Öğrenciyken Çalışmanın 4 Faydası

Öğrenciyken Çalışmanın 4 Faydası

Öğrenciyken yapmamız gereken şeyin sadece ders çalışmak ve ortalama yükseltmek olduğunu düşünüyoruz. 4 ortalama ile mezun olmak kim istemez! Bununla birlikte bu süre içerisinde sadece okula gitmek, ne motivasyon açısından ne de iş hayatına atılma açısından bize çok yarar sağlamıyor. Üstüne bir de okulu bağlı kaldığımız bir mekanizma olarak düşünüp kaçma eğilimde de bulunuyoruz ve verimli olamıyoruz. Bu yüzden sizlere öğrenciyken çalışmanın ne tür faydaları olduğunu hazırladım. Hazırsanız başlayalım.

1. Özgüven sahibi olursunuz.

Okul, sınav, öğrencilik kalıbından çıkıp hatta öğrenciliğin verdiği konfor alanından çıkıp değişik bir eylemde bulunmak, bize cesur bir hayatın ilk adımını attırır. Kararında tuttuğumuz sürece hafta sonunu sadece boş olduğun için değil çalışmanın getirdiği heyecan için bekleriz. Bazen çok zorlanırız. Zorlandığımız konuların sadece sınavlar olmadığını görünce hem sınav konusunda hem iş hayatı kaygısını da heyecanını da kararında tutmayı öğreniriz. Sadece bilgi yüklü bir beyin artık kabul görmüyor inanın. Zaten onu yapıyorlar ama yapamadıkları şey; yönetmeyi, iletişim kurmayı bilen, lider özelliklerine sahip bir birey.

2. Hangi alanda yetenekli olduğunuzu keşfedersiniz.

Bölümünle alakalı-alakasız her alanı deneyebilirsin. Herkes senin öğrenci olduğunu uzmanlaşmış bir alanın olmadığını biliyor. Kimse senden o işi her ayrıntısıyla bilmeni ve doğru yapmanı beklemiyor. O alan gerçekten istediğim alan mı? Yoksa bana göre değil mi? Denemek için dört senemiz var. Masa başı işi sevmediğimi düşünüyorsam mezun olunca bu tür işlere başvurup vakit kaybetmem bile.

3. İletişim kurma ve takım olma kavramlarını anlarsınız.

Çalışma hayatı, sınav döneminde kazandığımız rekabet duygusunu dengede tutmaya yardımcı olur. İşin hızlı ve başarılı olması için birlikte olmak, başkalarının fikirlerine saygı duymak, öğrenmek ve planlı hareket etmek gerektiğini bize aşılar. Paylaşılan görevleri yerine getirmek, gerektiğinde iş arkadaşına yardım etmek, neden orada bulunduğunu bilmenin yanı sıra, vaktinde orada bulunabilmek bile kazanılması gereken bir sorumluluk bilincidir.

4. Amaç olarak değil, araç olarak kullanabilirsiniz.

Üniversiteye girmek olduğundan biraz daha özgür hissetmeyi, farklı ortamlarda bulunmayı, daha çok gelişmek istemeyi de beraberinde getiriyor. Tanıdığın her insanda farklı bir hikaye ve öğrenecek birçok şey ortaya çıkıyor. Yapmak istediğin aktivite, gitmek istediğin yer, katılmak istediğin kurs. ’’Hepsi için para gerekiyor’’ evet maalesef. Ancak burada amaç kendi gelişimin ise ilk bahaneyi ortadan kaldırmaya ihtiyacın var. Dolayısıyla, çalışma hayatı size çeşitli kapılar aralayacağı için amaç olarak değil, araç olarak da kullanabilirsiniz.

Bonus: Buse’nin tercihi

Hazırlık sınıfından beri çeşitli organizasyonlarda etkinliklerde görev alıyorum. Firmaların insan kaynakları departmanları eğitim bölümlerinde çalıştım. Bu sayede gelişmek istediğim alanı bulmuş oldum ki bu bir öğrencinin en büyük keşfi. İletişim ve takım olarak çalışma yeteneğini özellikle geliştirdiğini düşünüyorum. Bu işlerde tek çalıştığım da oldu, 40 kişi ile çalıştığım da oldu. Kongre, konser, şirket organizasyonları stand işleri de bulunmakta.

Instagramdan beni takip edebilirsiniz: @hizarcibuse

Öğrenciyken çalışma ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Buse Hızarcı

Kocaeli Üniversitesi Okurken çalışan çalışırken gezen gezerken öğrenen.