Amerika’da Üniversite Okumak için Ben Ne Yaptım?

Amerika’da Üniversite Okumak için Ben Ne Yaptım?

Amerika’da üniversite okumak çoğu insanın hayalidir. Bazı insanlar bu hayali gerçekleştirmek için gerekenleri yapar, bazıları ise ne gerektiğini bilmez. Ben birinci kategoriye giriyorum. Bu yazıda, Amerika’da üniversite okumak için yapmanız gerekenlerden çok, hayalini gerçekleştirmiş birisi olarak ben ne yaptım onu anlatacağım.

Herkesin bildiği gibi Amerika’da eğitim denilince herkesi bir korku kaplar; yabancı dil… Çoğu insan üniversite başvurularından hemen önce öğrenmeye çalışır dili veya okulların hazırlık kurslarında alır soluğu. Ben lise yıllarımda hedef koymuştum kendime yurtdışına çıkmak için. Bunun için de okulun yanında dışarıdan İngilizce desteği almaya başladım. Dokuzuncu ve onuncu sınıfta İngilizce kursuna gittikten sonra hayatımın en heyecanlı, korkutucu ve değerli tecrübelerinden birini yaşadım o yaz tatilinde. Tek başıma İngiltere’ye gittim dil okulu için.

İngiltere’de geçirdiğim 3 hafta hayatımdaki en değerli günlerden birkaçını kattı bana. Yolda olma sevdamı da o günlerde kazandım. İngiltere’nin bana kattığı sayısız güzel şeylerin içinde yabancı dil de var tabi ki. İngiltere’den sonra Türkiye’ye döndüğümde orada yaptığım pratikle beraber özgüven kazanmış oldum söz konusu İngilizce olunca. Pratik yapmazsam unutacağımı bildiğim için yabancı dizi izlediğim gibi altyazı çevirileri de yapmaya başladım. Bu sıralarda İngilizce bir zorunluluktan eğlenceye dönüşmüş oldu benim için. Lise 3 bittikten sonra yine üç hafta için Malta’ya gittim tek başıma. Hedef yine aynıydı; yabancı dil… İngiltere’deki kazandığım tecrübelere benzer şeyler yaşadım orada da. Artık İngilizceyi biliyorum diyebiliyordum.

Lisede son sınıfa geçtiğimde üniversite sınavına hazırlanmaya başladım. Sınavı kazanıp yerleştikten sonra hazırlık sınıfını atladım ve bölüme giriş yaptım. Bazı şeyler doğru değildi. Fark ettim ki hayalimi o noktada gerçekleştirmez ve ertelersem hayatım boyunca pişman olacaktım. Bu yüzden vakit kaybetmeden Amerika’da üniversite okumak için yapılması gerekenleri araştırmaya başladım ve bir danışmanlık şirketi ile çalıştım. Başvurduğum okul olan Tennessee Tech Üniversitesi ile aramızda geçen uzun yazışmalardan sonra okuldan kabulümü aldığım günü hatırlıyorum da, hayatımın en mutlu günlerinden birisiydi sanırım.

Artık Amerika macerama başlama vakti gelmişti. İnsanlar hep oraya gitmeden önceki süreci konuşuyor ama asıl zorlu olan gittikten sonraki süreç. Benim ilk 3 ayımda Türkiye’de gelmeyen şeyler geldi başıma. Çok zorlu bir süreçti ancak bunun üstesinden gelmeyi başardım. 2017 yılının başlarında ise benimle aynı şansa sahip olan ama elindeki şansın farkında olmayan insanlara yardım etmek amacı ile bir YouTube kanalı oluşturdum. Mart, 2017’den beri insanlara hayallerine ulaşması için elimden geldiğince yardımcı oluyorum.

Sizin de Amerika’da üniversite okumak gibi bir hayaliniz varsa birinci kategoriye katılın ve yabancı dil öğrenmekten korkmayın. Yurtdışına çıkmak ve eğitim almak için elinizden geleni yapın. Unutmayın, en doğru an şu andır.

Şimdiden başarılar dilerim!

YAZAR HAKKINDA
Barış Bıçak