Almanya’da Üniversite Eğitimi Rehberi

Almanya’da Üniversite Eğitimi Rehberi

Teknoloji ve sanayi denildiğinde aklımıza ilk gelen ülkelerden biri olan Almanya’da üniversite eğitimi almak istiyorsanız bu makaleye mutlaka göz atın. Ekonomik durumu, yaşam kalitesinin en üst düzeyde olması ile Avrupa Birliği içerisinde Almanya’nın ne kadar ileri bir ülke olduğu aşikardır. Almanya, global dünyanın en iyi mühendis, lider ve iş adamlarını yetiştiren benzersiz bir ülkedir. Şüphesiz bu başarısında eğitim kalitesi büyük söz sahibidir.

Eğitim sistemi uzun yıllara dayanan Almanya, dünyanın en eski üniversitelerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Ülkenin en eski üniversitesi bundan 7 yüzyıl önce Heidelberg’de 1300’lü yıllarda kurulmuştur. Mühendislik alanlarında popüler ve dünya lideri olan Almanya’da eğitim almak kariyeriniz açısından büyük bir avantaj sağlayacaktır. Sosyal bilimlerde birçok Nobel Ödüllü bilim adamı yetiştiren Almanya, sayısal bölümlerde de epey başarı elde etmiştir. Almanya’da üniversite eğitiminizi tamamladığınızda sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada size çeşitli kapılar açılacaktır.

Neden Almanya’da Üniversite Eğitimi?

Almanya’da lisans eğitimi ücretsizdir.

Almanya’da üniversite okumak için Avrupa’da diğer birçok ülkede olduğu gibi yüksek eğitim ücretleri ödemezsiniz. Almanya’daki devlet üniversitelerinin senelik harç ücretleri 200-600 Euro civarındadır.

Almanya, dünyanın en kaliteli teknik üniversitelerine sahiptir.

Almanya üniversiteleri ile eğitimini dünyaya ispatlamış ülkelerin başında gelmektedir. En popüler bölümlerinden olan mühendislik alanından diğer tüm bölümlere kadar birçok alanda kariyerinize yapacağınız büyük bir yatırımdır. Dünyanın en iyi 100 kaliteli üniversitesi arasında Almanya’dan 10 üniversite bulunmaktadır.

Üniversiteleri YÖK tarafından tanınmaktadır.

Almanya üniversitelerinin YÖK tarafından tanınmasının en büyük nedeni, Almanya’nın Avrupa Birliği üyesi bir ülke olmasından kaynaklanmaktadır. Almanya’da üniversite eğitiminiz tamamlandıktan sonra Avrupa Birliği’ne üye olan tüm ülkelerde Mavi Diplomanızı kullanabilirsiniz. Mavi Diploma size Avrupa ve dünyanın birçok ülkesinde kolayca çalışma imkanı sağlar.

Almanya’da harika bir kariyere sahip olabilirsiniz.

Almanca ile Avrupa’nın en çok konuşulan diline sahip olan Almanya, Avrupa’nın en büyük 2. ekonomisine sahiptir. Küreselleşen dünyada iş hayatına rakiplerinizden önde başlamanız adına Almancayı ana diliniz gibi öğrenmek size çok yararlı olacaktır.

Mezuniyet sonrası çalışma iznine sahip olma imkanı vardır.

Almanya’da üniversite eğitiminizi tamamlayıp mezun olduktan sonra 18 aya kadar oturum izni alabilirsiniz. Böylelikle mezuniyetinizin ardından 18 ay boyunca Almanya’da kalarak iş deneyimi edinebilirsiniz.

Schengen vizesi ile tüm Avrupa’yı gezme imkanı vardır.

Almanya’da üniversite eğitimine giderken aldığınız Schengen vizesi ile Avrupa’nın en güzel ülkelerini gezebilirsiniz. Schengen Bölgesi’nde bulunan ülkelere vizenizin geçerli olduğu tarih ve eğitim süreniz boyunca seyahat edebilirsiniz.

