Macaristan’da Üniversite Eğitimi Rehberi

Macaristan’da Üniversite Eğitimi Rehberi

Avrupa’nın en merkezinde yer alan ülkelerden biri olan Macaristan’da üniversite eğitim yüksek standartlardadır. Avrupa ile Balkanlar arasında bir alana yayılan Macaristan, son 500 yıllık bir tarihte Türklerle yakın ilişkiler içerisindedir. Bu nedenle de Macarlar ve Türkler arasında hoşgörü ön plandadır. Bu da öğrencilerin bu ülkeye kısa sürede alışmasını sağlar.

Avrupa Birliği üyesi ülkelerinden olan Macaristan, eğitime büyük bir bütçe ayırmaktadır. Kaliteli AR-GE departmanlarına sahip olduğundan, kariyerinize fazlasıyla katkı sağlayacak bir ülkedir. 1367 yılında kurulan en eski üniversitesi ile köklü ve kaliteli eğitim veren ülkelerden biridir. Özellikle Sağlık Bilimleri, Ekonomi ve Teknik üniversiteleri ile eğitim almak istediğiniz alanı kolaylıkla bulabilirsiniz. Dünyanın birçok yerinden öğrenci çeken Macaristan’da farklı kültür ve uluslardan bolca arkadaş edinebilirsiniz.

Neden Macaristan’da Üniversite Eğitimi?

Türkiye’deki üniversite giriş sınavlarına girmek zorunda bile değilsiniz!

Macaristan’da üniversite okumak için kendi ülkenizde herhangi bir üniversite giriş sınavına girme zorunluluğunuz yoktur. Macaristan’da eğitim hayatına başlamak adına başvuru yapmanız için lise diplomanız yeterlidir.

İngilizce olarak eğitim alacaksınız.

Macaristan’da çeşitli bölüm ve alanlarda %100 İngilizce eğitim alabileceğiniz üniversiteler vardır. İngilizce yeterliliğinize göre ilk sene İngilizce hazırlık eğitimi alarak bölümünüze geçiş yapabilirsiniz.

Üniversiteleri YÖK tarafından tanınmaktadır.

Macaristan üniversitelerinin YÖK tarafından tanınmasının en büyük nedeni, Macaristan’ın Avrupa Birliği üyesi bir ülke olmasından kaynaklanmaktadır. Macaristan’da üniversite eğitiminiz tamamlandıktan sonra Avrupa Birliği’ne üye olan tüm ülkelerde Mavi Diplomanızı kullanabilirsiniz. Mavi Diploma size Avrupa ve dünyanın birçok ülkesinde kolayca çalışma imkanı sağlar.

Üniversite ücretleri ve yaşam maliyetleri uygundur.

Avrupa’nın birçok ülkesine göre Macaristan’da yaşam maliyetleri çok daha uygundur. Neredeyse Türkiye’den daha ekonomik olan Macaristan, eğitim, konaklama, ulaşım ve yaşam maliyetleri açısından da çok hesaplı olan bir ülkedir. Bu açıdan Macaristan’da üniversite eğitimi almak Türkiye’de herhangi bir vakıf üniversitesinde eğitim almaktan çok daha uygun bir seçenektir.

Kaliteli üniversitelerde eğitim imkanı vardır.

Eğitim anlamında Avrupa’nın önde gelen ülkelerinden biri olan Macaristan, eğitmen kadrosu, üniversite imkanları ve belirli konularda yetkinliği ile üniversitelerinde kaliteli eğitim vermektedir.

Mezuniyet sonrası çalışma iznine sahip olma imkanı vardır.

Üniversiteden mezun olduktan sonra Macaristan’da en az 1 yıl kalma hakkına sahip olursunuz. Bu zaman zarfında yurtdışında çalışabilirsiniz. Hatta işvereniniz sizin devam etmenizi isterse daha uzun süre bu ülkede kalabilirsiniz. Böylelikle kariyer hayatınıza yurtdışında devam ederek iş olanaklarınızı arttırabilirsiniz.

Schengen vizesi ile tüm Avrupa’yı gezme imkanı vardır.

Macaristan’da üniversite eğitimine giderken aldığınız Schengen vizesi ile Avrupa’nın en güzel ülkelerini gezebilirsiniz. Schengen Bölgesi’nde bulunan ülkelere vizenizin geçerli olduğu tarih ve eğitim süreniz boyunca seyahat edebilirsiniz.

