Yurtdışı Eğitimi ve Kariyeriniz için İlk Adım: IELTS Sınavı

Yurtdışı Eğitimi ve Kariyeriniz için İlk Adım: IELTS Sınavı

Günümüzde birçok kişi yüksek lisans yapmak, yeni iş imkânları elde etmek ya da yaşamak için yurtdışına gitmek istiyor. Çoğumuzun bildiği gibi bunun için pek çok ön şartı sağlamak gerekiyor. İşte Türkiye’de British Council’in düzenlediği IELTS sınavından yeterli puanı almak da o bu önemli şartların en başında geliyor.

Bilen çok iyi biliyor; fakat hakkında çok bilgi sahibi olmayanlar için size özel bir IELTS yazısı hazırladık. Nedir bu IELTS sınavı? Hangi bölümlerden oluşur? Nasıl başvurulur? Tüm bu sorularınızın cevabını şimdi veriyoruz:

IELTS nedir?

IELTS, Uluslararası İngilizce Dil Yeterlilik Sınavı, İngilizce’nin kullanıldığı ortamlarda öğrenim görmek veya çalışmak isteyen kişilerin İngilizce dil yeterliliğini belirlemek üzere tüm dünyada uygulanan ve en çok tercih edilen İngilizce dil sınavıdır.

British Council; İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Antalya’da her ay IELTS sınavı düzenlemektedir.

Neden IELTS’e girmeliyim?

IELTS sınavı pek çok konuda sizin için bir çözümdür.

Dünya çapında IELTS, aralarında devlet kurumları, akademik kurumlar ve istihdam kurumlarının da yer aldığı da 10,000’den fazla kurum ve kuruluş tarafından kabul edilmektedir.

Bu nedenle yurtdışında eğitim için istenilen İngilizce yeterlilik derecesini kanıtlamak ve yurtdışında çalışma konusunda ilk adımı atmak için IELTS tam anlamıyla bir ön şarttır.

IELTS, göçmenlik için İngilizce yeterliliğini mecbur tutan ülkelerce kabul edilen tek İngilizce dil sınavıdır.

Sınav formatı nedir ve ne kadar sürer?

IELTS 4 aşamadan oluşmaktadır: Dinleme (yarım saat), Okuma (1 saat), Yazma (1 saat) ve Konuşma (11-14 Dakika). Toplam sınav süresi 2 saat 45 dakikadır. Dinleme, Okuma ve Yazma sınavları tek aşamada gerçekleşir. Konuşma sınavı aynı gün, 3 gün önce veya 3 gün sonra gerçekleşebilir.

Sınav ücreti ne kadar?

IELTS sınav ücreti 01 Ocak – 31 Aralık 2017 tarihleri arasında 575 TL olarak belirlenmiştir.

Neden British Council ile IELTS’e girmeliyim?

British Council, Dünya çapında İngilizce öğretimi ve sınavları konusunda 80 seneyi aşkın bir deneyime sahiptir. Bu nedenle, 140’tan fazla ülkede İngilizce dil yeterliliğine sahip olmak isteyenlere yardımcı olduğu gibi, hayatta karşılarına çıkan fırsatlardan en iyi şekilde yararlanmalarını sağlar.

IELTS için British Council’ı seçmenizin birçok nedeni var: Kolay kayıt, hızlı sonuç, uzman desteği, ücretsiz online kaynaklar, online seminerler bunlardan sadece birkaçı!

IELTS’e nasıl kayıt olabilirim?

IELTS’e kayıt olmadan önce, size uygun sınav tarih ve yerlerini bilmeniz gerekir. IELTS sınavının tüm avantajlarından yararlanmak ve kolaylıkla başvuru yapmak için British Council online kayıt sistemini kullanabilirsiniz. IELTS’e hemen kayıt olun!

YAZAR HAKKINDA
British Council

British Council, Birleşik Krallık’ın kültürel ilişkiler ve eğitim fırsatlarından sorumlu uluslararası kuruluşudur.