Almanya ve Türkiye’de Üniversite Eğitiminin Karşılaştırılması

Üniversite eğitimi insan hayatının en belirleyici dönemidir. Bu yüzden en doğru kararı vermek gerekir. Bu açıdan sizlere yurtdışında üniversite eğitimi almanın Türkiye’ye kıyasla hangi rakamlarda olacağını sunmak üzere bir karşılaştırma tablosu hazırladık.

Karşılaştırma tablosunda sizlere; üniversite sınavından beklenilen puanı alamadı diye, sadece üniversite öğrenimi görmüş olmak için Türkiye’de herhangi bir üniversitede tercih edilmeyen bir bölümde okumak ile; bu sınavlara hiç gerek olmadan, yurtdışındaki kaliteli üniversitelerde sevdiğiniz bir bölümde okumayı birçok kriter üzerinden sunduk.

Almanya’da Popüler Üniversiteler

Almanya’da eğitim almak istediğiniz bölümde okuyabilmeniz için Türkiye’de aynı bölümü herhangi bir üniversitede kazanmış olmanız gerekir. Almanya’da üniversite eğitim dili Almanca olduğundan dolayı, öğrencilerin TestDaf veya DSH sınavları ile yeterliliklerini kanıtlaması gerekir.

Almanca yeterlilik sınavlarından olan TestDaf, İngilizce sınavları olan TOEFL ve IELTS sınavlarına benzetilmektedir. DSH sınavı ise Almanya’da üniversitelerin kendi yaptığı Almanca seviye belirleme sınavıdır.

ÜniversitelerŞehirAçıklama
Berlin Teknik ÜniversitesiBerlinDünyanın ilk 100 üniversitesi içinde 92. sırada yer alır. Almanya’nın ilk teknik üniversitesidir.
Aachen Teknik RWTH (TU)AachenDünyanın en iyi teknik üniversitelerinden bir tanesidir.
Münih Teknik ÜniversitesiMünihÖzellikle mühendislik ve bilgi teknolojileri alanlarında Avrupa’nın ve dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olan üniversitenin 137 bölümü bulunmaktadır.
Paderborn ÜniversitesiPaderbornAlmanya’daki en iyi üniversite kütüphanelerinden birisine sahiptir.
Erfurt ÜniversitesiErfurtAlmanya'nın en eski üniversiteleri arasındadır.
Giessen ÜniversitesiGiessenBirçok ödüllü araştırmaya sahip olan üniversite, ismini deneye dayalı kimyanın kurucusu 19. Yüzyıl profesörü Justus von Liebig’den almıştır.
Bochum ÜniversitesiBochumAlmanya’nın en büyük 5 üniversitesi arasında yer almaktadır.
Wuppertal ÜniversitesiDortmundAlmanya’da özellikle İnşaat Mühendisliği, Makine Mühendisliği ve Mimarlık gibi bölümlerinde ön plana çıkmaktadır.
Bremen ÜniversitesiBremenBilim ve mühendislik alanlarının yanı sıra, beşeri ve sosyal bilimlerde önemli bilim merkezlerinden birisidir.
Duisburg Essen ÜniversitesiDuisburgSahip olduğu çok sayıda partner anlaşması, bilimsel araştırmalara katılabilmesi için öğrenciye verilen destek gibi özellikler nedeniyle Clausthal Teknik Üniversitesi, çok sayıda öğrenci tarafından tercih edilmektedir.
Clausthal Teknik ÜniversitesiClausthalSahip olduğu çok sayıda partner anlaşması, bilimsel araştırmalara katılabilmesi için öğrenciye verilen destek gibi özellikler nedeniyle Clausthal Teknik Üniversitesi, çok sayıda öğrenci tarafından tercih edilmektedir.
Jena ÜniversitesiJenaJena Üniversitesi, bir öğrenci şehri olan Jena’da 1558 yılında kurulmuştur.
Hannover ÜniversitesiHannoverMakine mühendisliği ve mimarlık bölümlerinde Almanya’nın en iyi üniversitelerinden biri olarak kabul edilir.
Würzburg ÜniversitesiWürzburgAlmanya’nın en köklü üniversitelerden birisidir, şimdiye kadar 9 Nobel ödüllü bilim adamı yetiştirmiştir.
Siegen ÜniversitesiSiegenSözel ve sayısal alanda akademik bölümleri ve eğitimi ile ön plana çıkmaktadır.
Stuttgart ÜniversitesiStuttgartYapmış olduğu araştırmalar sayesinde, uluslararası alanda birçok akademik ve bilimsel ödüle sahip üniversitedir.
Mainz ÜniversitesiMainzAlmanya'nın Mainz şehri merkezinde bulunan ve eğitim için çok fazla bölüm seçeneği sağlayan bir üniversitedir.
Dresden Teknik ÜniversitesiDresdenTeknik bölümlerindeki kaliteli eğitiminin yanı sıra ekonomi bölümlerinde de oldukça başarılıdır.

