2017-2018 Akademik Yılı Hubert H. Humphrey Burs Başvuruları

2017-2018 Akademik Yılı Hubert H. Humphrey Burs Başvuruları

2017-2018 akademik yılı Hubert H. Humphrey burs başvuruları başladı.

Hubert H. Humphrey Burs Programı’na seçilenlere, gidiş-dönüş yol masrafları ile Amerika’daki öğrenim ve yaşam giderlerini karşılamaya yetecek miktarda burs ve sağlık sigortası sağlanacaktır.

Son başvuru tarihinin 22 Ağustos 2016 Pazartesi günü olan burs başvuruları hakkında komisyonun açıkladığı detaylar ve şartlar şu şekilde:

Bursun Detayları

Hubert H. Humphrey Burs Programı bir diploma programı olmayıp, kariyerlerinin ortasında, kamuya hizmet veren bir kurumda çalışan, liderlik özelliklerine sahip ve profesyonel gelişime açık yönetici, planlamacı ya da uzmanların başvuru yapabileceği bir burs programıdır. Programın akademik ve profesyonel gelişim olmak üzere iki yönü bulunmaktadır. Humphrey bursiyerleri, misafir edildikleri üniversitelerde takip ettikleri özel çalışma programlarının yanı sıra, mesleki ziyaretler, konferanslar, eğitim programları ve en az 6 haftalık stajı kapsayan profesyonel gelişim faaliyetlerine katılırlar.

Bu program için aşağıda belirtilen alanlarda burs verilmektedir:

Kalkınma

 1. Tarımsal ve Kırsal Kalkınma
 2. Ekonomik Kalkınma/Finans ve Bankacılık
 3. Doğal Kaynaklar, Çevre Yönetimi ve İklim Değişikliği
 4. Şehir ve Bölge Planlama

Demokratik Kurumsallaşma

 1. İletişim/Gazetecilik
 2. Hukuk ve İnsan Hakları
 3. Kamu Politikası Analizi ve Kamu Yönetimi
 4. İnsan Kaçakçılığının Önlenmesine Yönelik Politikalar ve Uygulamaları
 5. Teknoloji Politikası ve Yönetimi
 6. İnsan Kaynakları Yönetimi

Eğitim

 1. Eğitim Yönetimi, Planlama ve Politikası
 2. Yüksek Öğrenim Yönetimi
 3. İngilizce Öğretimi

Halk Sağlığı

 1. Halk Sağlığı Politikası ve Yönetimi
 2. HIV/AIDS ile Mücadele Politikaları ve Korunma Yöntemleri
 3. Madde Bağımlılığıyla Mücadele, Tedavi ve Korunma Yöntemleri

Ağustos 2017’de başlayacak olan bursun süresi bir akademik yıldır. Program başlamadan önce bursiyerlerin, program yetkilileri tarafından uygun görüldüğü takdirde, İngilizce düzeylerini yükseltmelerine ve Amerika’ya uyum sağlamalarına yönelik 20-25 haftalık yoğun İngilizce programına katılmaları gerekebilmektedir.

Humphrey Burs Programı’na seçilenlere, gidiş-dönüş yol masrafları ile ABD’deki öğrenim ve yaşam giderlerini karşılamaya yetecek miktarda burs ve sağlık sigortası sağlanacaktır.

Bursun karşılığında zorunlu hizmet yoktur; ancak bursiyerlerin ABD’deki programlarını tamamladıktan sonra, ABD J-1 vizesi kuralı gereği, Türkiye’ye dönme zorunlulukları bulunmaktadır.

