Avustralya’da Para Kazanmak

Avustralya’da Para Kazanmak

Yurt Dışına Yerleşince Geçim Derdi Bitiyor mu ?

 Yoksa her şey, sosyal medya hesaplarında gösterilen fotoğraflar kadar mı ?

Bir çok kişinin yurt dışına yerleşme isteğinin altında, hiç kuşkusuz, daha fazla para kazanıp, refah içerisinde yaşama isteği yatıyor.

Evet, malesef ülkemizdeki ekonomik koşullar, gün geçtikçe daha da zorlaşıyor. Yaşam standartları, her geçen gün biraz daha düşüyor. Haklı olarak, kaçmak kurtuluşmuş gibi geliyor. Ama maalesef, yurt dışında da hayat, beklenildiği kadar kolay değil. Hele, bir de göçmen olarak hayat, normalden iki kat daha zor.

Unutmayın ki ;

Hiçbir ülke, kollarını açmış bir şekilde sizin gelmenizi beklemiyor.

Hiçbir ülke, size bereketli ve bol kazançlı iş imkanları sunmayacak.

Hiçbir ülke, hayatı size kolaylaştırmayacak. Siz, yine tırnaklarınız ile kazıyarak bir yerlere geleceksiniz. Üstüne, bir de bunu tek başınıza, hiç kimseden destek almadan yapmak zorunda kalacaksınız.

Ama yok, ben artik dayanamıyorum, firsatım da var, mutlaka gideceğim diyorsanıız ,size bazı önerilerim olacak.

Beklentilerinizi çok iyi belirleyin

Ekonomik sebeplerden dolayı yurt dışına yerleşmeye karar vermeden önce, kendinize sormanız gereken bir kaç soru var.

 • Yurt dışında nasıl bir refah seviyesine ulaşmayı hedefliyorsunuz ?
 • Hedefinize ulaşmak için kendinize ne kadar zaman tanıyorsunuz?
 • Sıfırdan başlamaya hazır mısınız ?
 • Hiç bilmediğiniz şartlarda, çoğu zaman ikinci sınıf vatandaş statüsünde mücadele etmeye gücünüz var mı?
 • Hazırlıklı olun! Hayat mücadelesi normalden daha zor olacak.

Yurt dışında yapacağınız iş ve kazanacağınız gelirin sizi tatmin etmesi, Türkiye’de bırakmayı düşündüğünüz yaşam koşullarınız ile doğru orantılı. Bu sebepten dolayı, ulaşmak istediğiniz hedeflerinizi çok iyi belirlemeniz gerek. Bu hedeflerinize uygun ülke seçimi de çok önemli. Her ülkenin göçmen kanunları farklı olduğundan dolayı, hedeflerinizi gerçekleştirebileceğiniz ülkeyi doğru belirlemeniz gerekiyor.

Unutmayın, havalimanına adım attığınız andan itibaren, hayata sıfırdan başlamış olacaksınız. Hatta bazı ülkelerde, bir göçmen olarak, eksiden bile başlama şansınız olabilir .

Peki şimdi gelelim benim yaşadığım ülkeye, Avustralya’ya.. Size biraz buradaki durumlardan bahsetmek istiyorum.

Avustralya’da İş Bulmak Kolay mı ?

Avustralya’da bir şirkette devamlı bir iş bulma imkanınız neredeyse çok az maalesef. Bırakın göçmenleri, kendi halkı bile devamlı iş bulma konusunda oldukça sıkıntı çekiyor. Buradaki şirketlerde genelde 6 ya da 1 yıllık kontratlar dahilinde iş bulabiliyorsunuz. Eğer kontrat sonunda, çalıştığınız şirket kontratınızda bir uzatmazsa yapmaz ise, farklı bir iş bulana kadar yine işsiz kalıyorsunuz.

Peki göçmenler için durum nasıl ?

Eğer meslek sahibiyseniz ve Avustralya’ya göç ettikten sonra kendi mesleğiniz ile devam etmek istiyorsanız, size tavsiyem, göç etmeden önce mutlaka diplomanızın Avustralya’da geçerli olup olmadığını kontrol edin. Çünkü burada,  dünyadaki bazı özel üniversiteler dışındaki üniversitelerin diplomaları genelde kabul edilmiyor. Bu sebepten dolayı da meslek sahibi olan kişiler, ya tekrar üniversite okumak zorunda kalıyorlar ya da meslekleri ile ilgili bazı özel kursları tamamlayıp ,zorlu sınavlardan geçmeleri gerekiyor. Bu süreçler tamamlanana kadar da, günlük ihtiyaçlarını karşılamak için aşağıda belirttiğim iş dallarından bir tanesini seçmek durumda kalıyorlar.

