Polonya’da Üniversite Eğitimi Rehberi

Polonya’da Üniversite Eğitimi Rehberi

650 yıldan beri uzun bir eğitim geçmişine sahip olan Polonya, Avrupa’nın en genç popülasyonuna sahip ve gelişmekte olan ülkelerinden bir tanesidir. Yurtdışında üniversite eğitimi düşünen öğrencilerin öncelikli değerlendirdiği ülkelerden biri de Polonya’dır. Ekonomik, kaliteli ve kolay ulaşılabilir olduğu için Polonya, üniversite eğitiminde öğrencilerin en büyük tercihlerinden biridir. Bunda, Polonya’nın YÖK ve AB tanınırlığı olan birçok üniversiteye sahip olması da büyük rol oynamaktadır.

Polonya, Avrupa’nın en eski üniversitelerine sahip olmakla birlikte yenilikçi yerleşkelerinde kaliteli hizmet veren eğitim kurumlarını da bünyesinde barındırmaktadır. Ülkenin ileri düzey standartları ile bütünleşen yenilikçi üniversiteleri, öğrencilerin kişisel gelişimleri adına da çok yararlı olmaktadır. Zengin imkanları sayesinde geniş bir vizyon edinebilirsiniz. Polonya’nın aktif spor, kültür ve sanatsal faaliyetleri ile kendinizi birçok yönden geliştirmeniz mümkün.

Neden Polonya’da Üniversite Eğitimi?

Türkiye’deki üniversite giriş sınavlarına girmek zorunda bile değilsiniz!

Polonya’da üniversite okumak için kendi ülkenizde herhangi bir üniversite giriş sınavına girme zorunluluğunuz yoktur. Polonya’da eğitim hayatına başlamak adına başvuru yapmanız için lise diplomanız yeterlidir.

İngilizce olarak eğitim alacaksınız.

Polonya’da çeşitli bölüm ve alanlarda %100 İngilizce eğitim alabileceğiniz üniversiteler vardır. İngilizce yeterliliğinize göre ilk sene İngilizce hazırlık eğitimi alarak bölümünüze geçiş yapabilirsiniz. İsteyen öğrenciler için İngilizce dışında Polonya’nın kendi dili olan Lehçe’de üniversite eğitimi almak da mümkündür.

Üniversiteleri YÖK tarafından tanınmaktadır.

Polonya üniversitelerinin YÖK tarafından tanınmasının en büyük nedeni, Polonya’nın Avrupa Birliği üyesi bir ülke olmasından kaynaklanmaktadır. Polonya’da üniversite eğitiminiz tamamlandıktan sonra Avrupa Birliği’ne üye olan tüm ülkelerde Mavi Diplomanızı kullanabilirsiniz. Mavi Diploma size Avrupa ve dünyanın birçok ülkesinde kolayca çalışma imkanı sağlar.

Üniversite ücretleri ve yaşam maliyetleri uygundur.

Avrupa’nın birçok ülkesine göre Polonya’da yaşam maliyetleri çok daha uygundur. Neredeyse Türkiye’den daha ekonomik olan Polonya, eğitim, konaklama, ulaşım ve yaşam maliyetleri açısından da çok hesaplı olan bir ülkedir. Bu açıdan Polonya’da üniversite eğitimi almak Türkiye’de herhangi bir vakıf üniversitesinde eğitim almaktan çok daha uygun bir seçenektir.

Kaliteli üniversitelerde eğitim imkanı vardır.

Eğitim anlamında Avrupa’nın önde gelen ülkelerinden biri olan Polonya, bu başarısını eğitmen kadrosuna, üniversitelerinin imkanlarına ve çeşitli alanlar üzerine yoğunlaştığı kaliteli hizmete borçludur. Bu tür imkanların yanı sıra, örneğin Polonya’daki Jagiellonian Üniversitesi gibi dünyanın en eski üniversitelerinde de öğrenim görebilirsiniz.

Mezuniyet sonrası çalışma iznine sahip olma imkanı vardır.