Macaristan ve Türkiye’de Üniversite Eğitiminin Karşılaştırılması

Üniversite eğitimi insan hayatının en belirleyici dönemidir. Bu yüzden en doğru kararı vermek gerekir. Bu açıdan sizlere yurtdışında üniversite eğitimi almanın Türkiye’ye kıyasla hangi rakamlarda olacağını sunmak üzere bir karşılaştırma tablosu hazırladık.

Karşılaştırma tablosunda sizlere; üniversite sınavından beklenilen puanı alamadı diye, sadece üniversite öğrenimi görmüş olmak için Türkiye’de herhangi bir üniversitede tercih edilmeyen bir bölümde okumak ile; bu sınavlara hiç gerek olmadan, yurtdışındaki kaliteli üniversitelerde sevdiğiniz bir bölümde okumayı birçok kriter üzerinden sunduk.

Macaristan’da Popüler Üniversiteler

Macaristan’da üniversite eğitimi genel olarak 3 senedir. Bu süre; tıp eğitiminde 6, diş hekimliği ve eczacılıkta 5, mühendislik bölümlerinde ise 3,5 – 4 seneyi bulmaktadır.

ÜniversitelerŞehirAçıklama
International Business School (IBS)BudapeşteIBS, İngiltere’deki Buckingham Üniversitesi’nin Avrupa kampüsüdür.
Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi ÜniversitesiBudapeşteKurulduğu günden beri çok sayıda Nobel ödüllü akademisyen yetiştirmiştir.
Budapeşte Metropolitan ÜniversitesiBudapeşte2000 yılında kurulan genç bir üniversitedir. Popüler programları ve dinamik yapısı ile yerli-yabancı çok fazla öğrenciye eğitim vermektedir.
Peç ÜniversitesiPeç1367’de Peç şehrinde kurulan ilk Macar üniversitesidir.
Debrecen ÜniversitesiDebrecenAB ve YÖK onaylıdır. Ayrıca, bu üniversitenin tıp fakültesi, ABD New York ve California States tarafından akreditedir.

Macaristan’da Üniversite Eğitim Fiyatları

Macaristan’da üniversite (lisans) eğitimi fiyatları senelik 3.000-5.000 Euro civarındadır. Fiyatlar bölümden bölüme ve seçilen üniversiteye göre değişmektedir.

BölümlerMinMax
İşletme ve Yönetim4.600€5.000€
İletişim ve Medya Bilimi4.600€
5.000€
Film ve Medya4.600€5.000€
Finans ve Muhasebe4.600€5.000€
Medya Tasarımı6.000€6.300€
Çevre Tasarımı6.000€6.300€
Animasyon6.000€6.300€
İşletme3.400€5.000€
İş Yönetimi4.400€6.000€
Psikoloji6.900€7.000€
Bilgisayar Bilimi6.000€6.400€
Biyokimya Mühendisliği6.000€6.400€
Kimya Mühendisliği6.000€6.400€
İnşaat Mühendisliği6.000€6.400€
Mimarlık6.400€6.500€
Genel Tıp4.000€13.000€
Diş Hekimliği13.500€16.000€
Eczacılık7.000€8.500€

Macaristan’da Üniversite Eğitimi için Popüler Şehirler

ŞehirlerAçıklama
BudapeşteEğitim kenti olarak tanınan Budapeşte, Doğu Avrupa’nın en eski şehirlerinden biridir.
PeçMacaristan’ın ilk üniversitesine ev sahipliği yapan Peç, İstanbul ile birlikte 2010 yılında Kültür Başkenti seçilmiştir.
DebrecenBudapeşte’ye 2 saat mesafede bulunan Debrecen, Macaristan’ın ikinci büyük şehridir. 220.000 kişilik popülasyonuyla öğrenci şehirlerinden biridir.

Macaristan’da Konaklama Seçenekleri

Üniversite Yurtları

Macaristan’da üniversite eğitimi alan öğrencilerin birçoğu üniversite yurtlarında konaklamayı tercih eder. Yurt imkanları açısından bir tek Budapeşte’deki üniversitelerin eksik olduğunu söyleyebiliriz. Bunun dışında kalan tüm şehirlerde öğrencilerin ilk tercihi bu öğrenci yurtları olmuştur. Öğrenciler, anlaşmalı yurtlara yönlendirilmektedir.

