Amerika’da Burslu Üniversite Günlüğüm

Amerika’da Burslu Üniversite Günlüğüm

Amerika’nın en güzel eyaletlerinden biri olan Florida’da aldığım burslu üniversite eğitiminden bahsetmek istiyorum. Türkiye’de İngilizce İşletme Yönetimi öğrencisiydim. Bölümüm İngilizce olduğu için hem kendi İngilizcemi geliştirmek, hem de bölümüm açısından ezberci eğitim sisteminden sıyrılıp, daha kaliteli bir eğitim almak için böyle bir yol seçtim. Sizlere Amerika’da nasıl burslu eğitim kazandığımı, neler yaşadığımı adım adım anlatacağım.

1. Bu deneyimi yaşamak isteyenler neler yapmalı?

1. Bu deneyimi yaşamak isteyenler neler yapmalı?

Her şey ‘Fulbright’ adlı bir programa başvurmam ile başladı. Fulbright Amerika’daki eğitim bağlantılarınızı sağlayan aynı zamanda Amerika’ya gitmeden önce tüm hazırlıklarınıza yardımcı olan bir program. İlk aşamam İngilizce kompozisyon yazmaktı. Sorular daha çok yoruma dayanıyordu. Yani her soruda aslında benim olaylara karşı yaklaşımım, bakış açım dikkate alındı.

2. Yazdığım cevaplar beğenilince mülakata çağrıldım.

2. Yazdığım cevaplar beğenilince mülakata çağrıldım.

Mülakata girmeden önce bekleyen bir sürü kişi vardı. Mülakatım yaklaşık olarak 20 dakika sürdü. Gerçekten orada beklemek çok stresliydi. Sordukları sorulara gelecek olursam yine yoruma dayalı sorular vardı. Örneğin ”Amerika’da seni zorlayıcı bir durumla karşılaşsan nasıl üstesinden gelirsin? Ne tür çözümler üretirsin? Neden Türkiye’de okumak değil de Amerikayı tercih ediyorsun?” gibi sorular ile karşılaştım. Sorular basit ama düşündürücüydü.

3. Mülakattan çıktıktan sonra biraz kötü hissetmiştim.

3. Mülakattan çıktıktan sonra biraz kötü hissetmiştim.

Sanki kendimi yeterince ifade edemediğimi hissettim. Çünkü böyle kapsamlı bir bursa başvuran sayısını tahmin edemediğim birçok kişi vardı. Yaklaşık 1 ay sonra Fulbright’dan bir e-mail ile neye uğradığımı şaşırdım. Başvurum olumlu olarak karşılanmış ve programa aday olarak seçilmiştim. O andaki duygularımı tarif bile edemiyorum. Bundan sonraki süreç biraz daha fazla stresliydi. Hazırlamam gereken evrakların listesini gönderdiler; sağlık raporu, üniversite not dökümlerim vs. Vize benim için en kolayı oldu. Programımdan aldığım kabul ve tebrik mektubu ile vizeyi tek seferde aldım. Bundan sonra beklediğim tek şey uçak biletim oldu.

4. Amerika uçak biletimi aldım ama kendimi bu yolculuğa nasıl hazırladım?

4. Amerika uçak biletimi aldım ama kendimi bu yolculuğa nasıl hazırladım?

13 saatlik uzun bir yola çıkmanın en güzel yanı diyebileceğim pek bir şey yok sanırım 😀 Yolculuğa çıkacağım o gece benim için hayatımdaki en zor anlardan biriydi sanırım. Neredeyse 1 yıllık bir yolculuğa çıkıyordum ve bütün sevdiklerimi arkamda bırakıyordum. İşin en güzel yanı ise hiç bilmediğim bir yere kendi başıma keşfetme şansını elde edip, hayallerimin beni sürüklediği yerlere doğru gidecektim.

Amerika’ya vardığımda, hala Amerika’ya geldiğimi fark edememiş hala bir rüyanın içerisindeymiş gibi, tuhaf hissediyordum. Ta ki eve girene kadar. Dönülmez bir yolun ufkunda olduğumu kalacağım yere geldikten sonra anladım.

5. Aldığım eğitim inanılmazdı.

5. Aldığım eğitim inanılmazdı.

Amerika’nın Florida eyaletinde Valencia College adlı bir okulda okudum. Aldığım eğitim inanılmazdı. Ezbere değil her şey öğrenmeye dayalıydı. Başarısız olmak imkansızdı. Ve burada kimse başarıyı notlara göre değerlendirmiyordu. Benim bölümüm İşletme Yönetimi olduğu için sayısal derslerim vardı ve okulumun bana sunduğu çalışma kaynakları inanılmazdı. Her binada birden fazla laboratuvar ve birçok yardım alabileceğim profesörler vardı. Okulun kaynaklarını sonuna kadar kullandım diyebilirim. Saatlerce laboratuvarda kaldığımı biliyorum artık oradaki hocalarla arkadaş olmuştum. Bunlar benim başarılı bir öğrenci olmamı sağlayan sebeplerdi.