Göç ettikten sonra sizi bekleyen ilk iş imkanları

 • Türk komitesi ile tanışıp, herhangi bir kebap salonunda part time çalışabilirsiniz
 • Dil bilginiz yeterli ise restaurant ya da cafeler de çalışabilirsiniz
 • Son zamanlarda Uber eat ve Uber popüler iş alanlarından. Fakat Uber yapabilmeniz için en az 1 yıl kullandığınız Avustralya ehliyetiniz olması gerek. Öğrenciler genelde Uber Eat ( paket servis ) te çalışmayı tercih ediyorlar. Bunun için sadece bisikletiniz olması yeterli .
 • Yanınızda biraz birikim ile geldiyseniz, Türkiye’den hediyelik eşya ithalatı yapıp internette satabilirsiniz. Ama bu iş o kadar uzun yıllardan beri yapılıyor ki hem kar marjları çok düştü hem de ürünleri popülerliği azaldı.

İlk iş imkanlarından bahsettik ama bunun dışında, geliş vizenizdeki çalışma saatleri izinleriniz de çok önemli. Çünkü, vizenizde belirtilen saatler dışında yasal olarak çalışma izniniz olmayacak.

Sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanmanız da  yine vize türünüze bağlı. Zaten sağlık kartı alamazsanız, hasta olmamak için dua etmekten başka şansınız kalmıyor. Çünkü ücretler dudak uçuklatan cinsten 🙂

Avustralya’da yaşamak için ne kadar paraya ihtiyacınız var

Bu çok göreceli bir durum. Yaşayacağınız şehir ve hayat standartlarınıza göre bu durum değişkenlik gösterecektir. Ama standart, oldukça mütevazı bir hayat için 3 kişilik bir ailenin ayda ortama AUD 6000-7500 gibi bir rakama ihtiyacı olacaktır .

Daha net hesaplama için buraya girebilirsiniz

Şunu net bir şekilde söyleyebilirim ki, yurt dışına yerleştiğinizde geçim derdiniz son bulmayacak. Aksine, alıştığınız standartınızda da bir düşüş yaşanacak. Ayakta kalabilmek için çok ağır bir mücadele vereceksiniz. Sonunda elde edeceğiniz refahın, beklediğiniz seviyede olacağının da bir garantisi yok malesef. Zaten ilk gittiğinizde standartınız o kadar çok düşecek ki, normale yaklaşmaya başladığınızda şükür demeye başlayacaksınız.

Çok karamsar bir tablo çizdim değil mi?:) Ama malesef gerçekler bu şekilde.

Yukarıda anlattığım detaylardan, hayatını tamamen bırakıp, daha iyi şartlarda yaşam arayışı içerisinde olan göçmen adayları daha çok etkilenecektir . Öğrenciler veya iş sebebi ile yurt dışına yerleşenler için durum daha farklı olacaktır.

Öğrenciler için inanılmaz bir hayat tecrübesi

Öğrenciler, hem okuyup hem de çalıştıkları için durumlarından genelde memnunlar. Hatta, bu süreci iyi yönetmeyi başardıklarında, para bile biriktirebiliyorlar ki bu onların gelecekleri için çok büyük bir yatırım. Aynı zamanda, farklı kültürlerlerden bir çok insan tanıyıp, onlar ile kaynaşıp, okul sürecini unutulmaz bir maceraya dönüştürebiliyorlar.

Ama, tabi ki bunları yapamayan öğrenci adayları da mevcut. Yurt dışında başarabilmek için, kişilik özelliklerinizin çok güçlü olması gerekiyor . Kendinize güvenirseniz, sosyal olursanız, zorluklar karşısında pes etmezseniz, o zaman başarırsınız. Aksi taktirde, kırılgan bir psikololi ile buralarda başarma olasılığınız maalesef diğerlerine göre daha az olacaktır.

İş sebebi ile göç edenleri, ekonomik sıkıntılardan daha çok, özlem ve kültürel farklılıklar vuruyor…

Türkiye’de çalıştıkları şirketin yurt dışı ofislerine belirli bir süre için gidenler ya da yabancı bir şirketin daveti üzerine gidenler için durum daha farklı . Elde edecekleri gelir belli olduğundan dolayı, ekonomik açıdan diğer göçmenlere göre daha az zorlanıyorlar.

