olursunuz. Bu süre zarfında yurtdışında çalışabilirsiniz. Hatta işvereniniz sizin çalışmaya devam etmenizi isterse daha uzun süre bu ülkede kalabilirsiniz. Böylelikle kariyer hayatınıza yurtdışında devam ederek iş olanaklarınızı arttırabilirsiniz. Ülkemize kıyasla bir hayli düşük olan Çekya’daki işsizlik oranı %2 civarlarındadır.

Schengen vizesi ile tüm Avrupa’yı gezme imkanı vardır.

Çekya’da üniversite eğitimine giderken aldığınız Schengen vizesi ile Avrupa’nın en güzel ülkelerini gezebilirsiniz. Schengen Bölgesi’nde bulunan ülkelere vizenizin geçerli olduğu tarih ve eğitim süreniz boyunca seyahat edebilirsiniz.

Çekya ve Türkiye’de Üniversite Eğitiminin Karşılaştırılması

Üniversite eğitimi insan hayatının en belirleyici dönemidir. Bu yüzden en doğru kararı vermek gerekir. Bu açıdan sizlere yurtdışında üniversite eğitimi almanın Türkiye’ye kıyasla hangi rakamlarda olacağını sunmak üzere bir karşılaştırma tablosu hazırladık.

Karşılaştırma tablosunda sizlere; üniversite sınavından beklenilen puanı alamadı diye, sadece üniversite öğrenimi görmüş olmak için Türkiye’de herhangi bir üniversitede tercih edilmeyen bir bölümde okumak ile; bu sınavlara hiç gerek olmadan, yurtdışındaki kaliteli üniversitelerde sevdiğiniz bir bölümde okumayı birçok kriter üzerinden sunduk.

Çekya’da Popüler Üniversiteler

Çekya’da üniversite eğitimi genel olarak 3 senedir. Ekonomi ve teknik üniversiteleri ile ön plana çıkan Çekya, tercihi sağlık alanında olanların öncelikli seçim yaptığı ülkelerdendir. Eğitim sürelerine bakacak olursak Çek Cumhuriyeti’nde tıp okumak 1 yıl hazırlık ve 6 yıl lisans eğitimini kapsar. Üniversitelerin yoğunluğu Çekya’nın başkenti Prag’da bulunmaktadır.

ÜniversitelerŞehirAçıklama
Charles ÜniversitesiPragÇekya’nın en eski, Avrupa’nın en köklü üniversitelerinden biri olan Charles Üniversitesi, 1348 yılında kurulmuştur.
Çek Teknik Üniversitesi (CTU)PragÇekya’nın bir diğer en eski okullarındandır ve 1906 yılında kurulmuştur.
Prag Ekonomi ÜniversitesiPragÇekya’nın devlet üniversitelerindendir. Ülkenin en büyük devlet ekonomi üniversitesidir.
Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesi (CULS)PragDünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında mühendislik alanında ilk 100’e giren üniversitedir.
Masaryk ÜniversitesiBrnoÜniversite 1919 yılında kurulmuştur. 9 fakülteye sahiptir. Bünyesinde 200’den fazla bölüm, enstitü ve klinik bulunmaktadır.

Çekya’da Üniversite Eğitim Fiyatları

Eğitim dilini Çekçe tercih ettiğiniz takdirde Çekya’da üniversite okumak ücretsizdir. Senelik eğitim fiyatları 500-5000 Euro civarlarındadır. Fiyatlar bölüm ve üniversiteye göre değişmektedir.

BölümlerMinMax
Genel Tıp10.000€14.400€
Makine Mühendisliği4.300€5.000€
Tarım Mühendisliği3.000€3.500€
Diş Hekimliği12.000€14.400€
İşletme550€6.500€
Ekonomi ve Yönetim555€4.300€
Ekonomi ve Finans3.600€6.000€
Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Siyaseti1.500€3.600€
İngiliz Dili ve Edebiyatı3.000€4.500€

Çekya’da Üniversite Eğitimi için Popüler Şehirler

ŞehirlerAçıklama
ÇekyaÇekya’nın en büyük şehri ve başkenti Prag’dır.
BrnoÇekya’nın ikinci büyük kenti ve tarihi Moravya’nın eski başkentidir.

Çekya’da Konaklama Seçenekleri

Üniversite Yurtları

Avrupa ülkeleri arasında Çekya, öğrenciler için en çok konaklama seçeneğine sahip olan ülkelerden biridir. Çekya’da üniversite eğitimi alan öğrencilerin birçoğu üniversite yurtlarında konaklamayı tercih eder. Üniversite yurt fiyatları yaklaşık 150-250 Euro civarlarındadır.