Üniversiteden mezun olduktan sonra Polonya’da en az 1 yıl kalma hakkına sahip olursunuz. Bu zaman zarfında yurtdışında çalışabilirsiniz. Hatta işvereniniz sizin devam etmenizi isterse daha uzun süre bu ülkede kalabilirsiniz. Böylelikle kariyer hayatınıza yurtdışında devam ederek iş olanaklarınızı arttırabilirsiniz. İşsizlik oranının Türkiye’ye nazaran çok daha düşük olduğu Polonya’da daha rahat iş bulabilir ve gelir düzeyinizi daha iyi şartlarda tutabilirsiniz.

Schengen vizesi ile tüm Avrupa’yı gezme imkanı vardır.

Polonya’da üniversite eğitimine giderken aldığınız Schengen vizesi ile Avrupa’nın en güzel ülkelerini gezebilirsiniz. Schengen Bölgesi’nde bulunan ülkelere vizenizin geçerli olduğu tarih ve eğitim süreniz boyunca seyahat edebilirsiniz.

Polonya ve Türkiye’de Üniversite Eğitiminin Karşılaştırılması

Üniversite eğitimi insan hayatının en belirleyici dönemidir. Bu yüzden en doğru kararı vermek gerekir. Bu açıdan sizlere yurtdışında üniversite eğitimi almanın Türkiye’ye kıyasla hangi rakamlarda olacağını sunmak üzere bir karşılaştırma tablosu hazırladık.

Karşılaştırma tablosunda sizlere; üniversite sınavından beklenilen puanı alamadı diye, sadece üniversite öğrenimi görmüş olmak için Türkiye’de herhangi bir üniversitede tercih edilmeyen bir bölümde okumak ile; bu sınavlara hiç gerek olmadan, yurtdışındaki kaliteli üniversitelerde sevdiğiniz bir bölümde okumayı birçok kriter üzerinden sunduk.

Polonya’da Popüler Üniversiteler

Polonya’da üniversite eğitimi genel olarak 3 senedir. Bu süre; tıp eğitiminde 6, diş hekimliği ve eczacılıkta 5, mühendislik bölümlerinde ise 3,5 – 4 seneyi bulmaktadır.

ÜniversitelerŞehirAçıklama
Varşova ÜniversitesiVarşova2018 yılı dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde ilk 500 arasında bulunur. Sosyal Bilimler alanında çok iyi bir üniversitedir.
Varşova Sosyal Bilimler Üniversitesi (SWPS)VarşovaÖzel üniversitedir. Psikoloji alanında Avrupa’nın en iyi akademik kadrosunu bünyesinde barındırır.
Varşova Teknoloji ÜniversitesiVarşovaTeknik üniversiteler arasında Avrupa’da en iyiler arasındadır. Özellikle alan tercihi Uçak ve Uzay, Mekatronik ve Enerji olanlar değerlendirebilir.
Kozminski ÜniversitesiVarşovaBirçok ödüle sahip olması yanı sıra, Doğu Avrupa’nın en iyi İşletme ve Ekonomi okuludur.
Varşova Ekonomi ÜniversitesiVarşovaEkonomi ve Uluslararası İşletme alanında en iyi devlet üniversitelerinden biridir.
Varşova Lazarski ÜniversitesiVarşovaÇift diploma seçenekleri ve ekonomik fiyatlar açısından iyi bir eğitim sunmaktadır.
Jagiellonian UniversitesiKrakowDünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında ilk 300’e giren prestijli okul, aynı zamanda dünyanın en eski üniversitelerindendir.
Krakow Teknoloji ÜniversitesiKrakowPolonya’da kaliteli teknik üniversiteleri denince akla gelen ilk üniversitelerden biridir.
Wroclaw ÜniversitesiWroclawSosyal bilimler alanlarında çok iyi olan okul, Polonya'nın en köklü üniversitelerindendir.
Wroclaw Ekonomi ÜniversitesiWroclawKaliteli eğitimi ve düşük maliyeti ile ekonomi ve işletme alanında başarılı bir üniversitedir.
Wroclaw Teknoloji ÜniversitesiWroclawBölüm seçenekleri açısından zengin olan okul, Batı Polonya’nın en iyi şehrinde yer almaktadır.
Poznan Teknoloji ÜniversitesiPoznanPolonya’nın en köklü ve ekonomik mühendislik eğitimi alabileceğiniz üniversitelerindendir. Mimarlık bölümü ile de tercih edilebilecek kaliteli üniversitelerden biridir.
Poznan Ekonomi ÜniversitesiPoznanBurs elde edebileceğiniz bölümlere sahiptir. Özellikle ekonomi alanında iyi bir üniversitedir.

