Amerika, Delaware Eyaleti Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey!

Amerika, Delaware Eyaleti Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey!

Delaware Eyaleti, Amerika ve dünyanın farklı yerlerinden gelen tatilcilere ülkenin en temiz plajları, muhteşem du Pont aile evleri, özellikle 0 vergi ile alışveriş imkanı gibi bir çok keşfedilecek yer ve imkan sunmaktadır. Gelin bu ilgi çekici eyaleti 5 madde ile birlikte inceleyelim!

1- Amerika’nın ilk eyaleti!

1- Amerika’nın ilk eyaleti!

Delaware tarihi açıdan çok önemli bir eyalettir. Anayasayı onaylayan ilk eyalet olduğu için First State (İlk Eyalet) adına sahiptir. Amerika’nın kuzey-orta batı  kesiminde bulunan eyalet, 5294 km alanıyla ülkenin en küçük ikinci Eyaleti olarak da bilinir. Küçüklüğü nedeniyle Amerikalılar eyalet için ‘’Dela-Where’’ demektedirler.

2- Turistlerin uğrak noktası

2- Turistlerin uğrak noktası

Delaware her ne kadar diğer eyaletlere göre küçük olsa da, her yaz turistlerin gözde yerlerinden biridir. Eyalet bulunduğu konum nedeniyle uzun sahillere ve plajlara ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca festivalleri ile de ünlüdür. Her sene yapılan müzik, kültür festivalleri ve özellikle yapılan ünlü NASCAR araba yarışları, Firefly Müzik Festivali, SeaWitch Festivali gibi festivaller çok fazla ilgi çekmektedir.

3-Delaware’in incisi Rehoboth Beach

3-Delaware’in incisi Rehoboth Beach

Delaware eyaletinin en büyük sahil beldesi olan Rehoboth Beach, ‘’Summer Capital of the Nation’’ yani ‘’Ulusun Yaz Başkenti” olarak bilinen bir kasabadır. Tarihine bakıldığında Washington D.C.’de yaşayan insanlar bu bölgeye plaj ve tatil amaçlı gelmişlerdir. Ama şimdilerde, bu güzel sahil kasabası her sene ülkenin ve dünyanın her yerinden ziyaretçileri ağırlıyor. Yaz aylarında özellikle Washington D.C., Maryland ve New York’tan yaz tatilini geçirmek için insanlar bu bölgede sıklıkla yazlık ev kiralarlar. Ödüllü etkinlikleri ve festivalleri ile Rehoboth Beach artık iş ve eğlence amaçlı bir yıl boyunca tatil yeri olarak bilinmektedir. Turistik olması açısından da, Work and Travel programı için önemli yerlerden biridir.

4-Amerika’da en ucuz alışveriş noktası!

4-Amerika’da en ucuz alışveriş noktası!

Amerika’daki tüm eyaletleri ayrı bir ülke gibi düşünebilirsiniz. Eyaletlerin uyguladığı farklı oranlarda satış vergileri bulunmakta. Delaware eyaletinde bu vergi oranı 0!  Örnek verecek olursak Delaware’de yapacağınız alışverişi, Kaliforniya’da % 8-9, New York’ta % 7-8 oranında daha pahalıya yaparsınız. Hem teknoloji, hem de ünlü markalardan kıyafet alışverişi için en uygun noktalardan biri.

5- Gezilecek ve görülecek yerleri saymakla bitmez!

5- Gezilecek ve görülecek yerleri saymakla bitmez!

Delaware hem yaz, hem de kış turizm bölgesidir. Delaware Water Gap bölgesi görülmeye değer bölgelerdendir. Burada yapılan en önemli aktivite raftingtir. Başkenti olan Dover ve en büyük şehri Wilmington gezilecek fazlasıyla kültürel alana sahiptir. Delmarva Yarımadası, Delaware eyalet parkı ve Cape Henlopen Eyalet Parkı, doğayı, balıkçılık, kamp ve gezi gibi faaliyetleri seven kişiler için paha biçilmezdir. Rockford Kulesi, Rodney Meydanı, Delaware Sanat Müzesi, Hagley Müze ve kütüphanesi, Winterhur Müzesi ve Bahçesi sanatseverler için görülmesi gereken yerlerdendir.

YAZAR HAKKINDA
EDUMAG

EDUMAG size keyifli ve yararlı yurtdışı eğitim içerikleri sunan bir sosyal içerik platformudur.