Yabancı Dil Öğrenmek için En İyi 18 Youtube Kanalı

Yabancı Dil Öğrenmek için En İyi 18 Youtube Kanalı

Evrensel bir dil haline dönüşmüş olan İngilizce artık ikinci bir dil olarak algılanmıyor, üstüne üstlük bildiğiniz bir dil olarak varsayılıyor. Hal böyle oluca farklı bir yabancı dil öğrenme konusunda iş yine bizlere düşüyor. İkinci bir diliniz var ise gerçekten bir yabancı dil bildiğiniz varsayılan şu zamanlarda, hatırlamak gerekir ki farklı bir dil bilmek eğitim kalitenizden tutun da iş dünyasına varıncaya kadar size birçok kapıyı aralar. Tüm bunların yanı sıra kendinizi ödüllendirdiğiniz bir turistik seyahatinizde dahi size bir şeyler katabilecek ya da bir cümlesi ile dünyanızı değiştirebilecek kişilere denk gelerek, bir dilin bir insan olduğu konusunda söylentilere yürekten inanmaya başlayabilirsiniz. Dünya vatandaşı olan her bireyin farklı bir dil öğrenme konusunda gayreti takdir edilir ve dilin evrenselliği büyüsüne kapılma konusunda bu kişilere hayran kalmanın an meselesi olduğu gerçeği de bilinir, bizden söylemesi… 🙂

Hatırlatma: Videoları izlerken altyazı seçeneğini İngilizce olarak aktif etmeyi unutmayın!

Dipnot: İkinci bir dil öğrenirken bile fark edeceksiniz ki yine İngilizce bildiğiniz varsayılıyor ve tüm diller İngilizce anlatılarak öğretiliyor. Çünkü unutmayalım ki evrensel dil İngilizce. Bunun dışında dikkat etmeniz gereken dersi İngilizce olarak anlatan kişinin İngilizce aksanı iyi olmalı yoksa İngilizce konuşmanız bozulabilir.

1. ButterFly Spanish ile İspanyolca Öğrenin

ButterFly Spanish ile İspanyolca öğrenmenin tatlı bir yolu var. Kendisi hem samimi, hem içten hem de dersi İngilizce anlatarak sizlere İspanyolca öğretiyor. Tam bir yerli gibi İspanyolca konuşmanız konusunda epey bir aksan tekrarları yapıyor ve ipuçları veriyor. 312 bini aşkın takipçi sayısı ile haftalık videoları yükleyerek İspanyolca konusunda baya güzel içerikler üretiyor. Bu içeriği hazırlarken onunla tanışınca İspanyolca sempatim arttı, hatta bu video ile bende ilk cümlelerimi öğrendim. Bu arada İspanyolca’nın dünya üzerinde en çok konuşulan ikinci dil olduğunu biliyor muydunuz? İlk dil ise Mandarin Çincesi, yine İngilizce değil!

2. Learn Korean with KoreanClass101.com ile Korece’ye merhaba deyin!

Yabancı bir dil öğrenmeye karar verdikten sonra ikinci dilinizin özellikle farklı alfabelerden oluşan, farklı okunuşlara sahip bir dil olmasını tercih etmek istemeyiz. Çünkü her birimiz kısa yoldan bir şeye sahip olma düşüncesine kapılırız. Halbuki en önemli noktanın dil öğrenirken “öğrenme isteği” ve öğreneceğiniz dili sevmek olduğunu unuturuz… Sanırım bu yüzden çevremizde Asya dillerini bilen sayısı çok azdır. Fakat bu videodan sonra Kore diline olan bakış açım değişti. Kendinizi yeni doğmuş bir bebek gibi düşünün. Bir dili duyarak, o dile aşırı bir şekilde maruz kalarak anca öğrenebiliyoruz. Doğrudan bir dili yazarak öğrenmeye çalışmak çok uzun bir yöntem. Kulaklıklarınızı takın ve kendinizi direk Kore diline bırakın! Şimdiden bir şey öğrenmenin mutluluğu ile dil öğrenmek sandığım kadar zor değilmiş diyorum! Learn Korean with KoreanClass101.com Youtube kanalı, 330 bini aşan takipçisi ile size Korece’yi sevdirmek istiyor!