Almanya’da Üniversite Eğitim Fiyatları

Almanya’da üniversite eğitimi ücreti yoktur. Öğrenciler yalnızca okulun harç ücretini öderler. Almanya’da üniversitelerin senelik harçları 200-600 Euro arasındadır. Almanya’da lisans eğitiminin bu fiyatlarda olması Türkiye’deki eğitim ücretlerine göre öğrenci ailelerini çok da zorlamayacağı anlamına gelmektedir.

BölümlerMinMax
Makine Mühendisliği200€200€
İnşaat Mühendisliği200€200€
Fizik Mühendisliği200€200€
Metalurji Mühendisliği200€200€
Endüstri Mühendisliği200€200€
Bilgisayar Mühendisliği200€200€
İşletme ve Üretim Mühendisliği200€200€
Biyoloji200€200€
Kimya200€200€
Fizik200€200€
Matematik200€200€
Biyoteknoloji200€200€
Ekonomi200€200€
İşletme200€200€
Sosyoloji200€200€
Medya ve İletişim200€200€
Tarih200€200€
Coğrafya200€200€

Almanya’da Üniversite Eğitimi için Popüler Şehirler

ŞehirlerAçıklama
BerlinAlmanya'nın başkenti ve en büyük şehridir. Başkent Berlin’de bulunan 42 üniversitede ortalama 170.000’den fazla öğrenci eğitim görmektedir.
Duisburgİstanbul ile birlikte 2010 yılında Avrupa Kültür Başkentliği yapmış bir şehirdir. Dünyada ilk 200 içerisinde bulunan Duisburg-Essen Üniversitesi bu şehirde bulunmaktadır.
BremenBremen, Almanya'da büyük, işlek bir liman ve sanayi şehridir.
BochumAlmanya'nın en büyük üniversitelerinden biri olan Ruhr Üniversitesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Ruhr Üniversitesi 1962'de kurulmuştur.

Almanya’da Konaklama Seçenekleri

Üniversite Yurtları

Almanya’da üniversite öğrencileri genellikle bu öğrenci yurtlarında konaklamaktadır. Okulların yurtlarında ortalama konaklama fiyatı 250-350 Euro’dur.

Öğrenci Evleri

Almanya’da ev kiralama yöntemi daha masraflı olduğundan dolayı öğrenciler tarafından pek tercih edilmemektedir.

Özel Yurt / Hostel Konaklamaları

Almanya’da eğitim alırken konaklayabileceğiniz bir başka seçenek ise özel yurtlardır. Devlet yurtlarına göre maliyeti biraz daha fazladır. Paylaşımlı bir odada konaklamanın bedeli kişi başı aylık 250-400 Euro civarındadır.

Almanya’da Aylık Yaşam Maliyetleri

Türkiye’ye göre aylık yaşam maliyetleri biraz daha fazla olan Almanya, diğer bazı Avrupa ülkelerine göre daha uygundur.

MaliyetMinMax
Konaklama Maliyetleri250€400€
Ulaşım Maliyetleri0
50€
Yeme İçme Maliyetleri250€350€
Sosyal ve Kültürel Yaşam Maliyetleri50€100€
Cep Harçlığı200€300€
Toplam750€1200€

Almanya’da İklim ve Hava Durumu

Almanya, iklimi bakımından Türkiye’nin karasal iklimine yakındır. Kış aylarında havalar soğuk ve nemlidir. Yazlar iç bölgelerde nemli ve serin olmakla birlikte, hava sıcaklıkları 30 dereceyi geçebilmektedir. Ilıman iklim kuşağında bulunan Almanya’nın ikliminde batı rüzgarlarının etkisi epey fazladır.