Polonya’da Üniversite Eğitim Fiyatları

Polonya’da üniversite (lisans) eğitimi fiyatları senelik 2.000-5.000 Euro civarındadır. Fiyatlar bölümden bölüme ve seçilen üniversiteye göre değişmektedir.

BölümlerMinMax
İşletme2.440€4.950€
Mühendislik2.200€
4.500€
Psikoloji3.900€4.000€
Genel Tıp11.000€13.000€
Finans ve Uluslararası Yatırım2.100€3.500€
Uluslararası İlişkiler3.000€3.800€
Siyaset Bilimi3.000€3.200€
İngilizce Dil Çalışmaları3.000€3.000€
Arkeoloji2.000€3.000€

Polonya’da Üniversite Eğitimi için Popüler Şehirler

ŞehirlerAçıklama
VarşovaVarşova, öğrenciler için geniş eğitim ve staj imkanı sunar. Avrupa’nın en çok seyahat edilen başkentlerinden birisidir.
KrakowPolonya’nın tarihi şehirlerinden biri olan Krakow’da ülkenin en eski üniversitesi olan Jagiellonian Üniversitesi halen hizmet vermektedir.
WroclawTürkiye’deki Eskişehir olarak tabir edebileceğimiz Wrocław, tam bir öğrenci şehridir. Şehrin en önemli noktaları yürüme mesafesindedir.
PoznanPolonya’nın batısındaki en dinamik şehirlerden biridir.

Polonya’da Konaklama Seçenekleri

Üniversite Yurtları

Polonya’da üniversite eğitimi alan öğrencilerin birçoğu üniversite yurtlarında konaklamayı tercih eder. Yurt imkanları açısından bir tek Varşova’daki üniversitelerin eksik olduğunu söyleyebiliriz. Bunun dışında kalan tüm şehirlerde öğrencilerin ilk tercihi bu öğrenci yurtları olmuştur. Polonya’daki üniversiteler genellikle öğrenci yurtları ve hostel tarzı konaklamalar ile anlaşmalıdır ve birlikte organize edilmektedir. Bu açıdan yurt başvurusunda bulunurken erken konaklama talebinde bulunulması çok önemlidir. Bu da sizin üniversiteye erken başvurmanızın, konaklamanız adına da çok yararlı olacağını gösterir.

Öğrenci Evleri

Dünyanın dört bir yanından gelen üniversite öğrencileri için Polonya’da öğrenci evi seçeneği de bulunmaktadır.

Evde kalacağınız kişi sayısına göre aylık 200-400 Euro civarlarında fiyatlara öğrenci evi konaklamasında kalabilirsiniz. İhtiyacınıza göre elektrik, su, gaz ve internet temin edebilir, masraflarınızı öğrenci evi yönetimi olarak karşılayabilirsiniz. Öğrenciler sadece aylık ödeme yapmaktadır. Öğrenci evi konaklamaları genellikle senelik veya en az 9 aylık olmak üzere kontrat imzalanır. Bu sürenin ardından evden çıkılabilir ya da konaklamaya devam edilebilir.

Özel Yurt / Hostel Konaklamaları

Türkiye’deki gibi çeşitli özel yurtlar Polonya’da pek bulunmamaktadır. Bu yüzden hostellerin bazıları sadece öğrencileri barındırmakta ve özel yurt olarak tercih edilmektedir.

Kısa süreli konaklama olarak özel yurtlarda aylık 150-300 Euro civarlarında kalabilirsiniz. Öğrenciler aylık olarak tercih ettikleri bu konaklama imkanları sayesinde istediği zaman bu yurtlardan ayrılabilir ve yeni bir konaklamaya geçebilir.

