Üniversite Hazırlık Eğitimini Yurtdışında Almanız için 10 Neden

Üniversite Hazırlık Eğitimini Yurtdışında Almanız için 10 Neden

Türkiye’de özel üniversitelerin tümü ve devlet üniversitelerinin çoğu İngilizce hazırlık eğitimini zorunlu tutmaktadır.

Türkiye’de üniversitenin ilk bir yıllık sürecinde bu İngilizce hazırlık eğitimini alan öğrencilerin yaklaşık %40’ının yabancı dilde yeterli olmadıkları ve eğitimi geçemediği için hazırlık eğitimini tekrar ettikleri üzücü bir gerçek.

İngilizce hazırlık eğitiminden muaf olanların önemli bir kısmı ise, bölüm derslerinde eğitim görürken yabancı dilde zorluk yaşayıp ümitsizliğe kapılarak sınıfı tekrarlıyor veya çeşitli kurslara katılıyor.

Haliyle, 1-2 yıllık zor ve yüksek maliyetli Türkiye’deki bu hazırlık eğitimi yerine, yurtdışında üniversite hazırlık programı almanın size sağlayacağı imkanlar şu şekilde:

Anadili İngilizce olan bir ülkede eğitim alırsınız.

Türkiye’de İngilizce hazırlık eğitimi aldığınızda yine ders çıkışlarınızda Türk arkadaşlarınızla olursunuz ve her yerde Türkçe kullanırsınız. Bu yüzden İngilizceniz bir türlü tam anlamıyla gelişmez.

Ancak yurtdışında dersten çıktığınızda sokakta, metroda, otobüste, markette, İngilizce duymaya devam edecek ve arkadaşlarınızla pratik yapabileceksiniz. İngilizceyi öğrenmenizdeki en önemli etkenlerden biri budur.

Eğitmenleriniz öğretmenlik alanında diplomalı ve tahsilli olur.

Türkiye’de aldığınız hazırlık eğitimlerinde yabancı öğretmen kadrosu, öğretmenlik diplomasına sahip olmayabilir.

Ancak yurtdışındaki eğitmenler diplomalı ve tahsillidir. Eğitim vermek üzere özenle seçilir.

Dersleriniz İngilizce anlatılır.

Türkiye’de derslerinize genelde Türk eğitmenler girer. Haliyle, İngilizceyi Türk aksanıyla öğrenmek zorunda kalırsınız.

Ancak yurtdışındaki eğitmenler genellikle ana dili İngilizce olan ülkelerin vatandaşlarıdır. Ders boyunca İngilizce dışında başka bir dil kullanılmaz.

Dersleriniz ağırlıkla konuşmaya ve iletişim kurmaya yönelik olur.

Türkiye’de derslerinizde dil bilgisi ve test çözme odaklı bir eğitim verilirken, yurtdışında daha çok konuşma ve iletişim becerilerinizi geliştirilmeye yönelik eğitim verilir. Bu da, zaten Türk öğrencilerin asıl eksik olduğu konularda (konuşma ve iletişim kurma) kendilerini geliştirmelerine yardımcı olur.

Güncel ve aktif bir eğitim verilir.

Türkiye’de alacağınız bir eğitime göre daha aktif ve güncel bir eğitim verilir. Yeni görüş açıları edinme, Türkiye’yi yurtdışından görme, farklı kültürler tanıma ve bu kültürleri kendi ülkenizle kıyaslama imkanı bulursunuz.

Uluslararası öğrencilerle aynı sınıfta eğitim alırsınız.

Türkiye’deki gibi sınıflarınızda Türk arkadaşlarınızla olmak yerine, yurtdışında yabancı öğrenciler ile birlikte eğitim alabileceksiniz.

Her an İngilizce pratik yapabileceğiniz uluslararası arkadaş edinme imkanı bulacaksınız. Dünyanın her yerinde, birçok ülkede arkadaşlarınız olacak ve yıllar sonra bile onlarla birbirinizi kendi ülkelerinizde ziyaret edebileceksiniz.

Kariyeriniz için bir adım önde olursunuz.

Yurtdışında eğitim almış olmanız size prestij katacaktır. Bununla beraber, yurtdışındaki eğitim deneyiminiz, CV’nizde sizi herkesten ayıracak güzel bir yer edinecektir. Size ileride daha iyi bir iş bulma imkanı sunacaktır.

Yurtdışında alacağınız eğitim, IELTS, TOEFL gibi mülakat gerektiren sınavların zorunluluğu olan İngilizce mülakat veya Akademik İngilizce bilgisi için en faydalı seçenektir.

Aldığınız eğitim ve kurduğunuz bağlantılar ile yurtiçinde ve yurtdışında daha çok iş imkanı ve yüksek maaş avantajını yakalamış olursunuz.

Almış olduğunuz eğitimi pratiğe çevirme şansınız çok daha yüksektir.

Türkiye’deki ezbere dayalı eğitim yerine, pratiğe dayalı bir eğitim alarak İngilizce’yi kökten ve kalıcı bir şekilde öğrenmiş olursunuz. Yurtdışı eğitimi, İngilizce öğretmenlerinin bile konuşma pratiklerini geliştirmek için tercih ettiği programlardır.

Türkiye’de harcadığınız eğitim ücretinden daha ekonomiktir.

Türkiye’deki üniversite hazırlık eğitimlerinde öğrencilerin üniversiteye ve kurslara yaptıkları yüksek masraflar, yaşam maliyetleri ve konaklama ücretleri toplamda bir yıllık yaklaşık 50.000 TL ile 80.000 TL arasında değişim gösterir.

Yurtdışı üniversite hazırlık eğitimi, sizin gelecek planlarınızda kesin ve net olmanızı sağlayacak en ekonomik seçenektir. 6 aylık hazırlık eğitimi, yaşam maliyetleri, konaklama vb giderleriniz 30.000 TL ile 40.000 TL arasında değişir.

Kısa sürede daha verimli olabilirsiniz.

Muaf tutulduğunuz veya almış olduğunuz İngilizce hazırlık programı, akademik derslerin İngilizce anlatımlarında genellikle yeterli olmuyor.

Türkiye’de 1 yıl hazırlık görüp %60 verimsiz olacak eğitimi, yurtdışında 6 ay alarak %100 başarı elde ederek sonlandırabilirsiniz. Yurtdışında alacağınız 3 aylık bir eğitim, Türkiye’de hazırlıkta alınan 1 yıla eşittir.

YAZAR HAKKINDA
Ülgen Çetinkaya

Fashion & Lifestyle Blogger / DEU Personal Economics