3. Learn German with Anja ile Almancaya ne dersiniz?

Genelde İngilizceye en yakın dil olarak Almancayı görürler. Sizce de öyle mi? Öyle diyorsanız sizin için Learn German with Anja ile tanışma vakti gelmiştir. 200 bine yakın takipçisi ile sadece Almancayı değil aynı zamanda Alman Kültürünü de anlatan Anja ile Almanca Öğretmeni… Dolayısı ile bir dil nasıl öğretilir gayet iyi biliyor. Şimdiden temel şeyleri öğrettiği videosunda Almancaya kısa bir başlangıç yaptım bile! Tavsiyem sizi en çok heyecanlandıran dili öğrenmeye başlayın ve kendinizi ödüllendirin.

4. Italy Made Easy ile İtalyanca öğrenmeyi deneyin!

Italy Made Easy kanalında sizlere İtalyanca öğreten öğretmenimiz Manu, İtalyanca dışında size İtalyan kültürünü, aksanını ve konuşma hızını öğretiyor. Videolarını izlerken aklınıza takılan sorularınızı yorum olarak gönderdiğiniz takdirde sizlere hızlıca yardımcı olabilecek nitelikte de güzel bir öğretme tarzına sahip. Kendisi sadece başlangıç seviyesinde değil, Advanced seviyesine varıncaya kadar farklı dil seviyelerinde İtalyanca öğretiyor. Dolayısı ile İtalyanca öğretmen ile farklı bir dil öğrenmek isteyenler için güzel bir kanal olabilir. Haydi bugün yeni bir dil öğrenmeye başlayın!

5. SweetandtastyTV ile Korece’yi farklı birinden öğrenin!

Her Çarşamba Kore dilini ve kültürünü farklı tarzlar öğretmek için video yükleyen Sevgili Sweetandtasty Tv sizlere Kore dilini farklı bir şekilde öğretebilecek bir diğer Youtube kanalı… Bazen dil öğreten kişinin sizinle aynı ahenk içinde olması gerekir, aksi durumlarda dil öğrenmekten kaçınabilir ya da dilden soğuyabilirsiniz. 688 bini aşan takipçisi ile SweetandTastyTv size Koreceyi öğretiyor; sakin ve anlaşılır bir şekilde…

6. Learn French With Alexa ile Fransızca’ya başlayalım!

Learn French With Alexa ile Fransızca öğrenmek çok kolay olacak çünkü tatlı bir İngilizce ile sizinle sohbet edercesine farklı bir dil öğretiyor. Fransızca dilini çok kaba nitelendirenler sanırım henüz Learn French with Alexa ile tanışamadılar. 357 bin üzerinde takipçisi ile uzun yıllar boyunca Fransız Öğretmenliği yaparak edindiği tecrübelerini Youtube kanalına yansıtarak sizin Fransızcanın birçok önemli noktasına götürüyor. Fransızca öğrenmek isteyenler için çok iyi bir tercih olacağına eminim…

7. Learn German with Jenny ile Almancayı farklı birinden öğrenin.

Learn German with Jenny Youtube kanalının tatlı öğretmeni Jenny, Almanca Öğretmeni ve üstelik Skype üzerinden de dersler vermektedir. Başlangıç seviyesi olan A1 seviyesinden, Advanced seviyesi olan C2 seviyesini kapsayacak şekilde Almanca dersleri vererek sizlere farklı video başlıkları ile Almanca öğretebiliyor. Farklı bir dil öğrenme konusunda Almanca öğrenmek isteyenler seviyenize uygun videoları keşfetmek için Jenny’nin Youtube kanalına uğramayı unutmayın.

8. Learn French with FrenchPod101.com ile Fransızca öğrenin!

Farklı bir dil öğrenme konusunda Fransızcayı düşünenler için Learn French with FrenchPod101.com Youtube kanalının eğlenceli, hızlı ve kolay şekilde bir yolu var. Kısa videoları ile kolay Fransızca öğrenme konusunda size yardımcı olabilecek nitelikte bir kanal. 201 bin üzerinden takipçiye sahip kanalın video ders anlatımlarını başlangıç seviyesinden ileri seviyeye kadar farklı başlıklarda bulabilirsiniz. Belki de aradığınız Fransızca hocanız bu kanaldadır!