Polonya’da Aylık Yaşam Maliyetleri

Polonya gibi bir Avrupa ülkesinde eğitim alırken yaşam maliyetleriniz Türkiye standartlarında olacaktır. Avrupa Birliği üyesi ülkelerinden biri olmasına rağmen halen kendi para birimi olan Zloty’i kullanan Polonya, öğrencilerin geçim açısından en rahat ettikleri ülkelerden bir tanesidir. Polonya Zloty’si ve Türk Lirası değer açısından birbirine çok yakındır. Bu da günlük yaşam maliyetleriniz adına sizi yüksek masraflardan kurtarmaktadır.

MaliyetMinMax
Konaklama Maliyetleri100€250€
Ulaşım Maliyetleri15€
25€
Yeme İçme Maliyetleri100€150€
Sosyal ve Kültürel Yaşam Maliyetleri50€75€
Cep Harçlığı100€150€
Toplam365€650€

Polonya’da İklim ve Hava Durumu

Polonya, iklimi açısından çok değişkendir. Yazları sıcak ve nadiren yağmurlu, kışları ise çoğunlukla soğuk geçen bir ülkedir.

Yaz mevsimi Haziran ayında başlarken Eylül ayına kadar sürmektedir. Yaz aylarında ortalama sıcaklık 20-25°C civarlarında iken bazı dönemler bu sıcaklıklar 35°C’yi bulabilmektedir. Kış aylarında ise soğuk hava etkisini gösterirken sıcaklıklar genellikle -5°C ile -2°C dolaylarında geçmektedir.

Seyahat ve Uçak Bileti

Coğrafi Konum

Orta Avrupa’nın kalbinde yer alan Polonya, Baltık Denizi’nde uzun bir kıyıya sahiptir. Birçok Avrupa ülkesi arasında yer alması bu ülkelere kolay ulaşım sağlamak adına büyük bir olanak sağlamaktadır.

Batısında Almanya yer alırken, güneyinde Çekya ve Slovakya, doğusunda ise Ukrayna, Beyaz Rusya, Litvanya ve Letonya yer almaktadır.

Türkiye’ye Uçak ile Uzaklığı

Türkiye’den Polonya’ya uçuş mesafesi 3 saattir. Aktarmasız ve sık seferlerin bulunduğu uçak yolculukları ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Karayolu ile yolculuk yapmak isteyenler için ise 25 saatlik bir araç yolculuğu sürmektedir.

Ortalama Uçak Bileti Fiyatları

Polonya uçak bileti fiyatları Türkiye’den yaklaşık olarak 100-150 Amerikan dolarına mal olmaktadır. Uçuş yapacağınız sezona göre bilet fiyatlarında değişiklikler olur.

Polonya Öğrenci Vizesi

Polonya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler rahatlıkla vize alabilmektedir. Polonya’nın öğrenci vizesi şartları Avrupa’nın diğer ülkeleri ile kıyasladığımızda daha kolaydır. Vize başvuru sonucu genellikle iki hafta içerisinde açıklanır.

Polonya’da Yasal Çalışma İzni Var mı?

Polonya’da üniversite eğitiminizi tamamladığınızda yasal çalışma imkanına sahip olursunuz. Polonya’da çalışmak için gereken bazı yasal prosedürleri ve oturma iznini almanız gerekmektedir.

Ayrıca, Polonya hükümeti öğrencilere mezuniyetleri arından en az 1 senelik çalışma vizesi sunmaktadır. Bu da öğrencilerin Polonya’da daha uzun süre kalmak ve çalışmak adına bulunması zor bir imkan sağlamaktadır. Üstelik işvereninizin sizinle çalışmaya devam etmek istemesi takdirde çalışma vizenizi uzatabilirsiniz. Bu sayede Polonya’da uzun seneler çalışabilirsiniz.

Bunları Biliyor muydunuz ?

  • Polonya’da Nobel Ödülü’ne sahip olan 12 kişi varken Türkiye’de bu rakam sadece 2’dir.
  • Türkiye’nin en fazla Erasmus öğrencisi yolladığı ülke Polonya’dır.
  • QS En İyi Öğrenci Kentleri 2017 sıralamasına göre Polonya’nın başkenti Varşova, dünyanın en iyi 52. şehri seçilmiştir.
  • Max Factor ve Fashion TV, Polonyalılar tarafından kurulmuştur.
  • Ünlü besteci Frederic Chopin (Şopen) ve dünyada Madam Curie olarak tanınan Marie Curie, Polonyalıdır.
  • Polonya’nın popülasyonu en az 40 milyondur. Ayrıca, Türkiye’den sonra Avrupa’nın en genç nüfusuna sahip ülkesidir.
  • Avrupa’nın parlayan yıldızı olarak tarif edilen Polonya, Avrupa Birliği’nin ekonomik anlamda en hızlı büyüyen ülkesidir.

