Avustralya’da İş Bulmanızı Sağlayacak Yöntemler

Avustralya’da İş Bulmanızı Sağlayacak Yöntemler

Hani bazen insan yeni geldiği ülkede sudan çıkmış balık gibi hisseder de nereden başlayacağını bilemez ya iş bulma konularında, “Avustralya’da nasıl iş buldunuz?” sorusu çok fazla sorulunca, o halde ben de bununla ilgili tecrübe ettiklerimizi ve konuyla ilgili bildiklerimizi sizinle paylaşayım istedim.

Gumtree.com.au

İkinci el araba, ev eşyası ve kişişel eşya alıp satabileceğiniz ve iş ilanlarına bakabileceğiniz bir web sitesi. Burada oldukça popüler. Biz çalıştığımız işi bu web sitesinde bulduk. İkinci el bisikletimizi de bu siteden aldık. Eleman arayan yerler sayfaya ilan bırakıyor, siz de mesaj atıyorsunuz. Bazıları CV istiyor, bazıları direk görüşmeye gelin diyor. Ama tabi ki çok kalifiye bir çalışansanız, süper bir CV’niz varsa burası size göre değil. Bu sayfada işler çok çeşitli olmakla birlikte genellikle orta ve alt sınıf ilanlar oluyor. Saati 14-15 Avustralya dolarından başlayıp 40 dolara kadar çıkan ilanlar gördüm.

Airtasker.com

Bu web sitesi tamamen iş ilanları yayınlayan bir site. Genellikle geçici işler, günlük işler oluyor ama uzun vadeli de iş çıktığı oluyor. Ama bu sayfadaki günlük işlerde iş oldukça çalışıyorsunuz ama zamanla kendi iş ağınızı kurup iyi paralar kazanma imkanınız çok. Arkadaşımız olan Arjantin’li bir çift bu sayede çok para biriktirdi mesela. Bu sitenin telefon uygulaması da var ve hızlı bir şekilde her ilanı takip edebilirsiniz.

Backpacker Jobs in Australia

Avustralya’ya gelen gezginlerin birçoğu burada çalışıp, kazandığı parayı da seyahatlerinin geri kalanında harcamayı planlıyor. Bunun için facebook’ta birkaç sayfa var ama ben yaklaşık 71 bin takipçisi olan “Backpacker Jobs in Australia” sayfasını takip ediyorum. Oldukça aktif. Bu sayfada her türlü ilan oluyor. Çocuk bakımından, kafede garsonluğa, çiftlik işinden, temizlik işlerine…

Aynı zamanda siz de bu sayfada iş arıyorsanız sayfaya ilan bırakabiliyorsunuz. İş dışında, arabasını satan ya da Avustralya’da şehirler arası yolculuk yapmak isteyip yanına arkadaş arayanlar da bu sayfaya ilan verebiliyor.

Bu ülkede meyve sebze çiftliklerinde çalışmak oldukça popüler. Yılın her mevsimi mutlaka bir hasat oluyor ve dönemsel çalışan arıyorlar. Eğer Work and Holiday vizeniz varsa bu işler tam size göre.

Bonus: Bölgenizdeki iş yerlerine sorun.

Bulunduğunuz bölgede dükkan dükkan dolaşıp çalışana ihtiyaç olup olmadığını sormak. Bu da Avustralya’da çok işe yarayan bir yöntem. Biz de yaptık geldiğimizde. Gittiğimiz yerler ya CV getirin dedi ya da bir iki gün içinde gelin görüşelim dedi.

Bu ülkede siz çalışmak istedikten sonra iş çok. Eğer gezginseniz ya da dönemsel olarak bu ülkeye geliyorsanız yukarıda yazdığım işleri rahatlıkla yapıp iyi paralar kazanabilirsiniz. Tabi bunlar genelde günlük, dönemsel ya da saat ücreti düşük işlerdi. Eğer siz bu ülkeye oturma izni alarak göçmen olarak gelip, daha kalifiye işler yapmak istiyorsanız tabi ki başka yerlerde iş aramak isteyeceksiniz. Bunun için de birçok iş ilan sitesi var ama bunlardan bazılar şunlar:

  • Graduate Careers Australia : www.graduatecareers.com.au
  • CareerOne : www.careerone.com.au
  • Seek : www.seek.com.au

İşte böyle, öğrendikçe sizlere buradaki yaşam ve iş koşulları hakkında daha çok bilgi veremeye çalışacağım. En kısa sürede de Avustralya’nın göçmenlik listesinde olan işlerden bahsedeceğim.

Sydney’den selamlar!

YAZAR HAKKINDA
Kapat
Merhaba Ben Berra: ) 1983 yılında Istanbul’da doğdum. Bu şehirde büyüdüm, bu şehirde okudum ve...
Kapat
Merhaba Ben Berra: ) 1983 yılında Istanbul’da doğdum. Bu şehirde büyüdüm, bu şehirde okudum ve...