Seyahat ve Uçak Bileti

Coğrafi Konum

Almanya Avrupa’nın tam ortasında konumlanmıştır. Komşu ülkelerinden bahsedecek olursak kuzeyinde Danimarka ve Kuzey Denizi, doğusunda Polonya ve Çekya, batısında Lüksemburg, Belçika, Hollanda, Fransa ve güneyinde Avusturya ve İsviçre bulunmaktadır.

Türkiye’ye Uçak ile Uzaklığı

Türkiye-Almanya uçak yolculuğu aktarmasız ortalama 3,5 saat sürmektedir. Karayolu ile yolculuk yapmak isteyenler için yolculuk süresi yaklaşık 30 saat sürmektedir.

Ortalama Uçak Bileti Fiyatları

Türkiye’den Almanya uçak bileti fiyatları 80-150 Amerikan doları civarlarında mal olmaktadır. Uçak bileti fiyatları sezondan sezona göre değişmektedir.

Almanya Öğrenci Vizesi

Almanya öğrenci vizesi titizlikle ve profesyonel bir şekilde hazırlanması ve işleme geçirilmesi gereken bir süreçtir. Almanya vize işlemleri yaklaşık 6-8 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır.

Almanya’da Yasal Çalışma İzni Var mı?

Almanya’da üniversite eğitimi alan öğrenciler çalışma imkanına sahip olabilmektedir. Şartlı kabul ile hazırlık yılı olan öğrencilerin ilk sene resmi çalışma izni olmaz. Lisans eğitimine geçen öğrencilerin dil hazırlık dönemi bittikten sonra resmi olarak çalışma izni süreci başlamaktadır. Almanya’da 120 tam gün veya 240 yarım iş günü çalışma izni alınabilmektedir.

Bunları Biliyor muydunuz?

  • 81 milyonluk popülasyonuyla Almanya, Avrupa Birliği’nin en büyük nüfusuna sahiptir.
  • Venedik’ten daha fazla köprüye sahip olan Berlin, Paris’ten 9 kat daha büyüktür.Dünyanın ilk dergi Almanya’da 1663 yılında piyasaya sürüldü.
  • Hamburger, adını Almanya’nın Hamburg şehrinden almıştır.
  • Almanya, 2014 yılında uluslararası öğrenciler için resmi olarak üniversite öğrenim ücretlerini kaldırmıştır.
  • Almanya’nın neredeyse 3’te 1’inde yenilenebilir enerji kullanılmaktadır.

Danışman Yorumu

Üniversite eğitim dönemi, insan hayatının en önemli kararlarının alındığı ve artık öğrencilerin gelecek hedefinin farkında olduğu bir dönemdir. Bu dönemde aileler ve öğrenciler iyi bir karar vermelidir.

Yurtdışında üniversite eğitimi alarak kaliteli eğitim, yurt dışı deneyimi, kültürel birikim ve prestijli bir diploma sahibi olmakla birlikte iyi bir sosyal statü ve yaşam boyu saygınlık kazanırsınız.

Almanya’da üniversite eğitimine kabul alabilmeniz için Türkiye’de de aynı bölüme yerleşmiş olmanız gerekmektedir. Almanya’da üniversite kabul şartı bu yönüyle diğer Avrupa ülkelerinden farklıdır. Her ne kadar öğrenci adına bir handikap gibi gözükse de, aslında öğrencinin kazandığı üniversiteye kayıt yaptırma mecburiyetinin olmaması ve sadece devlet üniversiteleri değil aynı zamanda Türkiye’deki özel üniversitelere yerleşmek de yeterlidir. Bu şekilde, durumu avantajlı hale getirebilirsiniz. Dolayısıyla, Almanya’da eğitim almak isteyen öğrencilerin belirli bir eğitim seviyesinde olması gereklidir.

