Dolardaki Artış Work and Travel’ı Nasıl Etkiledi?

Dolardaki Artış Work and Travel’ı Nasıl Etkiledi?

Dolar baş döndürücü hareketlerine devam ederken Work and Travel’a gidecek öğrenciler olarak yaşanan rekoru şaşkınlıkla izliyoruz. Son birkaç gün içinde rekor kıran dolar fiyatları Merkez Bankası’nın müdahalesiyle 3.75 seviyesinin altına gerilerken dün 3.93 ile tarihi zirvesini gördü.

Dolardaki artış her zaman Work and Travel’a olan ilgiyi artırmıştır. Aşağıdaki tabloda, her yıl biraz daha artan dolar ile birlikte Türkiye’de Work and Travel programına katılım sağlayan öğrenci sayısı arasında doğru orantılı bir artış gerçekleştiğini görebilirsiniz.

Yıllar           Kur (dolar/TL)     Katılımcı Sayısı (Türkiye)
2013            1,90                       4258
2014            2,19                       4094
2015            2,72                       4873
2016            3,02                       5420
*2017          3,61                       6200

*2017’deki dolar kuru ortalaması ve beklenen katılımcı sayısı.

Tabloda da görüldüğü gibi aslında öğrenciler programı bir krizden çok, fırsat olarak değerlendirmektedir. Gelin, bu verileri daha yakından inceleyelim..

Yeni kayıt olan bir Work and Travel öğrencisinin programa katılım maliyeti yaklaşık fiyatları bu şekildedir;

2.000 $                            Work and Travel program ücreti
600 $                               Uçak bileti
160 $                               Vize ücreti
35 $                                 Sevis ücreti

Dolayısıyla, yeni kayıt yaptıran bir öğrencinin Amerika’ya henüz gitmeden yapacağı harcama yaklaşık 3.000 $’a, yani 11.000 TL’ye karşılık gelmektedir. Work and Travel’ın bu masraflarından yola çıkacak olursak, Türkiye’de bir yaz geçirdiğinizde bile birkaç hafta içinde harcayacağınız para en az 1.000-1.500 TL olurken, yaklaşık 4 ayda tatil yapacağınızı da düşünürsek bu maliyet 6.000-7.000 TL’yi bulmaktadır.

Oysa Work and Travel’da çalışan öğrenciler kazandıkları paralar ile masraflarını karşılayıp, en az 1.000-2.000 $ ile Türkiye’ye dönüyor. Yapılan anketler, Amerika’dan dönen Türk öğrencilerin yanlarında getirdiği ortalama rakamın 1.500 $ olduğunu gösteriyor. Yani Amerika’da tüm yaptığınız harcamaların ardından elinizde kalacak minimum rakam bile Türkiye’de 4 ayda yapacağınız tatil masraflarınıza denk gelmektedir.

Sonuç olarak; Amerika’da çalışarak kazandığınız paralar ile en kötü ihtimalle Work and Travel temel masraflarını çıkartırsınız. En iyi ihtimalde ise Work and Travel maliyetini çıkarmakla kalmaz, cebinizdeki fazla dolarla Türkiye’ye dönersiniz.

Şunu da unutmayın ki; tüm bunlarla birlikte dünyanın diğer ucundaki Amerika’yı gezmiş, yabancı dilinizi geliştirmiş, farklı bir kültürde yaşamış, teknoloji ve giyim ihtiyaçlarınızı daha ucuza almış, özgeçmişinize yazabileceğiniz müthiş bir deneyim edinmiş olacaksınız!

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.

YAZAR HAKKINDA
Doğukan Helvacı

Work and Travel / Erasmus / Dil Eğitimi / @workandtravelswt @macerarehberiniz