İrlanda’da Work & Study Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İrlanda’da Work & Study Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İrlanda’dan herkese selamlar! İrlanda’nın son zamanlarda İngilizce eğitim için tercih edilmesinin en önemli sebeplerinden birisi de dil eğitimi alırken aynı zamanda çalışabiliyor olmanız. Bu yazımızda İrlanda’da Work & Study programı hakkında bir şeyler paylaşmak istiyorum.

İrlanda’da dil eğitimi almanın avantajları neler?

İrlanda dil okulu son yıllarda çok fazla tercih edilmeye başlanmasına rağmen hala ana dili İngilizce olan ülkeler baz alındığında Türk sayısının en az olduğu ülkelerin başında İrlanda geliyor diyebiliriz. İngiltere, Amerika gibi ülkelerde dil okuluna gelen öğrencilerin çalışma hakkı olmaması; İrlanda dil okulu bu ülkeler karşısında ön plana çıkarıyor diyebiliriz.

İrlanda dil okulu fiyatları ise diğer ülkelere göre kısmen daha uygun diyebiliriz ancak kalite anlamında İrlanda dil okulu da çok üst seviyededir.

İrlanda’da Work & Study yapmanız için gerekenler neler?

25 hafta ve üzeri ILEP’e kayıtlı bir dil okuluna, haftalık minimum 15 saatlik bir İngilizce dil eğitimi programına kayıt olmanız durumunda bu hakka otomatik olarak sahip oluyorsunuz. 25 haftalık dil okulları fiyatları 2200€ ile 5000€ arasında değişmektedir. Türkiye’deyken minimum 25 haftalık dil okulunuzu ve konaklamanızı ayarladıktan sonra, uzun dönemli öğrenci vizesine başvuruyorsunuz. Vize süreci yoğunluğa göre değişiklik göstermesine rağmen ortalama 2-4 hafta sürmektedir.

İrlanda dünyada en yüksek maaş veren ülkelerden biridir.

Her şeyden önce size önemli bir bilgi vermek isterim; İrlanda saatlik asgari ücret olarak dünyada en yüksek maaşı veren ülkelerden birisi. 2019 yılı için İrlanda’da saatlik asgari ücret 9.80€. İrlanda’da 25 hafta dil eğitimi programına dahil olmanız durumunda yarı zamanlı çalışma hakkına otomatik olarak sahip oluyorsunuz. Haftalık 20 saat çalışma hakkınız olduğundan yola çıkarak hesapladığımızda, aylık ortalama olarak 800€ kazanabilirsiniz. İş veren izin verdiği sürece 20 saatin üstüne çıkma veya saatlik asgari ücrette artış olması durumlarını da dikkate alarak ne kadar kazanabileceğinizi hesaplayabilirsiniz.

İrlanda’da çalışma izni ve vize prosedürü

Uzun dönem öğrenci vizesine başvurduğunuzda size ilk olarak 3 aylık bir vize verecekler ve İrlanda’ya geldiğinizde gerekli evraklarla birlikte göçmenlik bürosuna başvurarak GNIB (yeni adıyla IRP) kartınızı almanız gerekecek. Bu kart toplamda 25 hafta + 2 ay ( bu 2 ay önemli ) İrlanda’da kalmanızı sağlayacak. Genellikle bu kart elinize geçtikten sonra çalışmaya başlayabiliyorsunuz. Ancak asıl olarak çalışmaya başlayabilmeniz için PPS (Personal Public Service) kartını almanız gerekmektedir. Bu kart sizin kişisel vergi numaranız oluyor ve işe giriş ve çıkışınızı bu sisteme kaydetmeniz gerekiyor. Bu süreçler alacağınız randevu tarihlerine göre 1-1,5 ayınızı alabilmektedir.

İrlanda’da nasıl iş bulunur?

Bu tarz süreçleri geçtikten sonra artık İrlanda’da nasıl iş bulabilirim kısmına gelebiliriz. Öncelikle, İrlanda’da iş bulabilmenin en önemli şartı çevre diyebilirim. Bundan sonraki en önemli madde ise tabi ki sizin girişkenliğiniz. Ancak şunu belirtmeliyim ki; İrlanda’ya geldim iş bulamadım diyen birisi ya hiç iş araştırması yapmamıştır ya da iş beğenmiyordur.

