Çok Daha Düşük Maliyete ABD’de Üniversite Okumak | Community College

Çok Daha Düşük Maliyete ABD’de Üniversite Okumak | Community College

Amerika’da üniversite okumak isteyenler için ekonomik bir alternatif olan Community College hakkında bilmeniz gerekenleri hazırladık.

1. Community College nedir?

Community College, Amerika’da üniversitelerin ilk 2 yılını çok daha uygun fiyatlara okuyabileceğiniz eğitim kurumlarıdır. Amerika genelinde 1167 Community College bulunurken toplamda 12.4 milyon öğrenciye hizmet vermektedirler. Amerikalı öğrencilerin %68’inin ilk aşamada tercih ettiği Community College sisteminin asıl amacı öğrencileri 4 yıllık üniversitelere transferini sağlamaktır. Community College eğitimini 2 yılda tamamlayan bir öğrenci transfer olduğu kurumda yalnızca kalan 2 yılını okuyarak 4 yıllık diploma alma hakkı elde eder.

2. Community College için kimler başvurabilir?

Birçok farklı ülkeden öğrencilerin bulunduğu bu okullara başvuru yapabilmek için lise mezunu olmak yeterlidir. Liseden mezun olmuş herhangi bir öğrenci başvuru dönemleri içerisinde Community College başvurusunda bulunabilir.

3. Community College fiyatları nedir?

Amerika’da ortalama bir üniversitenin fiyatı $10.000-$35.000 arasında değişirken Community College sisteminde bu $5.000-$9.500 arasında değişkenlik gösterir. Bu fiyatlarda 2 yıl eğitim almanın maliyeti Türkiye’de bir özel üniversiteden eğitim almakla hemen hemen aynıdır.

4. Community College’da ne eğitimi alınabilir?

Community College’lar üniversiteler gibi tüm alanlarda eğitim vermektedirler. İşletme, mühendislik, eczacılık, moda tasarımı gibi birçok bölümde eğitim alabilirsiniz. Henüz alanına karar vermemiş öğrenciler içinde büyük bir avantaj sağlayan Community College’larda ilk senenizde alan dersi almadan yani bölüm seçmeden eğitiminizi sürdürebilirsiniz.

5. Community College’da ne kadar süre okunmalı ve mezun olmak mümkün mü?

Community College’ların ortalama tamamlanma süresi 2 yıldır. 60 kredisini tamamlayan her öğrenci Community College’dan mezun olma veya 4 yıllık bir üniversiteye transfer olma hakkı elde eder. Amerika’nın yabancı öğrencilere uyguladığı yasa gereği her bir öğrenci dönem başına en az 12 kredi almakla yükümlüdür. Community College’da dönemde 15 kredi alarak eğitiminizi 2 sene içerisinde planlayabilirsiniz. Yazın ders alacak öğrencilerin maksimum alabileceği kredi sayısı 8’dir. Yazın da eğitim almak isteyen öğrenciler Community College serüvenini 1.5 yılda tamamlayabilirler.

6. Community College’lardan hangi üniversitelere transfer olunabilir?

MIT, UCLA, Stanford ve daha birçok üniversiteye sınavsız direkt geçiş imkanı sağlayan Community College’ların tercih edilmesindeki en büyük sebeplerden biri budur. Öğrenciler Türkiye’den direkt bu üniversitelere gitmek için girilmesi gereken sınavlar haricinde birçok aşamadan geçmektedirler. Her bir Community College ortalama 65-70 arası üniversite ile anlaşmalıdır. Bu üniversitelerden herhangi birine not ortalamanız 2.00 üzerinde olması durumunda geçiş yapabilirsiniz. Amerika’da hiç bir kurumdan 2.00 altında bir not ortalama ile mezun olamayacağınızı unutmayınız.

7. Üniversitede ne kadar daha eğitim alınacak?

Kalan 60 krediniz yani 2 yılınız üniversitede tamamlanacaktır. Bu eğitimin ardından son mezun olduğunuz kurumun 4 yıllık lisans diplomasını almaya hak kazanırsınız.

8. Community College kabul şartları nelerdir?

  • Lise diploması
  • İngilizce yeterlilik (TOEFL iBT: 45-61 / IELTS: 4,5-6,0)

Unutulmaması Gerekenler:

  • Community College’dan üniversiteye transfer olduktan sonra mezun olmanız durumunda 1 senelik OPT (Optional Practice Training) adı altında tam zamanlı bir çalışma iznine sahip olursunuz.
  • Community College okurken veya transfer olduktan sonra bölüm değiştirebilir ve başka bir alanda eğitim alabilirsiniz.
  • Community College eğitimi maliyetinizi %60 oranında düşürerek size maddi katkıda bulunduğu gibi eğitime başlama sürecinizi de kısaltır. Direkt bir üniversite eğitimi alacak öğrenciler TOEFL ve IELTS için yüksek skor alması gerekirken bu skorlar Community College için kolay erişilebilir puanlardır.
  • Üniversite eğitimini tamamladığınızda Amerika’nın en iyi üniversitelerinden 4 yıllık lisans diploması alırsınız.

Community College ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
ONEDU Yurtdışı Eğitim

Onedu Yurtdışı Eğitim Danışmanlık uzun yıllar yurt dışında eğitim görmüş ve alanında uzmanlaşmış ekibiyle eğitim hayatınızın profesyonelce yönlendirilmesini ve desteklenmesini sağlamak için kurulmuştur.

Ataşehir merkezli ofisimizde öğrencilerimize sadece okul, konaklama, vize danışmanlığı değil; aynı zamanda sosyalleşmeleri ve daha hızlı yabancı dil öğrenmeleri için sosyal aktiviteler de sunmaktayız. Uluslararası iş ortaklarımızla beraber öğrencilerimizin hayallerini kurdukları eğitim ve öğretim hayatına en hızlı şekilde adapte olmalarını temel amacımız haline getirdik.