7 Aşamada Amerika’ya Giderken Yanınıza Almanız Gerekenler

7 Aşamada Amerika’ya Giderken Yanınıza Almanız Gerekenler

Amerika’ya gidecek herkes neleri yanına alıp neleri bırakması gerektiğini çok iyi bilmelidir. Çünkü bir kere götürmediğinizde uzun süre pişmanlık yaşayabilirsiniz. Bu durumu en çok Work and Travel öğrencileri yaşadığı için bu yazıyı onlar için hazırlıyorum. Fakat, Amerika’ya dil okuluna ya da farklı ülkelere eğitim ya da değişim programı amacı ile giden bütün öğrencilere yardımcı olacak bir yazı olacak.

Work and Travel’a başvurdunuz, iş görüşmeleri, vize randevuları vs derken artık Amerika’ya gitmeye son bir adım kaldı. Çoğunuzun telaşlandığı konu ise ”Valizime neler koymalıyım?” ve ”Amerika’ya giderken yanımıza almamız gerekenler neler?” oluyor. Hazırsanız bu soruların yanıtlarını bulabileceğiniz hayat kurtaran 7 maddeyi sıralayalım.

1. Gerekli evraklar

1. Gerekli evraklar

Amerika’ya giderken yanınıza almanız gereken en önemli şey bu evraklarınız. Hangi program için gidiyor olursanız olun, mutlaka size verilen programınız ile alakalı bütün belgelerinizi el bagajınızda, birer kopyaları da valizinizde olacak şekilde yanınıza alın. Work and Travel öğrencilerimize söylediğimiz, yasal çalışma izin belgesi (DS-2019) olmadan Amerika’ya kesinlikle giremezsiniz. Sınırdan geri gönderilirsiniz.

Başlıca belgeler ;

* Pasaport
* DS-2019 belgesi (yasal çalışma izin belgesi)
* SEVIS belgeniz
* İş kabul formu
* Biletiniz

2. Uygun ve az kıyafet

2. Uygun ve az kıyafet

Gideceğiniz bölgenin, gideceğiniz mevsimdeki hava koşullarını mutlaka öğrenmelisiniz. Amerika’nın Doğu Yakası yazları çok sıcaktır. Fakat haftanın 2 ya da 3 günü sağanak yağmurlar ile karşılaşabileceğinizden dolayı şort ve tişörtün yanı sıra, yanınızda yağmurluk da götürmeniz gerekir. Orta ya da Güney Amerika kesimlerinde çöl sıcakları olabileceğinden, sizi daha rahat ettirecek kıyafetler tercih etmelisiniz. Ya da Kuzey Amerika kesimlerinde gündüzleri hava sıcak iken, geceleri serin ve bazen yağışlı olacağından mutlaka kot ceket, ince mont gibi giysilere ihtiyaç duyacaksınız.

Ayrıca, Work and Travel öğrencileri olarak gittiğinizde sürekli çalışıyor olacaksınız. Böylece sürekli farklı kıyafetler giyinip, Türkiye’deki gibi süslenmenize gerek kalmayacak. O yüzden; eğer bir Work and Travel öğrencisi iseniz yanınıza kıyafet olarak alacağınız, bir spor ayakkabı, bir terlik, 5-6 tişört, 2 şort ve 1 pantolon, bolca iç çamaşırı ve çorap olmalı. Üstelik bunlar orada bırakıp gelebileceğin, yani çöp olan kıyafetler olması sizin avantajınıza olacaktır. Çünkü orada hepsinin yenilerini almak isteyecek ve bagaj hakkını aşacaksın. İnanın bana daha fazlasını asla kullanmayacak, kendinize yük edeceksiniz.

3. Yerel ve yeterli para

3. Yerel ve yeterli para

Amerika’ya giderken yanınıza mutlaka sizi en az 2-3 hafta idare edecek şekilde para almalısınız. Size tavsiyem yola çıkmadan yanınıza nakit Amerikan Doları almanızdır.

4. Piriz dönüştürücü

4. Piriz dönüştürücü

Türkiye’nin priz girişleri ile Amerika’nın priz girişleri farklıdır. Valizinize mutlaka en az 2 adet priz dönüştürücü koyun. Ayrıca, yanınıza üçlü priz almanız çeşitli elektronik cihazlarınızı kullanmak için sizin avantajınıza olacaktır.

5. Asma kilit

5. Asma kilit

Yanınızda en az 2 tane asma kilit bulundurun. Amerika’ya gittiğinizde gerek evraklarınız olsun, gerek eşyalarınız, paranız olsun güvenli bir şekilde saklamanız gerekir. Siz evde yokken eşyalarınızı her türlü riske karşı asma kilit ile güvenli bir şekilde saklayabilirsiniz. NOT: Uçak seyahati öncesinde bavulunuzu kilitlememeniz şiddetle önerilir. Zira bavulunuz varacağınız yere aynı gün aktarılamayabilir.

6. Kişisel bakım ürünleri

6. Kişisel bakım ürünleri

Günlük kullanım için havlu, yastık kılıfı, çarşaf, şampuan, diş macunu-diş fırçası gibi kişisel bakım ürünlerini yanınızda bulundurmanız önemle tavsiyemdir.

7. İlaç

7. İlaç

İlaçların her türlüsünü Amerika’da bulabilirsiniz. Fakat hem ufak çaplı rahatsızlıklar için boşa para harcamamış olursunuz, hem de alışık olmadığınız ilaç türlerine karşı temkinli olursunuz. Ağrı kesici, ateş düşürücü, diş ağrısı için ilaçlar, uçuk kremi, göz damlası gibi günlük kullanıma ihtiyaç duyabileceğiniz türden ilaçları mutlaka valizinizde bulundurun. Reçeteli ilaç kullanıyorsanız eğer, reçetesini mutlaka yanınızda bulundurun.

Bonus: Amerika'ya götürmemeniz gerekenler ve telefon hattı

Bonus: Amerika'ya götürmemeniz gerekenler ve telefon hattı

1. Amerika’ya et ürünleri sokmak kesinlikle yasaktır. Bu yüzden Amerika’ya giderken yanınızda et ürünleri götürmeyin. Sizi idare edebilmesi için, kraker gibi hazır gıdalar götürebilirsiniz. Unutmayın sadece 3 aylığına gidiyorsunuz ve aradığınız her şeyin türlü türlü çeşitlerini orada çok ucuz fiyatlara bulabileceksiniz. Kendinize boşuna yük yapmayın. Amerika, katı kuralları olan bir ülke. Bu yüzden Amerika’ya neler sokabilirim diye öğrenmeye çalışın.

2. Eğer firmanız Amerikan telefon hattı sağlıyorsa, bir tane alabilirsiniz. Amerika’ya iner inmez iletişime geçip, internetini kullanabileceğiniz bir iletişim aletinin olması hiç de fena olmaz.

Amerika'ya giderken yanınıza almanız gerekenler ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Bengüsu Arslan

Work and Travel