6. Hem İngilizce hem kendi bölüm başarımı nasıl elde ettim?

6. Hem İngilizce hem kendi bölüm başarımı nasıl elde ettim?

Hiç İngilizce bilmeden gitmiş olsaydım herhalde bu kadar kısa zamanda başarı elde edemezdim. Eğer yurt dışında eğitim düşüyorsanız en azından başlangıç (beginner) seviyesinden biraz daha fazla İngilizceniz olmalı diyebilirim.

Yabancı arkadaşlar edinin. Birçok Türk arkadaş bulmama rağmen onlarla fazla görüşmedim. Çünkü ben oraya İngilizce öğrenmek için gittim ve birçok yabancı arkadaş edinmeye çalıştım. Şu anda 14 farklı ülkeden arkadaşlarım var. Ve birçok kültüre şahit oldum. Amerika’daki eğitimim bitmiş olsa bile onlarla iletişimim hala devam ediyor. Bunlar benim için büyük bir avantaj.

7. Siz siz olun Amerika'da gezebildiğiniz kadar gezin.

7. Siz siz olun Amerika'da gezebildiğiniz kadar gezin.

Seyahat edin. Amerika’ya gidip de benim gibi seyahat etmiyorsanız çok yanlış yapıyorsunuz demektir. New York’a bile gidemedim. Çünkü vaktimi ders çalışarak geçirdim. Dediğim gibi Amerika’da eğitim mükemmel ama çok ama çok çalışmak gerekiyor. Sadece Arizona ve Miami’ye gidebildim. Az ama çok güzel yerler gezdim. Ama fazlası da olabilirdi.

İngilizce konuşurken Türkçe düşünmeyin. Grammerlere takılmayın. Çünkü benim İngilizcem böyle gelişti. Eğer Türkçe düşünürseniz ve grammerlere takılırsanız karşınızdaki kişiye derdinizi anlatmak baya bi zaman alacak. Zaten siz isteseniz de istemeseniz de zamanla her şey yerine oturuyor. Konuşa konuşa İngilizceniz gelişiyor.

8. Yaşadığım zorluklar nelerdi?

8. Yaşadığım zorluklar nelerdi?

Bu benim ilk deneyimim olmasına rağmen açıkçası öyle yaşadığım büyük bir zorluk olmadı. Bu yüzden aklıma öyle bir zorluk pek gelmiyor. Amerika’ya ve okuluma çabucak adapte oldum. Derslerim açısından da öyle fazla bir zorluk yaşamadım diyebilirim. Çünkü Türkiye’de aldığım eğitim de İngilizceydi.

Eğitim çok güzel olduğu için ve çok çalıştığım için kimi zaman zorlayıcı durumlar olsa bile başarıyı kolayca elde ettim. Harika ve dünya tatlısı bir koordinatörüm vardı. Beni her zaman destekliyor ve motive ediyordu. Eğer kendinizi gerçekten yurt dışına çıkmaya hazır hissediyorsanız biraz da risk almayı seviyorsanız bence başaramayacağınız hiçbir şey yok.

9. Amerika'da güzel bir ödülle başarımı taçlandırarak mezun oldum.

9. Amerika'da güzel bir ödülle başarımı taçlandırarak mezun oldum.

Yaklaşık 10 aylık zorlayıcı maceradan sonra eğitimime başladığım Amerika’da güzel bir ödülle başarımı taçlandırarak mezun oldum. Buraya gelmeden önce birçok hedefim vardı. Ama bunlardan bir tanesi sınırları biraz zorladı. Hedefime ulaşmak isterken kendimi farklı bir dünyanın içinde buldum. Amerika benim için farklı bir dünyaydı. Ailem olmadan tek başıma çıktığım bu yolda neler yapabileceğimi keşfetmek benim için kaçınılmaz bir fırsat olmuştu.

10. Başıma gelen en güzel şey seçtiğim bu yoldu.

10. Başıma gelen en güzel şey seçtiğim bu yoldu.

İsteyince bir hayale ulaşmanın aslında ne kadar kolay olduğunu kendime hatırlatmış oldum. Siz de inanırsanız Amerika’da burslu eğitim alma deneyimini yaşayabilirsiniz. Yeter ki inanın ve harekete geçin!

Daha önce yazdığım Amerika’da Burslu Eğitim Günlüğüm: Orlando’da 10 Ay! günlüğümü de okuyabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA
Elif Özcan