9.  Learn Russian with RussianPod101.com ile Rusça öğrenin!

Rusça öğrenmeye ne dersiniz? Bir dile karar verirken mesleğinizin en çok icra edildiği ülkeyi ya da sizi en çok motive eden farklı bir dili ve kültürü düşünebilirsiniz. Eğer bu noktada farklı bir yabancı dil öğrenme konusunda yollar Rusça’ya çıkıyorsa sizi Learn Russian with RussianPod101.com ile tanıştıralım. Kısa bir başlangıç yaparak bu dile ne kadar adapte olup, olamayacağınızı test edebilirsiniz. 134 bin üzerinden takipçiye sahip Youtube kanalında site hitap edecek konu anlatımlı videoyu keşfedebilirsiniz.

10. LearnArabicwithMaha ile Arapça öğrenmeye ne dersiniz?

319 bini aşkın takipçisi ile LearnArabicwithMaha bir dil öğretmeni ve ayrıca kendisi Almanca öğrenen bir öğrenci. İtalyanca da bilen Maha sizlere farklı video başlıkları altında İngilizce konuşarak Arapça öğretiyor. En az 7 yıldır Youtube kanalında Arapça içerikler yayınlayan Maha ile farklı bir dil öğrenmek için tanışmaya ne dersiniz? İlk Arapça öğreten öğretmeniniz olabilir kendisi.

11. Imran Alawiye ile de Arapça öğrenebilirsiniz!

28 bin takipçisi olmasına rağmen toplamda 2 milyon üzerinde video gösterimleri ile sizlere başlangıç seviyesinde Arapça öğretebilecek bir diğer isim… Kendisi hem öğretmen hem yazar, üstelik iyi bir İngilizce ile karşınıza çıkıyor. Arapça okumak ve yazmak isteyenler için yardımcı olabilecek nitelikte bir kaynak olan Imran Alawiye Youtube kanalı belki sizin de dikkatinizi çekebilir.

12. Yoyo Chinese ile Mandarin Çincesine merhaba deyin!

Dünya üzerinde en çok konuşulan ve bilinen dil olarak birinci sırada olan Mandarin Çincesi, büyüyen Çin Ekonomosi ve artan ticaret hacmi ile önümüzdeki uzun yıllar boyunca da birinciliğini koruyacağını işaret etmektedir. Son yıllarda dil öğrenme konusunda baya bir dikkat çeken Mandarin Çincesi öğrenmek için bir sebep beklemeyin, bugünden başlayın deriz. 167 bini aşkın takipçisi ile Yoyo Chinese Youtube kanalı bizlere Mandarin Çincesi, Çin kültürünü, aksanını ve tonlamalarını öğretme konusunda sizlere epey yardımcı olacak bir kanal. Ayrıca Yoyo, Çince öğretmeni ve iyi şekilde İngilizce konuşabildiği için öğrencilerine farklı bir dil öğretme konusunda da bayağı istekli… Ondan Çince öğrenmek çok eğlenceli olacak gibi gözüküyor!

13. Learn Thai with ThaiPod101.com ile Thai Dili öğrenin!

67 binin üzerinde abonesi olan Learn Thai with ThaiPod101.com Youtube kanalı ile Taylandlıların dili olan Thai dilini öğrenmeye başlayabilirsiniz. Eğlenceli şekilde içerikler üreten Youtube kanalında başlangıç seviyesinden ileri seviyeye denk birçok video çalışması bulmanız mümkün. Yeni bir dil öğrenmek isteyenler için farklı bir dil seçeneği olan Thai dili, belki de size çok kolay gelecektir. Haydi Thai dilini keşfedin!

14. Learn Spanish with Sebas ile İspanyolca’yı keşfedin!

Henüz Youtube üzerinde yepyeni olan Learn Spanish with Sebas İspanyolca öğretmek için içerikler üretiyor. Farklı tarzı ile dikkat çekebilecek nitelikle içerikler üreten Sebas özellikle başlangıç seviyesinde dersleri ile sizleri İspanyolcaya başlangıç yaptırabilir. Kendisi Perulu ve belirtmemiz gerekir ki, her İspanyolca dili bir değil. Dünyada en çok konuşulan ikinci dil olma niteliğini taşıyan İspanyolca, Arjantin’den tutun İspanya’ya kadar oldukça farklı şekilde evrilmiş olarak konuşulmaktadır. Bazen iki farklı bölgedeki insanlar İspanyolca konuşmasına rağmen birbirlerini anlayamıyor olabiliyorlar. Buna şahit olmuş biri olarak belirtmek isterim ki, farklı bir dil öğrenme konusunda hangi bölgenin ya da hangi ülkenin İspanyolcasını öğrenmeniz önemli.

