EVS Nedir ve 5 Madde ile Katılım Şartları Nelerdir?

EVS Nedir ve 5 Madde ile Katılım Şartları Nelerdir?

EVS – AGH Nedir?

İngilizce; EVS – European Voluntary Service, Türkçe olarak ise AGH – Avrupa Gönüllü Hizmeti olarak adlandırılan bu servis, Avrupa Birliği üye ve aday ülkeleri arasında gerçekleştirilmekte olan bir Avrupa Birliği Projesidir. Bu proje ile 18-30 yaş arasındaki herhangi bir genç, Avrupa içerisinde bulunan herhangi bir ülkeye giderek, asgari yaşam şartları AB fonundan karşılanacak şekilde (birazdan detaylı geliyor) 2 ila 12 ay süre boyunca “Gönüllü” olarak, haftada en fazla 35 saat çalışabiliyor.

Projenize bağlı olarak; çeşitli yardım kuruluşlarında, dernek veya vakıflarda, belediyelerde, gençlik merkezlerinde, rehabilitasyon merkezlerinde, kimsesizler yurdunda, kreşlerde, medya birimlerinde, üniversitelerde, okullarda… ve buna benzer birçok yerde “Gönüllü” olarak çalışabilme imkanına sahip oluyorsunuz. Ayrıca “Erasmus+” çatısı altında yer alıyor. Ama o ilk aklınıza gelen öğrenci değişim programı Erasmus ile alakası yok.

EVS Şartları Nelerdir?

1. 18 ile 30 yaş arasında olmak

1. 18 ile 30 yaş arasında olmak

Gayet açık sanıyorum. Gördüğüm kadarıyla 18 yaşından gün almak bile yetiyor. En azından, daha liseyi bitirmeden ülkesinden kopup gelmiş, diğer EVS gönüllülerinden biri olan Fransız ev arkadaşım Mazarine için durum bu şekildeydi. 🙂

2. Programa kabul edilen ülkelerden birinin vatandaşı olmak

2. Programa kabul edilen ülkelerden birinin vatandaşı olmak

Ülkemizin de bu güzel Avrupa Birliği projesine katılmış olması nedeniyle oldukça şanslı olduğumuzu söylemeden geçemeyiz.

3. Daha önce programdan yararlanmamış olmak

3. Daha önce programdan yararlanmamış olmak

Bir EVS projesine, yalnızca bir kere katılma hakkınız bulunuyor. Fakat aşağıdaki maddeye ait olan ipucu kısmında, bir istisnai durumdan bahsedeceğim.

4. En az 2 ay, en çok 12 ay

4. En az 2 ay, en çok 12 ay

2 aydan kısa, 1 yıldan da uzun bir EVS projesine katılamıyorsunuz. 2 aylık bir projeye gitmeniz kısa dönem, 3 ay ile 12 aylık projeler ise uzun dönem projeler olarak adlandırılıyor. Yukarıdaki maddede bahsettiğimiz üzere, bu projeden hayatınız boyunca yalnızca bir kere yararlanma şansınız var.

İpucu: Yalnız burada bir istisna mevcut; 2 aylık kısa dönem bir projeye katıldıktan sonra, tüm başvuru sürecini yeni baştan gerçekleştirerek, başka bir ülkede 10 aya kadar olan başka bir uzun dönem proje ile 1 yılınızı tamamlayabiliyorsunuz. Yani, toplamda 1 kısa dönem (2 ay) ve 1 uzun dönem (3-12 ay) proje yapma hakkınız var oluyor. Fakat, ilk seferde uzun dönem bir proje yaptıktan sonra kısa dönem şansınızı tamamen kaybetmiş oluyorsunuz.

5. En azından temel düzeyde İngilizce bilmek

5. En azından temel düzeyde İngilizce bilmek

Bu EVS’in değil, benim eklediğim bir madde. İletişim kurabilecek seviyede bir İngilizceniz olmaması başvuru sürecinde sizi oldukça sıkıntıya sokar. Bir şekilde proje bulmanız ve gidebilmeniz durumunda ise, gittiğiniz ülkede iletişim kuramayacağınız için çok zor zamanlar geçirebilir, pişman olup geri dönebilirsiniz.

Gerçek kesit: Bunun bir örneğini Budapeşte’de gözlerimle görmüştüm. İngilizce bilmeyen bir kız arkadaşımız kurumunda bazı sıkıntılar yaşıyor fakat bunu onlarla paylaşamıyordu. Bir internet ilanı ile yardımlarına koşmuş, Türkçe-İngilizce-Macarca (az:) çevirmenlik görevi üstlenmiştim. Ne kadar uğraşılsa da, kurumun da biraz sorunlu olmasıyla birlikte, iki tarafta en fazla bir kaç hafta daha dayanabildi. Arkadaşımızda en sonunda projeyi bırakıp, Türkiye’ye geri dönmek zorunda kalmıştı.

AGH programını ve şartlarını biraz daha tanıdıktan sonra, sırada bu programa nasıl katılabileceğinizi öğrenmek geliyor: 7 Maddede EVS – AGH Nasıl Yapılır?

YAZAR HAKKINDA
Umut Can Çimen

Gezenti Adam'ın ta kendisi.