ABD Silikon Vadisi’nde Çalışma Fırsatını Nasıl Elde Edersiniz?

ABD Silikon Vadisi’nde Çalışma Fırsatını Nasıl Elde Edersiniz?

Amerika Birleşik Devletleri’nin California eyaletine bağlı, hem ABD’nin hem de bütün dünyanın en büyük ekonomik ve teknik iş merkezlerinden biri olan Silikon Vadisi (Silicon V
alley), özellikle kurumsal firmalarda çalışmak isteyen girişimcilere, işletmecilere ve teknoloji meraklılarına sayısız fırsatlar tanıyor.

Silikon Vadisi, günümüzde Intel, Cisco, Google, HP, Apple, Microsoft, Oracle, Facebook, Twitter, Yahoo ve yüzlerce dünya devi yüksek teknoloji firmasının ve 39 tane Fortune1000 firmasının genel merkezlerine ve binlerce diğer teknoloji firmasına ev sahipliği yapmaktadır.

Silikon Vadisi’ndeki dünya devi şirketlerden birinde kendi alanınızda 1 sene çalışma izni elde etmek ise bu makaleyi okumak kadar kolay.

silicon-valley2

Silikon Vadisi’nde Master Düzeyi Sertifika Programlarını İnceleyin.  

Üniversite mezunuysanız Silikon Vadisi’nde hayallerinizin işini bulmaya bir adım daha yakınsınız demektir.

Amerika’nın en prestijli okullarından birinin Silikon Vadisi’nde bulunan kampüsünde verilen 9 aylık Master Düzeyi Sertifika Programları öğrencilere hem alanlarında özelleşme fırsatı tanıyor hem de arkasından 1 senelik çalışma izni veriyor.

Okulun sunduğu Bilgisayar Programcılığı, Proje Yönetimi, İşletme, Pazarlama, IT Yönetimi, Veritabanı ve Veri Analizi, Yazılım Mühendisliği gibi pek çok bölümden birini seçebilirsiniz.

Başvurunuzu Yapın.

Hangi programı tercih ettiğinizi belirledikten sonra 6.5 IELTS veya 80 TOEFL skorunuz, üniversite transkriptleriniz ve diğer gerekli evraklarınızla beraber başvurunuzu yapın ve başvuru ücretini ödeyin.

Sertifika programlarının Eylül, Ocak ve Mayıs olmak üzere yılda 3 tane başlangıç tarihi var. Başvurunuzu gitmek istediğiniz başlangıç tarihinden 2 ay önceye kadar yapmanız yeterli.

Başvurunuzu yaptıktan sonra yaklaşık 1 hafta içerisinde kabulünüz gelir ve vizeye başvurmak için gerekli I-20 belgesi okul tarafından postaya verilir.

Vize İşlemlerinizi Başlatın.

Okul tarafından postalanan ve kabul belgesi olarak görev yapan I-20 belgeniz elinize ulaştıktan sonra Amerikan Konsolosluğunun resmi sitesinden ABD Vize Başvuru formunu doldurmaya başlayabilirsiniz. Doğru başvuru tipini seçtiğinizden mutlaka emin olun.

Formu doldurduktan sonra yine Amerikan Konsolosluğunun bir başka resmi sitesinden hesap oluşturarak 160$ ödeyin ve vize randevu tarihinizi alın.

Gerekli evraklarınızı hazırlayın ve vize randevunuza gidin. Vizeniz onaylandıktan sonra 3 gün içerisinde Konsolosluk tarafından postaya verilir ve randevu alma aşamasında seçtiğiniz PTT merkezine gönderilir.

Okul Ücretini Ödeyin, Ev İlanlarına Bakın ve Uçak Bileti Alın.

Vizeniz elinize ulaştıktan sonra program ücretinizi okula kredi kartı veya banka havalesi yoluyla ödeyebilirsiniz.

Amerikan Vizesi kanunlarına göre programınız başlamadan 30 gün önce Amerika’ya girebilirsiniz. Buna göre bir seyahat planı çıkarın ve uçak biletinizi alın. Uçak biletleri ne kadar erken alınırsa o kadar uyguna gelecektir 🙂

Bu arada internetteki kiralık ev ilanları sitelerine de bakmaya başlayabilirsiniz.

Amerika’ya gittikten sonra öncelikle okula gidip International Student Center’a geldiğinizi haber vermeniz gerekiyor.

Staj Yapın, Programınızı Tamamlayın ve 1 yıllık Çalışma İzni Elde Edin.

6 ay eğitim gördükten sonra programın içine dahil olan 3 aylık stajınızı yapmaya hak kazanırsınız. Okul, staj yerleştirmesi için size hem gerekli CV hazırlama ve Görüşme Yapma tekniklerini verir, hem de staj için başvurabileceğiniz şirketlerle görüşme ayarlar.

9 aylık eğitim ve staj programınızı tamamladıktan sonra otomatik olarak Amerika’da bir yıl çalışma izni kazanırsınız. Bu izni kullanmak için programınız bitmeden iş arayışlarına başlayabilirsiniz. Okul size yine hangi şirketlere başvurabileceğiniz konusunda yardımcı olacaktır.

Amerika’da 1 senelik çalışma izni elde etmek işte bu kadar kolay!

YAZAR HAKKINDA
Su Canal

Yurtdışı Eğitim Danışmanı / Education Counselor