Danışman Yorumu

Üniversite eğitim dönemi, insan hayatının en önemli kararlarının alındığı ve artık öğrencilerin gelecek hedefinin farkında olduğu bir dönemdir. Bu dönemde aileler ve öğrenciler iyi bir karar vermelidir.

Yurtdışında üniversite eğitimi alarak kaliteli eğitim, yurt dışı deneyimi, kültürel birikim ve prestijli bir diploma sahibi olmakla birlikte iyi bir sosyal statü ve yaşam boyu saygınlık kazanırsınız.

Polonya’da kaliteli bir üniversitede istediğiniz bölümde eğitim almanız çok kolay. Çünkü üniversite yerleştirme sınav başarı şartı aranmamaktadır. Bu sayede istediğiniz bölümde okuyabilir ve ardından da eğitiminizde daha başarılı olabilirsiniz.

Polonya’da üniversite eğitim süresi genelde 3 senedir ve eğitim dili İngilizce’dir. Yabancı dil bilmeyen öğrenciler için bir yıl hazırlık eğitimi vardır. Hazırlık eğitimi ile birlikte 4 yılda eğitiminizi tamamlayabilirsiniz. Polonya’da üniversite eğitim dili İngilizce’dir. Öğrenciler kendi aralarında ve üniversite görevlileriyle İngilizce iletişim kurmak zorundadır. Böylece, öğrenciler bolca İngilizce pratik yaparak yurt dışında yaşamanın en önemli doğal kazanımlarından biri olan yabancı dil öğrenmeyi en iyi şekilde aradan çıkarmış olur.

Polonya’da bulunan Varşova Üniversitesi ve Jagiellonian Üniversitesi gibi üniversiteler dünya sıralamasında ilk 150 arasındadır. Bu yönüyle Polonya’daki bu üniversiteler, dünya sıralamasında ilk 1000’de bulunan Boğaziçi Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, ODTÜ ve İTÜ gibi Türkiye’deki en iyi üniversitelerden daha üst sırada bulunmaktadır.

Yurt dışında aldığınız eğitimin ardından prestijli bir diplomanız ve en az bir yabancı diliniz olur. Böylelikle yurt dışında veya Türkiye’de hem daha yüksek maaşlı işlerde çalışabilir hem de iş başvurularında yüz binlerce aday arasında tercih edilen siz olabilirsiniz. Bu şekilde mesleğinizde çok daha rahat ve özgüvenli ilerleyebilirsiniz.

Yurt dışında okuyarak, eğitim hayatınız boyunca dünyanın dört bir yanından öğrencilerle arkadaşlık edinebilirsiniz. Bu şekilde dünyanın farklı kültür ve ekonomilerini tanıma imkanı sağlarsınız.

Polonya’ya giderken alacağınız Schengen vizesi, size üniversite eğitimi boyunca hem tüm Avrupa’yı keşfetme fırsatı sunacak hem de dünyanın diğer ülkelerine vize alırken size iyi bir referans olacaktır.

Polonya, Avrupa Birliği’nde olmasına karşın, neredeyse Türk Lirası’yla birebir olan Polonya Zloty’sini kullanmaktadır. Bu da öğrenciler için çok avantajlıdır.

Üniversite eğitiminize; Polonya’nın en popüler şehirlerinde, YÖK denkliğinin bulunduğu kaliteli üniversitelerde ve çeşitli imkanlara sahip olan kampüslerde başlayabilirsiniz. Üstelik Türkiye’deki eğitim ve yaşam masrafları ile işletmeden mühendisliğe, tıptan psikolojiye kadar geniş bir alanda dilediğiniz bölümde eğitim almak ve dünyaca tanınan bir diploma sahibi olmak sizin elinizde…

YAZAR HAKKINDA
Burak Aydın

StudyZONE Yurtdışı Eğitim Danışmanı