Geldiğinizde hiç İngilizceniz olmayabilir ama girişkenliğiniz sayesinde dilinizi kullanmadan çalışabileceğiniz bulaşıkçılık, temizlik gibi işlerde çalışmaya başlayabilirsiniz. Dilinizi geliştirdikten sonra artık kendinize daha uygun işler arayabilirsiniz. Ayrıca, Facebook’ta “İrlanda’da Eğitim ve Yaşam“ grubundan da Türklerden yardım alarak iş bulabilirsiniz. Bu grupta birçok kişi iş ilanı paylaşıyor ve iş bulabiliyor.

İrlanda’da tam zamanlı çalışmak mümkün mü?

Yukarıda 25 haftalık dil okulunuza 2 ay eklendiğinden bahsetmiştim. Bu 2 aylık kısmı eğer Haziran-Temmuz-Ağustos aylarına getirirseniz İrlanda’da tam zamanlı olarak çalışabilirsiniz ve Türkiye’den gelirken harcadığınız paranızın tamamını olmasa da büyük bir kısmını çıkarabilirsiniz. Haftalık 40 saat çalıştığınızdan yola çıkarak saatlik 10€’dan haftalık 400€ ve 10 haftada 4000€ kazanabilirsiniz. Bu süreçte de yaşam giderlerinize 1500€ harcasanız, 2500€ sadece son 10 haftalık kısımdan cebinize kalmış oluyor.

İrlanda’da yaşam giderleri ne kadar?

İrlanda’da dil eğitimi sırasında yarı zamanlı çalışarak aylık 800€ kazanabilirsiniz demiştim. Peki yaşam giderlerim ne kadar olacak, masrafları karşılayabilecek miyim diye bir soru aklınıza gelebilir. Yaşam giderleri için de yakında ayrıntılı bir paylaşımda bulunmayı düşünüyorum bu nedenle burada kısa bir şekilde bahsedeyim. Benim şu anki aylık yaşam giderlerim 600-700€ arasında değişiyor ve şu an tamamen kendi kendimi geçindirebiliyorum.

Bonus: İrlanda’da Work & Study hakkında bilgi verdiğim videomu izleyin:

İrlanda’da dil okuluna giderken aynı zamanda para kazanacağınız program hakkında bütün detayları bulabileceğiniz bu videomuzda, İrlanda dil okullarının şartlarını da bulabilirsiniz.

Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur, İrlanda hakkında merak ettiğiniz bütün sorularınızı sorabilirsiniz.

Thanks a million!

İrlanda'da Work & Study ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Eğitim İrlanda

Eğitim İrlanda (Education State) yurt dışı İngilizce dili eğitimini İrlanda'da sürdürmeyi düşünen gençlerimizin okul bulma, konaklama ve diğer ihtiyaçlarını en kaliteli ve ekonomik şekilde karşılamalarını sağlamak ve yardımcı olmak amacı ile 2010 yılında kurulmuştur.

Profesyonelliği ilke edinen kurumumuz modern dünyanın ve iş hayatının gerektirdiği kalite anlayışı ile kurmuş olduğu ekip organizasyonu içerisinde uzun yıllar yurt dışı eğitim danışmanlık tecrübesine sahip uzmanlarla birlikte faaliyetlerini devam ettirmektedir.

Eğitim İrlanda, İrlanda’da Dublin merkezli olarak İrlanda'nın değişik noktalarına yayılmış saygın eğitim kurumları, üniversiteler, dil okulları ve kolejler ile anlaşarak bu kurumların İrlanda temsilcisi olmuştur. İrlanda sunmuş olduğu eğitim imkanlarıyla Amerika, İngiltere, Kanada ve Malta gibi ülkelere rakip olmuş ve kısa bir zaman dilimi içinde de en çok tercih edilen yurt dışı dil eğitimi noktalarından biri olacaktır.