Macaristan’daki üniversiteler genellikle öğrenci yurtları ve hostel tarzı konaklamalar ile anlaşmalıdır ve birlikte organize edilmektedir. Bu açıdan yurt başvurusunda bulunurken erken konaklama talebinde bulunulması çok önemlidir. Bu da sizin üniversiteye erken başvurmanızın, konaklamanız adına da çok yararlı olacağını gösterir.

Öğrenci Evleri

Öğrenci evleri, öğrencilerin üniversite yurtlarından sonra en fazla tercih ettikleri konaklamalardır. Evde kalacağınız kişi sayısı, okula yakınlık, evin durumu, büyüklüğü ve mobilyalarına göre aylık en az 200 Euro’ya paylaşımlı öğrenci evi konaklamasında kalabilirsiniz. İhtiyacınıza göre elektrik, su, gaz ve internet temin edebilir, masraflarınızı öğrenci evi yönetimi olarak karşılayabilirsiniz. Öğrenciler sadece aylık ödeme yapmaktadır.

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de iki odalı evler 300-550 Euro arasında değişirken, Pecs ve Debrecen şehirlerinde bu ücretler 250-450 Euro arasındadır. Öğrenci evi konaklamaları genellikle senelik veya en az 9 aylık olmak üzere kontrat imzalanır. Bu sürenin ardından evden çıkılabilir ya da konaklamaya devam edilebilir.

Özel Yurt / Hostel Konaklamaları

Öğrenci konaklamaları arasında yabancı öğrencilerin en çok tercih ettiği konaklama özel yurtlardır. Bu yurtlar, öğrenclerin 1-2 ya da 3 kişilik odalarda kalabileceği özel konaklamalardır. Bu özel öğrenci yurtlarının ve hostellerin aylık fiyatları 200-300 Euro civarında değişmektedir.

Macaristan’da Aylık Yaşam Maliyetleri

Yaşam maliyetleri bakımından Türkiye standartlarında bir ülke olan Macaristan, bir Avrupa ülkesidir.

MaliyetMinMax
Konaklama Maliyetleri100€300€
Ulaşım Maliyetleri20€
30€
Yeme İçme Maliyetleri150€200€
Sosyal ve Kültürel Yaşam Maliyetleri50€100€
Cep Harçlığı100€150€
Toplam420€780€

Macaristan’da İklim ve Hava Durumu

Karasal iklimin hakim olduğu Macaristan’da mevsimler, Türkiye’ye çok yakındır. Kış mevsimleri soğuk, bulutlu ve kar yağışlı, yaz mevsimlerinde ise sıcak ve kuraktır. Ülkenin yüksek kesimlerinde yağışlar sıkça görülür. Macaristan’ın senelik ortalama sıcaklığı 9-10 derece civarlarındadır. Kış mevsiminde sıcaklıkların ortalama -10 dereceye kadar düştüğü görülmektedir. En yüksek sıcaklığı ise yaz aylarında görülmekte ve yaklaşık 30 derecedir.

Seyahat ve Uçak Bileti

Coğrafi Konum

Macaristan, Avrupa’nın tam ortasında yer alır. Karpatlarda kurulan ülkenin denize kıyısı yoktur. Macaristan’ın komşuları doğuda Romanya ve Ukrayna, batıda Avusturya ve Slovenya, kuzeyde Slovakya, güneyinde ise Sırbistan ve Hırvatistan’dır.

Türkiye’ye Uçak ile Uzaklığı

Türkiye’den Macaristan’a uçuş mesafesi 1 saat 45 dakikadır. Aktarmasız ve sık seferlerin bulunduğu uçak yolculukları ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Karayolu ile yolculuk yapmak isteyenler için ise 13 saatlik bir araç yolculuğu sürmektedir.

Ortalama Uçak Bileti Fiyatları

Her gün THY’nin 2-3, Pegasus’un 1 uçuşu olmak üzere Türkiye’den Macaristan’a günde yaklaşık 3-4 sefer düzenlenir. Macaristan uçak bileti fiyatları Türkiye’den yaklaşık olarak 60-130 Amerikan dolarına mal olmaktadır. Erken bilet aldığınızda gidiş-geliş 80 Amerikan dolarına bile bilet bulabilirsiniz. Uçuş yapacağınız sezona göre bilet fiyatlarında değişiklikler olur.

Macaristan Öğrenci Vizesi

Macaristan’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler rahatlıkla vize alabilmektedir. Macaristan’ın öğrenci vizesi şartları Avrupa’nın diğer ülkeleri ile kıyasladığımızda daha kolaydır. Vize başvuru sonucu genellikle iki hafta içerisinde açıklanır.

