Doktora Eğitiminin En Ucuz Olduğu 5 Avrupa Ülkesi

Doktora Eğitiminin En Ucuz Olduğu 5 Avrupa Ülkesi

Lisansını ve yüksek lisansını yurt içinde yaptın ve artık doktora yapmak istiyorsun. Fakat belki istediğin alanda çalışılacak yer bulmakta zorlanıyorsun belki de kariyerin için yurtdışında doktora yapmak istiyor olabilirsin. Hatta belki bir müddet yurtdışında yaşamak istediğin için bile olabilir. İnternette genel bir arama yaptığında karşına çok yüksek doktora ücretleri çıkabilir. Peki her yerde bu kadar pahalı mıdır doktora eğitimleri? İşte sorunun cevabı yazımızda: Yurtdışında doktora ücretlerinin en düşük olduğu ülkeler.

5. İsveç

5. İsveç

İsveç özellikle ülkemizde çok tanınan bir ülke değil. Ama 8 İsveç üniversitesi dünyanın en iyi 320 üniversitesi arasında. Bunların arasında da 70. sıradaki Lund Üniversitesi ve KTH Royal Teknoloji Enstitüsü gibi köklü okullar mevcuttur. İşte böyle müthiş üniversitelerin olduğu bu ülkede doktora eğitimi ücretsiz. Ülke pahalılığını katmamıza rağmen ücretsiz İsveç doktora eğitimi sayesinde listemize giriş yapabiliyor.

4. Finlandiya

4. Finlandiya

Finlandiya’nın başkenti Helsinki dünyanın en iyi öğrenci şehirleri arasında sayılmaktadır. Dünyanın en iyi 150 üniversitesinin ikisi Finlandiya’da bulunmaktadır. Helsinki Üniversitesi ve Aalto Üniversitesi her sene dünya genelinden binlerce doktora başvurusu alıyor. Bu sayının çokluğunda üniversitelerin kalitesinin yanında üniversitelerinin çoğunda doktora eğitimleri ücretsizdir. Ücretli olan doktora programları da çok ucuzdur. Ben soğuk mevsim adamıyım, Finlandiya’da yaşarım dersen sen de başvurabilirsin.

3. Danimarka

3. Danimarka

Doktora eğitiminde akla gelen bir diğer ülke de Danimarka. Ülke; sanatın ve kültürel bilimlerin merkezi olarak görülebilir. Danimarka’nın başkenti Kopenhag, dünyanın en yaşanılır şehirleri arasındadır. Bununla birlikte Kopenhag Üniversitesi dünyanın en iyi 69. Üniversitesidir. Eğitim ücreti konusuna gelecek olursak ülkede ortalama doktora eğitimi yıllık 500 Euro gibi çok uygun seviyededir.

2. Fransa

2. Fransa

Fransız ekolü eğitim ile dünyada eğitim konusunda adını sıklıkla duyduğumuz Fransa, dünyanın en iyi 250 üniversitesinin 11 tanesine ev sahipliği yapmaktadır. En meşhur üniversitesi ise École Normale Supérieure’dir. Dünyanın en iyi 20 üniversitesinden biri olan École Normale Supérieure ünlü Türk matematikçi Cahit Arf’in eğitim aldığı okul olarak da bilinir. Çok çeşitli alanlarda üst düzey eğitim programları içeren Fransa’da ortalama doktora ücretleri ise yıllık 440 Euro civarındadır.

1. Almanya

1. Almanya

Avrupa’da eğitim denilince ilk akla gelen ülkelerden biridir Almanya. Gerek mühendislik gerek doğa bilimleri gerek tıp eğitimi gerekse de sosyal bilimlerde dünyanın takip ettiği üniversiteleri ile çok üst düzey olanaklara sahiptir. Dünyanın en iyi 650 üniversitesinin 43 tanesi Almanya’dadır. En iyi üniversitesi 60. sıradaki Münih Teknik Üniversitesi’dir. Üniversite dışında araştırma enstitüleri ile de güzel çalışmalar yürütülmektedir. Ülkenin her yerine yayılmış Max Planck Enstitüleri daha çok pozitif bilimler olsa da sosyal bilimler alanında da çok sayıda araştırmaya imza atar. Sosyal hayatın da son derece eğlenceli olduğu Almanya’da doktora eğitimi genelde ücretsizdir.

YAZAR HAKKINDA
Efe Cuma Yavuzsoy

EDUMAG Editörü - Yurt dışına dair azıcık deneyimli ama çokça istekli biri!