Almanya’da üniversite eğitimi almak isteyen birinin iyi bir seviyede Almanca bilmesi gerekir. Çünkü Almanya üniversitelerinde eğitim dili Almanca’dır. Bu nedenle ilk yıl Almanca hazırlık programını tamamlamak gerekir. Ardından iyi bir çalışmayla yeterlilik sınavını atlayabilir ve okumak istediğiniz bölüme başlayabilirsiniz.

Birçok alanda dünyaca ünlü eğitimi ve mühendislik alanında dünyanın en iyi üniversitelerine sahip olan Almanya, yabancı öğrenciler tarafından en çok tercih edilen ülkelerden biridir.

World University Rankings’e göre dünyanın ilk 100 üniversitesi arasında Almanya’dan 10 üniversite yer almaktadır. Bu listede Aachen Teknik Üniversitesi, Berlin Teknik Üniversitesi, Heidelberg Üniversitesi, Humboldt Üniversitesi ve Münih Teknik Üniversitesi gibi üniversiteler yer almaktadır. Bu yönüyle Almanya’daki bu üniversiteler, dünya sıralamasında ilk 1000’de bulunan Boğaziçi Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, ODTÜ ve İTÜ gibi Türkiye’deki en iyi üniversitelerden daha üst sırada bulunmaktadır.

Almanya’da eğitim devlet tarafından desteklenmektedir. Bu sayede üniversite ücretleri çok uygun fiyatlardadır. Türkiye’deki devlet üniversiteleri gibi dönemlik harç ücreti verilmektedir. Senelik eğitim masrafları 200-600 Euro civarındadır. Eğitim masraflarını, Türkiye ile kıyasladığımızda öğrencinin ve ailenin bütçesini zorlamadan eğitimini tamamlayabileceğini söylemek mümkündür.

Yurtdışında eğitim almak öğrencinin potansiyelini ortaya çıkarmasını, sorumluluk bilincini ve özgüvenini arttırmasını sağlar. Üstelik, aldığı kaliteli eğitimin yanında ana dil düzeyinde Almanca ve İngilizce öğrenerek büyük bir beceri kazanacaktır.

Almanya’da sosyal hayat oldukça aktiftir. Dolayısıyla öğrenciler okulların kulüpleri tarafından düzenlenen çeşitli aktivitelere katılabilir. Ayrıca konum itibariyle tatil günlerinde Almanya’dan diğer birçok Avrupa ülkesine ekonomik seyahatler yapmak mümkündür.

Avrupa’nın en büyük 2. ekonomisine sahip olan Almanya, Avrupa Birliği’nin en gelişmiş ülkelerinden birisidir. Almanya’da üniversite eğitimini tamamlayıp diplomanızı aldıktan sonra 18 aya kadar oturum izni alabilirsiniz. Üniversitenin ardından 18 ay boyunca Almanya’da kalıp, değeri milyar dolarlar eden; BMW, Mercedes, Volkswagen, Henkel ve Siemens gibi firmalarda çalışabilirsiniz.

Almanya, yaşam standartları olarak da Avrupa’nın diğer gelişmiş ülkeleriyle hemen hemen aynıdır. Bu yüzden Türkiye’ye nazaran biraz daha maliyetli bir ülkedir.

Almanya üniversitelerinden başvuru kabulü almak yaklaşık 2-3 ay sürmektedir. Vize işlemleri ise tahmini 1,5-2 ay sürmektedir.

Üniversite eğitiminize; Almanya’nın en popüler şehirlerinde, YÖK denkliğinin bulunduğu kaliteli üniversitelerde ve çeşitli imkanlara sahip olan kampüslerde başlayabilirsiniz. Üstelik Türkiye’deki eğitim ve yaşam masrafları ile işletmeden mühendisliğe, tıptan psikolojiye kadar geniş bir alanda dilediğiniz bölümde eğitim almak ve dünyaca tanınan bir diploma sahibi olmak sizin elinizde…

YAZAR HAKKINDA
Burçin Arıkan

StudyZONE Academic Programs Manager