Öğrenci Evleri

Çekya’da öğrenciler genellikle hazırlık yılını tamamladıktan sonra arkadaşlarıyla birlikte öğrenci evi kiralamayı tercih eder. Öğrenci evi seçeneğinin diğer konaklamalara göre daha masraflı ve daha uğraştırıcı olduğunu da belirtmek gerekir.

Özel Yurt / Hostel Konaklamaları

Özel yurt ve hostel konaklamaları, Çekya’da hem daha çok seçenek olmasından hem de daha ekonomik fiyatlarda alternatifler olduğundan dolayı öğrenciler tarafından çok tercih edilmemektedir.

Çekya’da Aylık Yaşam Maliyetleri

Çekya, Avrupa’nın en iyi standartlarında yaşam sunmaktadır. Bunun yanı sıra yaşam masrafları bakımından da çoğu ülkeye göre daha ekonomiktir. Sıradan bir öğrencinin aylık masrafı ortalama 450-500 Euro’dur. Bu rakam öğrencilerin harcama alışkanlığa göre değişkenlik gösterir.

MaliyetMinMax
Konaklama Maliyetleri145€250€
Ulaşım Maliyetleri10€15€
Yeme İçme Maliyetleri150€200€
Sosyal ve Kültürel Yaşam Maliyetleri30€80€
Cep Harçlığı125€200€
Toplam460€745€

Çekya’da İklim ve Hava Durumu

Çekya, denize kıyısı olmadığı için karasal bir iklime sahiptir. Yaz ve kış ayların arasındaki sıcaklık farkı fazladır. Yaz ayları sıcak ve kurak, kış ayları ise sert soğuk hava hakimdir. Kışın yağışlar çoğunlukla kar şeklinde görülür. Çekya’da sıcaklıklar Nisan ayında artmaya başlarken en sıcak dönemi yaz aylarıdır.

Seyahat ve Uçak Bileti

Coğrafi Konum

Çekya, Avrupa’nın tam ortasında yer alır. Komşu ülkelerini sayacak olursak kuzeyinde Polonya, batısında Almanya, güneyinde Avusturya ve doğusunda Slovakya yer almaktadır.

Türkiye’ye Uçak ile Uzaklığı

Türkiye’den Çek Cumhuriyeti’ne aktarmasız uçuşlar yaklaşık 3 saat sürmektedir. Karayolu ile yolculuk yapmak isteyenler için yolculuk süresi yaklaşık 25 saattir.

Ortalama Uçak Bileti Fiyatları

Türkiye’den Çekya’ya uçak bileti ücretleri yaklaşık 90-150 Amerikan dolarıdır. Sezondan sezona uçak bileti fiyatları değişmektedir.

Çekya'da Üniversite - Ulaşım

Çekya Öğrenci Vizesi

Çek Cumhuriyeti’ne vize başvurusunda bulunan ve başvuru şartlarını sağlayan hemen herkesin vize aldığı bilinmektedir. Vize başvurusu yaklaşık 30 ile 60 gün içerisinde sonuçlanır. Vize sürecinin diğer ülkelere göre biraz daha uzun sürmesinin aksine sonuçların diğer ülkelere göre daha pozitif çıktığı görülmektedir.

Çekya’da Yasal Çalışma İzni Var mı?

Çekya’da üniversite eğitiminizi tamamladığınızda Avrupa Birliği üyesi ülkelerde 2 yıl yasal çalışma iznine sahip olursunuz. Bunun için gereken bazı yasal prosedürleri yerine getirmeniz ve oturma iznini almanız gerekmektedir. Bunun dışında Çekya’da öğrenim görürken de bu prosedürleri uyguladığınız takdirde çalışma imkanınız vardır. İşsizlik oranının %2 olduğu Çekya’da uluslararası öğrenciler eğitimlerini tamamladıklarında iş hayatına hızlı bir adım atabilirler.

Bunları Biliyor muydunuz?