Sosyalleşme anlamında da daha şanslılar . Zaten belli bir grubun içerisine gittikleri için, hayata daha çabuk adapte olabiliyorlar.

Zaten genelde, yurt dışı ofislerine belirli bir süre için gidildiğinden dolayı, kontrat sonunda ülkeye geri dönüp, bıraktığınız yerden devam etme şansınız her zaman mevcut. Bu sebepten dolayı da, bu kategori de yurt dışına yerleşen kişiler , diğer göçmen adaylarının karşılaştıkları zorlukları yaşamıyorlar.

Öneriler

Yukarıda anlattıklarımı özetlemek gerekirse ;

Ben gözümü kararttım, bu yeni maceraya atılmaya hazırım diyorsanız, size bazı önerilerim olacak. Ne kadar hazırlıklı ve bilinçli giderseniz o kadar rahat adapte olursunuz.

 • Vize türünüz ile neler yapabileceğinizi çok iyi araştırın. İnternette çok genel bilgiler var. Bazen, küçük ayrıntıların içinde büyük imkansızlıklar yatabiliyor.
 • Mesleğinizi yapmak istiyorsanız;
  Diplomanızın, gideceğiniz ülkede geçerli olup olmadığını kontrol edin.
  Diplomanız geçerli değilse, mesleğinizi yapmaya hak kazabilmek için yapmanız gerekenleri araştırın
 • Mesleğiniz ile ilgili çalışabileceğiniz şirketleri belirleyin.
 • Bu şirketlerin, eleman alma prosedürlerini araştırın.
 • Gitmeyi düşündüğünüz bölgedeki head hunterlar ile önceden iletişime geçin ve yapabilecekleriniz ile ilgili bilgiler alın.
 • Günlük yaşamınızı sağlayabilmek için çalışabileceğiniz iş alanlarını iyi belirleyin.
 • Yaşam şartlarını çok iyi araştırın. Yanınızda götüreceğiniz paranın size ne kadar yeteceğini iyi hesaplamaya çalışın.

Lütfen unutmayın, ne kadar hazırlıklı ve bilinçli giderseniz o kadar rahat ve çabuk adapte olursunuz.

Son olarak;

Yurt dışında yapamama ihtimaliniz olduğunu aklınızdan asla çıkarmayın. Bu sebepten dolayı, bütün maddi imkanlarınızı göç etmek için kullanmayın . Oldu da geri dönmek zorunda kalırsanız, eski hayatınıza devam edebilecek gücünüz olsun.
Görüşmek üzere

Isin Damar

isindamar.com

YAZAR HAKKINDA
Isin Damar

18 yıllık kurumsal hayat tecrübemden sonra geldiğim kırklı yaşlarda , yeni bir maceraya atılıp , dünyanın öbür ucuna ,Avustralya'ya yerleştim.

Başta gitmeyi çok istiyordum. Çünkü,herkes gibi ben de ,ülkemizin içinde bulunduğu bu kaos ortamından,zorlu hayat şartlarından , acımasız ekonomik koşullardan bıkmıştım . Kaçmak istiyordum . Medeni bir ülkede, yeni bir hayat kumak , geleceğimizi garanti altına almak istiyordum . .Herşeyin güzel olacağına ,kızımın mükemmel bir eğitim alacağına , adaptasyon sürecini kolay atlatacağımıza emindim.

Ama malesef , buraya geldikten çok kısa bir süre sonra , uzak diyarların , dışarıdan gözüktüğü gibi toz pembe olmadığını çok net bir şekilde öğrendim.

Yıllar süren göçmenlik hayatı sonrası gelen vatandaşlıktan sonra , geçen sene , Türkiye'ye kesin dönüş yapmaya karar verdim. Dönüşe bir ay kala pandemi patladı ve benim bütün planlar bir anda çöp oldu . Yine basa dönmüştük ama yapacak başka birşey yoktu. Bu süreçte kendime yeni bir çıkış yolu bulmam gerekiyordu ve ben de , yurt dışı maceralarımı anlattığım bir blog yazmaya başladım . Yurt dışı yaşam tecrübelerimi okumak isterseniz , bloğuma abone olabilirsiniz

http:// işindamar.com

keyif ile okumanız dileği ile