15. Learn Danish with DanishClass101.com ile Danca öğrenin!

Learn Danish with DanishClass101.com ile Danimarkanın dili Danca’yı kolay ve eğlenceli bir şekilde öğrenmeye başlayabilirsiniz. Özellikle dinleyerek de dili öğrenmeniz için Listening içeriklerine de sahip olan Learn Danish with DanishClass101.com Youtube kanalı ile bu dil size daha samimi gelebilir. Ben de bu içeriği hazırlayana dek aklımın ucuna bile getirmediğim farklı bir dil olan Danimarka dili bu video sonrası bana daha samimi geldi!

16. Learn Japanese with JapanesePod101.com ile Japonca öğrenin!

674 bin üzerinden takipçisi ile Japonca dilini öğreten Learn Japanese with JapanesePod101.com bu değişik içeriğe sahip videoları ile sizlere açık ve net bir şekilde kısa yollardan Japonca öğretmeye bayağı istekli bir Youtube kanalı… Üstelik canlı yayınları ile Japonya da gezerek sizleri Japon kültürü içine çeken çok tatlı bir kanal. Belki öğrenmesi çok zor dediğimiz dil arasında yer alan Japoncayı bizlere öğretebilecek bir Youtube kanalı bulmuşuzdur, ne dersiniz?

17. Learn Norwegian with NorwegianClass101.com ile Norveççe öğrenin!

Hem Norveç dilini hem de kültürünü öğrenmek isteyenler için faydalı bir kanal olan Learn Norwegian with NorwegianClass101.com ile bu dili öğrenmeye ne dersiniz? Başlangıç, orta ve ileri seviye dersleri bulunan bu Youtube kanalının İngilizce olarak ders anlatması size baya yardımcı olacaktır. İkinci bir dil konusunda farklı bir dil olsun diyenler hiç Norveççe düşünmüşler miydi? Biz de denk gelince neden olmasın dedik ve sizlerle paylaşmak istedik!

18. Learn Portuguese with PortuguesePod101.com ile Brezilya Portekizcesi öğrenin!

Brezilya Portekizcesi ile tam 3 dakikada kendinizden bahsedebilmeyi ister miydiniz? Learn Portuguese with PortuguesePod101.com Youtube kanalı 52 bin aboneye sahip ve sizlere Portekizce öğretmek istiyor. Tabi ki dersler İngilizce anlatılıyor ve sizlerin çok vaktini almadan dili sevdirmeye çalışıyor. Belki bu sefer kendinizi Portekizce öğrenirken bulabilirsiniz. Belki de her dilden başlangıç seviyesinde kendimizce bahsedebilecek bir beyin jimnastiğinde bulunmak düşünme ve öğrenme konusunda beynimize kas yaptıracak nitelikte olur. Bu yüzden bir dil, bir insandır felsefesine odaklanarak bugün Brezilya Portekizcesi öğrenmeye ne dersiniz?

BONUS: İşaret dili öğrenin.

Her ülkenin kendine ait bir işaret dili var. Bizim ülkemize dair şekillendirilmiş işaret dilini öğrenmemek için sebebimiz yok. Bugün hep birlikte bu değişime başlayalım, ne dersin Edumag’li? 🙂

Farklı bir öğrenme konusunda kendinizi ikinci bir dile hazırlarken Youtube kanalları için her bir dilin öğretmeni en büyük destekçiniz. Belki sizler de öğreneceğiniz yabancı diller sayesinde kendi dilinizin Youtube’daki öğretmeni olursunuz. Hepinize bol şans dilerim! 🙂

Yabancı dil öğrenmek ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Büşra Beşiroğlu

2016 yılında "Ulusal içerik yarışması" kapsamında Edumag.net üzerinde kategori birincisi olduktan sonra içerik oluşturmanın büyüsüne kapıldım.