Yurtdışında En Çok Kazandıran ve İş İmkanı Sağlayan 7 Bölüm

Yurtdışında En Çok Kazandıran ve İş İmkanı Sağlayan 7 Bölüm

Bir üniversiteye başvurmayı düşünen öğrenciler için hangi bölümde okuyacaklarına karar vermek hiç de kolay değildir. Zira geleceğinize yön verecek bu seçimi yaparken, ilgi alanınıza uygun olup olmadığına mı bakmanız gerekir ya da günümüzde artan nüfus ve işsizlik gibi kriterleri mi göz önünde bulundurmalısınız? Çoğu öğrenci, seçim yaparken gelecek kaygısı yaşarken, bunu en aza indirgemek için yurtdışı eğitim almayı tercih eder. Bunun en önemli nedenleri arasında ise mezun olduktan sonra gittikleri ülkede bir iş bulup kalmak gelir. Son yıllarda teknoloji alanındaki gelişmeler, bu konulara merakı olan öğrencilerin tercihiyken tıp, hukuk, mühendislik gibi konular hala popülerliğini korumaktadır. Peki, yurtdışında öğrenciler en çok hangi meslekleri tercih ederek iş imkanlarını artırıyor, merak ediyor musunuz? Ayrıntılar yazımızda.

7. Psikoloji

Psikoloji, insan davranışlarını ve bu davranışların altında yatan nedenleri incelerken, günümüzde bu alanda eğitim almak isteyen öğrenci sayısı oldukça fazladır. Özellikle Amerika ve Kanada’nın yanı sıra Avusturya, Hollanda, İsviçre gibi Avrupa ülkelerinde de son derece zengin lisans ve lisansüstü program çeşitliliğine sahip psikoloji bölümü ile yurtdışında çok farklı dallarda uzmanlaşma imkanı bulursunuz. Son yıllarda özellikle klinik psikoloji alanında eğitim alan öğrenci sayısında büyük artış yaşanırken hukuktan medyaya, endüstriden spora kadar iş imkanları oldukça fazladır ve yüksek kazançlar sağlar.

Ortalama Yıllık Kazanç: 75.230$

6. Endüstri Mühendisliği

Endüstri mühendisliği alanında çalışmak isteyen öğrenciler için en az lisans eğitimini tamamlamış olmak gerekir. Genel olarak matematik, trigonometri, kimya ve fizik konularına ilgili öğrenciler, özellikle Amerika’da yer alan Georgia Institute of Technology, University of Michigan ve Stanford University gibi dünyanın en iyi okullarında yaratıcılık, üretkenlik ve verimliliği arttırmaya yönelik üst düzey bir eğitim alırlar. Endüstriyel mühendislik, sağlıktan işletmeye kadar hemen hemen her alanda maksimum verimliliği geliştirmek için yetenek ve beceriye sahip mezunlara zengin iş imkanları sunar.

Ortalama Yıllık Kazanç: 84.310$

5. Biyomedikal Mühendislik

Günümüzün en popüler meslekleri arasında yer alan biyomedikal mühendislik, tıp ve teknolojiyi bir araya getiren fırsatlarla dolu bir bölümdür. Yurtdışında eğitim alırken daha çok biyoloji ve tıp alanlarında karşılaşılan sorunların çözümü, cihazların ve yazılımların tasarımı ve geliştirilmesi konusunda uzmanlaşacağınız biyomedikal mühendislik, sayesinde çarpıcı bir kariyer elde edersiniz. Kalp pilleri, yapay organlar, diyaliz makinesi, röntgen ve ultrason cihazları, yapay zeka sistemlerinin tasarımı gibi çok sayıda konu üzerinde gelecek vaat eden bir bölüm sizi bekler.

Ortalama Yıllık Kazanç: 85.620$

4. Matematik

Yurtdışında iş imkanları en yüksek bölümlerden biri olan matematik, dünya çapında Harvard ya da Oxford gibi üniversitelerde eğitim alarak akademik kariyer başvurularında bulunmanız için eşsiz fırsatlar sunar. Aynı zamanda matematikçiler; astronomi, iklim bilim, robotik, animasyon, ilaç sanayi gibi çok farklı alanlarda çalışma imkanına sahip olur. Genel olarak bir işe başvurmanız için öncelikli olarak lisans eğitiminizi tamamlamanız gerekirken, potansiyel maaşınızı arttırmak isterseniz, yüksek lisans ya da lisansüstü eğitim tamamlamanız önerilir.

Ortalama Yıllık Kazanç: 105.810$

3. Bilgisayar Bilimleri

Yurtdışı eğitim almayı düşünen öğrenciler arasında son yıllarda teknoloji alanına olan rağbet artarken, dijital çağın bilgisayar bilimleri bölümü mezunlarına ihtiyacı daha da artmaktadır. Eğer siz de yapay zeka, sayısal analiz, bilgisayar sistemleri ve ağları, veri tabanları sistemleri gibi konulara ilgi duyuyor, Apple, Google, Microsoft, IBM, Facebook gibi dünyanın en prestijli şirketlerinde BT danışmanı, bilgi sistemleri yöneticisi, multimedya programcısı, veri tabanı yöneticisi olarak kariyer yapmak istiyorsanız, bilgisayar bilimleri alanı tam size göredir.

Ortalama Yıllık Kazanç: 110.000$’dan başlarken, yazılım mimarı 116.000$, sistem mühendisi 83.000$, kazanır.

2. Eczacılık

Bugün dünya çapında iş imkanı sağlayan en popüler bölümlerden biri eczacılıktır. İlacın üretim aşamasından hastaya ulaştırılmasına kadar çok çeşitli konularda yurtdışında eğitim alma fırsatları sunan eczacılık bölümü, genel olarak mezunlarına, ilaçların vücut üzerindeki etkilerini inceleyen farmakoloji, ilaçların üretim teknikleriyle ilgilenen farmasötik teknoloji gibi alt dallarda uzmanlaşma imkanı sunar. Aynı zamanda araştırma ve geliştirme, üretim ve pazarlama alanları üzerine hastaneler, laboratuvarlar ya da eczanelerde uluslararası kariyer fırsatları sağlar.

Ortalama Yıllık Kazanç: 122.230$

1. Tıp

Geçmişi antik çağlara kadar dayanan sağlık ve tıp bölümü, öğrencilere hastaneler, halk sağlığı merkezleri, laboratuvarlar, bilim enstitüleri ve çok sayıda uluslararası şirkette sağlık konusunda yöneticilik ve danışmanlık yapabilme imkanı tanır. Her yıl Amerika, Kanada, İngiltere, Almanya, İsviçre gibi ülkeler, öğrencilere pratisyen hekim, cerrah, psikiyatr, fizyoterapist, odyolog, nörolog olmak için yüksek kaliteli eğitim alma fırsatı sunar.

Ortalama Yıllık Kazanç: En düşük 107.000$’dan başlarken cerrahların kazancı 252.910$, anestezi uzmanları ise 269.600$ kazanır.

YAZAR HAKKINDA
hotcoursesturkey

Hotcourses Turkey, IDP Connect'in bir parçasıdır. 1996 yılında kurulan ve 300’ün üzerinde çalışanı bulunan IDP Connect, dünyadaki en kapsamlı program arama - karşılaştırma web - sayfalarını geliştirmiştir.