5 Adımda Motivasyon Mektubu

5 Adımda Motivasyon Mektubu

Hangi yurtdışı programından faydalanmayı düşünsek birçoğunda yolun başı motivasyon mektubu ile kesişiyor. Gerek Erasmus, üniversite, master, gerek gönüllülük projeleri bir şekilde bu aşamayı halletmemiz gerekiyor hem de en iyi şekilde. Neden mi? Çünkü istediğiniz projeye kabul edilmeniz bu motivasyon mektubuna bağlı. Peki nedir bu motivasyon mektubu? Kendinizi anlattığınız, projeye başvuru yaptığınız bir e-mail aslında. Projelere başvurmak için tek yapmanız gereken etkili bir motivasyon mektubu. Şöyle bakıldığında pek de zorlu yolları yok bu projelerin. Şimdi 5 adımda bitiriyoruz bu işi.

Kafanızda bir taslak oluşturun.

İşin içine İngilizce girince her şey birbirine giriyor. Ah ana dilinde olsa ne çok şey döktürülür, ne kelime oyunları yaparak kendinden bahseder insan, nasıl da ifade eder kendini en etkili şekilde. İngilizceniz bu kadar iyi olmasa da kafanızda nelerden bahsetmeniz gerektiğini belirlerseniz çerçeveyi daraltmış olursunuz.

Motivasyon mektubu örneklerine bakın.

Başvuracağınız proje ile ilgili Google’dan motivasyon örneklerine bakın. Tabii ki birebir kopyasını almak gibi bir hata yapmıyoruz 🙂 Onlar için önemli olan özgün bir motivasyon mektubu olması. Bırakın mektubunuz akıcı bir İngilizceyle yazılmasın ama size ait olsun. Tahmin edersiniz ki onlar da bir sürü motivasyon mektubu alıyor, kopyala yapıştır olanları direk anlayacaklardır. Ancak cümleye nasıl başlayacağınız nasıl bitireceğiniz konusunda kalıp cümleleri buralardan alabilirsiniz bu sizin işinizi kolaylaştıracaktır.

Örneğin: Please let me know if you have any questions or if you would like to get any further informations.

Başvurduğunuz yer hakkında araştırma yaptığınıza dair cümleler kurun.

Bazen bir motivasyon mektubuyla birçok yere mail atarız. Tabi bu zamanlar olması gereken daha genel çerçevede kendimizden bahsetmektir ancak yine de firmanın, okulun, şirketin isminin geçtiği bir cümle kurmak bu mailin bireysel olduğu izlenimi verebilir. Eğer direk bir yer için motivasyon mektubu hazırlıyorsanız önce başvurduğunuz yeri araştırın, sitesinden alacağınız ufak cümleler ile de onları araştırmış bu pozisyon için kimi aradıklarını biliyorsunuz ve doğru kişi olduğunuzu düşündüğünüz için başvurduğunuz izlenimini verebilirsiniz. Hatta direk bu cümleyi de kurabilirsiniz.

Mektubunuz çok uzun veya çok kısa olmasın.

Giriş gelişme sonuç şeklinde tahmini 5 paragraf sizin kendinizi ifade etmeniz için yeterli olacaktır. Paragrafların çok uzun veya çok kısa tutmamaya özen gösterin 6 cümlede kendinizi ifade etmeye çalışın. Uzun yazılar karşı tarafın dikkatini çekmeyecek ya da okumamaya itecek olabilir. Kısa yazılar ise iyi hazırlanılmamış gibi gösterecektir sizi ve kendinizi tam ifade etmenize yetmeyecektir.

İlk başta kendinizi tanıttıktan sonra bu motivasyon mektubunu niçin yazdığınızı belirtin. ‘…. projeye katılmak için’ ‘firmanıza staj başvurunda bulunmak için gibi’

Diğer paragraflarda ise kariyer geçmişinizden bahsedin, bu pozisyon için neden uygun olduğunuzdan bahsedin.

CV’niz açıklayıcı olsun.

Eğer CV’nizi çok ayrıntılı hazırladıysanız motivasyon mektubunuzda tekrar düşmeyin. Kişilerin CV’nize bakınca anlayamayacağı veya size sorabileceği olası soruların cevaplarını bulabileceği bir motivasyon mektubu olsun. Bahsettiğiniz aynı konuları, aynı cümleleri motivasyon mektubunuza da yazmayın.

Motivasyon mektubu ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Melike Olgun

Trainee lawyer | Lisboa