Macaristan’da Yasal Çalışma İzni Var mı?

Macaristan’da üniversite eğitiminizi tamamladığınızda yasal çalışma imkanına sahip olursunuz. Macaristan’da çalışmak için gereken bazı yasal prosedürleri ve oturma iznini almanız gerekmektedir.

Bunları Biliyor muydunuz?

  • Macaristan’da Nobel Ödülü’ne 16 kişi layık görülürken Türkiye’de sadece 2 kişi elde edebilmiştir.
  • Dünyanın en iyi 1000 üniversitesi içerisinde 7 Macar üniversitesi vardır.
  • İlk Macar Üniversitesi 1367’de Peç şehrinde kurulmuştur.
  • Macarlar, günlük hayatta kullandığımız birçok şeyin icadını yapmıştır. Bunlara örnek verecek olursak : Kibrit, tükenmez kalem, renkli televizyon, plazma TV, word-excel, holografi, karbüratör, helikopter…
  • Macar dili olan Macarca Türkçe’ye çok benzemektedir. Bunun nedeni Macarca’nın sonradan eklemeli bir dil olmasıdır. Türkologlar tarafından 400 kadar aynı kelime olduğu söylenmektedir.

Danışman Yorumu

Öğrencilik dönemi, insan hayatının en önemli kararlarının alındığı ve artık öğrencilerin gelecek hedefinin farkında olduğu bir dönemdir. Bu dönemde aileler ve öğrenciler iyi bir karar vermelidir. Yurtdışında eğitim almanın öğrenciye faydaları saymakla bitmez. Bunlardan birkaç tanesini kısaca anlatalım.

En başta Macaristan üniversitelerine Türkiye’de herhangi bir sınava girmeden başvuru imkanı vardır. Bu sayede öğrenci sınav kaygısı olmadan istediği, yeteneği ve hangi mesleği yapmak istiyorsa o bölüme gidebilir. Dolayısıyla öğrencinin istediği bölüme gitmesi, onun derslere motive olarak girmesi ve istekli bir şekilde derslere çalışıp başarılı olmasına yardımcı olur.

Macaristan’da eğitim dili İngilizce olduğu için öğrenciler ileride işlerine çok yarayacak olan bir dile sahip olacaklar ve kolaylıkla iş bulabileceklerdir. Eğer öğrenci çabalarsa Macarcayı öğrenme şansı da çok yüksektir.

Okul, öğrencilere mezun olduktan sonra 2 yıl çalışma şansı vermektedir. Öğrenciler mezun oldukları zaman iş tecrübeleri olmuş olacak. Bildiğiniz gibi hangi işe girmek isterseniz sizden iyi bir eğitim ve tecrübe istenmektedir.

Macaristan okul fiyatları çok da pahalı değildir. Eğer güzel bir hesaplama yaparsanız göreceksiniz ki Türkiye’deki vakıf üniversiteleri ve yurtlarına yapılan masraflarla karşılaştırdığınızda hemen hemen birbirine çok yakın fiyatlar göreceksiniz.

Bir diğer sebebi de yurtdışında edinilen deneyimin size katacağı artılar ve okulun kalitesidir. Dünya sıralamalarında ilk 1000 üniversite içinde yer alan bir okulda eğitim alan öğrencileri çok güzel bir gelecek beklemektedir.

Macaristan çok farklı ülkelerden öğrenci kabul ettiği için çok çeşitli kültürlerden bilgi ve görgü sahibi olacaksınız. Kendi potansiyelinizi orada daha iyi görecek, bir şeyleri başardığınızı hissederek güzel bir geleceğe sahip olacaksınız.

Macaristan, Avrupa Birliği ülkesi olduğu için Schengen vizesi alacaksınız. Bu sayede Türkiye’den gidemediğiniz ya da aşırı maliyetle gidebileceğiniz Fransa, İspanya, İtalya gibi ülkelere otobüs ya da uçak bileti alarak hafta sonları bile gezme imkanı bulabileceksiniz.

Macaristan üniversitelerinden mezun olan herkes mavi diploma alarak dünyanın tanıdığı bir belgeye sahip olarak istediği ülkede çalışma imkanı sağlayabilmektedir. Bu imkan da sizlerin elinde…

YAZAR HAKKINDA
Burçin Arıkan

StudyZONE Academic Programs Manager