  • Dünyanın en eski üniversitelerinden biri olan Charles Üniversitesi 1348 yılında kurulmuştur. 2006 yılında Dünya Üniversiteler Sıralamasına göre Doğu Avrupa’nın en önde gelen üniversitesi seçilmiştir.
  • Dünyanın en güvenli 6. ülkesi Çek Cumhuriyeti’dir.
  • Avrupa Birliği’nin en düşük işsizlik oranına sahip olan Çekya, yüksek yaşam standartları sunar.
  • Çekya, dünya çapında en hızlı interneti kullanan on ülkeden biridir.
  • Çekya, onlarca etkileyici mimari mirasa sahiptir. Bünyesindeki anıt, bina, kule ve köprüleri arasında 12 adet UNESCO anıtı bulunmaktadır.
  • Avrupa’nın en büyük otomobil üreticilerinden olan Skoda Auto, Çek Cumhuriyeti menşeilidir.
  • Dünya çapında meşhur olan bazı Çek isimler şu şekilde : Gregor Mendel (genetik bilim), Alphonse Mucha (görsel sanatlar), Franz Kafka (edebi sanatlar)
  • İlk topraklanmış paratoner, vidalı pervane, modern pusula, şeker küpleri, foto gravür, ark lambası, plastik patlayıcı Semtex ve yumuşak kontakt lensleri Çekler tarafından icat edilmiştir.
  • İlk plastik cerrahiyi Çek vatandaşları olan Frantĭsek Burian ve Arnold Jirásek 1927’de bulmuştur.

Danışman Yorumu

Bir insanın geleceğini belirleyen en önemli dönem, hiç kuşkusuz üniversite eğitim dönemidir. Yurt dışında bir üniversiteden mezun olmak; sağladığı kaliteli eğitim, yurt dışı tecrübesi, kazandırdığı kültürel birikim ve toplum tarafından kabul gören prestijli bir diploma ile size iyi bir sosyal statü ve yaşam boyu saygınlık kazandıracaktır.

Türkiye’de üniversite sınav stresi yaşamadan istediği bölümde eğitim almak isteyen öğrenciler için Çekya harika bir seçenektir. Çekya’da eğitim sisteminin farklı olması sebebiyle hazırlık okumak gerekmektedir. Hazırlık eğitimi boyunca alacağınız İngilizce ve akademik derslerden sonra, başvurmak istediğiniz okulun kabul şartlarını yerine getirip, başvuru yapmanız mümkündür. Çekya’da bulunan üniversitelerde eğitim dilinin İngilizce olmasının yanı sıra, öğrenciler kendi sınıfları ve kampüslerinde de diğer öğrenci ve öğretim görevlileriyle İngilizce iletişim kurmak zorundadır. Bu sayede öğrenciler bolca İngilizce pratik yapma imkanı bulabilmektedir. Böylelikle yurt dışında yaşamanın doğal bir getirisi olarak en az bir yabancı dili çok iyi öğrenmiş olursunuz. Üstelik Çek dilinde eğitim almak isteyen öğrenciler için eğitim ücretsizdir.

Çekya’da bulunan ve dünya sıralamasında ilk 150 arasında olan Charles Üniversitesi ve Çek Teknik Üniversitesi gibi üniversiteler Türkiye’de ilk 1000’de yer alan Boğaziçi Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, ODTÜ ve İTÜ’den daha üst sıralarda bulunmaktadır.

Prestijli bir yurt dışı diploması ve bildiğiniz yabancı diller sayesinde Türkiye’de veya yurt dışında hem daha iyi gelirli işlere başvurabilir, hem de yüz binlerce aday arasında tercih edilen siz olabilirsiniz. Böylece mesleğinizde çok daha kolay ve özgüvenli ilerleyebilirsiniz. Ülkenin Avrupa Birliği’nde bulunmasına rağmen kendi para birimi olan Çek korunasını kullanması öğrenciler için büyük bir avantaj sağlar. Öğrenciler mezun olduktan sonra, milyonlarca üniversiteli işsizin bulunduğu Türkiye yerine işsizlik oranının %4 olduğu Çekya’yı tercih edebilmektedir.

Eğitim süreniz boyunca uluslararası bir ortamda, çeşitli ülkelerden yüzlerce öğrenciyle arkadaşlık edip, dünyanın değişik kültür ve ekonomilerini tanıma fırsatı bulabilirsiniz.

Çekya’ya girişte alacağınız ve hemen hemen tüm Avrupa’da geçerli olan Schengen vizesi size hem eğitiminizi aldığınız süre boyunca diğer ülkelere gidip farklı kültürler keşfetme fırsatı sunacak hem de eğitiminiz sonrası dünyanın diğer ülkelerine vize alırken size iyi bir referans olacaktır.

Üniversite eğitiminize; Çekya’da popüler şehirlerde, YÖK’ün tanıdığı iyi üniversitelerde ve geniş imkanları olan kampüslerde başlayabilirsiniz. Hem de Türkiye’deki eğitim ve yaşam maliyetleri ile işletmeden mühendisliğe, tıptan psikolojiye kadar geniş bir yelpazede dilediğiniz bölümde okumak ve dünyaca tanınan bir diploma sahibi olmak sizin elinizde…

YAZAR HAKKINDA
Emre Tunçer