hupert

Başvuru Şartları

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak şarttır. Amerikan hükümeti tarafından verilen Yeşil Kart ya da Amerikan vatandaşlığı olan adaylar bursa başvuramazlar.
 • Üniversite veya 4 yıllık bir yüksekokul mezunu olmak gereklidir.
 • Son başvuru tarihinde 45 yaşından büyük olmamak gereklidir.
 • İyi derecede İngilizce bilmek gereklidir (TOEFL iBT puanı en az 71 olacak düzeyde). İngilizce düzeyi iyi olmayan (TOEFL iBT puanı en az 42 olacak düzeyde) nitelikli adayların program öncesinde uzun süreli İngilizce eğitimi programına katılmaları şartı ile programa aday gösterilmeleri mümkündür. (Başvuru aşamasında herhangi bir sınav sonuç belgesinin verilmesi zorunlu değildir.)
 • Kamu kuruluşlarında, kamu hizmeti veren özel sektör veya sivil toplum kuruluşlarında yetkili bir konumda uzman, yönetici veya planlamacı olarak halihazırda çalışıyor olmak gereklidir.
 • Uzmanlık sahibi olunan alandaki politikaları yakından takip etmek; bulunulan kurum, şehir, bölge ya da ülkede, iyileştirmeye yönelik politika değişikliklerine katkı sağlamak gerekmektedir. Yapılan çalışmalar başvuru formunda detaylandırılmalıdır.
 • Başvuru yapılan alanda, Ağustos 2017 tarihinden önce, en az 5 yıllık tam zamanlı iş deneyimi sahibi olmak gereklidir.
 • Ağustos 2017 tarihinden önceki son beş yılda, 6 ay veya daha fazla süreyle ABD’de bulunmamış olmak gereklidir.
 • Ağustos 2017 tarihinden önceki son yedi yıl içinde, bir akademik yıl veya daha fazla süre ile ABD’de bir lisansüstü eğitim programına katılmamış olmak gereklidir.
 • Yönetim görevleri olan öğretim üyeleri ve araştırmacılar bursa uzmanlıkları dahilinde başvurabilirler. Başvurulabilecek program alanları için lütfen tıklayınız.
 • Yönetim görevleri olmayan öğretim üyeleri ve araştırmacılar sadece “Madde Bağımlılığıyla Mücadele, Tedavi ve Korunma Yöntemleri” ve “İngilizce Öğretimi” alanlarında başvuru yapabilirler. Bu kişilerin, yukarıda belirtildiği gibi, alanları ile ilgili politikaların iyileştirilmesine yönelik çalışmalar yapması beklenmektedir.
 • Üniversite seviyesinde görev almayan öğretmenler Humphrey Burs Programı’ndan yararlanamazlar.
 • Uzun süreli olarak yurt dışında görev yapmamış olan adayların başvurması teşvik edilir.
 • Bayan adayların başvurması teşvik edilir.

Hubert-H.-Humphrey-Burs-Programı-2017-2018

Nasıl Başvurabilirim?

Son Başvuru Tarihi: 2017-2018 akademik yılı Hubert H. Humphrey Programı için adayların “Başvuru Paketi” oluşturmaları ve bu paketi Komisyonumuzun Ankara Merkez Ofisi’ne ulaştırmaları gerekmektedir.

 • Elden ulaştıracaklar: En geç 22 Ağustos 2016 Pazartesi günü Komisyonumuz’un Ankara Ofisine saat 17:00’ye kadar elden iletmeniz gerekmektedir.
 • Posta ile ulaştıracaklar: En geç 24 Ağustos 2016 Çarşamba günü Komisyonumuz’un Ankara Ofisine ulaşacak şekilde 22 Ağustos 2016 tarihinde kargoya verilmiş olması gerekmektedir. Başvuru Paketinizi göndermek için özel kargo şirketi tercih etmenizi tavsiye ederiz. 24 Ağustos 2016 tarihinden sonra elimize ulaşan başvurular kabul edilmeyecektir.

Gerekli tüm belgeleri, Başvuru Paketinizin içinde tek seferde gönderiniz. Başvuru Paketinize eklenmek üzere sonradan gönderilen belgeler kabul edilmeyecektir.

Başvuru paketinize eklemeniz gereken belgeler aşağıda belirtilmiştir:

1. Başvuru formu: Humphrey Burs Programına başvuru formu online sistemden (Embark başvuru sistemi) doldurulmaktadır.

Başvuru Yap butonundan erişebileceğiniz online başvuru sisteminde, “Create an Account” seçilerek geçerli bir e-posta adresi ile kayıt olup bir şifre belirlemek ve sisteme kayıt olmak gerekmektedir. Bu sisteme farklı zamanlarda giriş yapıp formu güncellemek mümkündür.

Başvuru için online sistemden formu doldurmak ve onaylamak yeterli değildir. Başvurunuzun tamamlanması için online sistemden başvuru formu gönderildikten sonra formun çıktısı alınıp aşağıdaki belgeler ile beraber  başvuru paketinin tamamının Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu Ankara Merkez Ofisine ulaştırılması gerekmektedir.

2. Diploma ve Transkript: Üniversite diplomasının resmi onaylı fotokopisi (noter veya üniversite onayı) ve üniversite öğrenimi süresince okunan dersler ve bu derslerden alınan notları belirten Türkçe veya İngilizce resmi onaylı (noter veya üniversite onayı) belge (transkript) gerekmektedir.

3. Referans mektupları: Biri bağlı olunan bölüm yetkilisinden olmak üzere, 2 adet İngilizce yazılmış referans mektubu gerekmektedir. Referans mektupları iki şekilde sunulabilir.

 • Elektronik Referans Mektubu: Referans verecek kişi referans mektubu formunu Embark başvuru sistemi aracılığıyla internet üzerinden doldurup gönderebilir. Başvuru formu doldurulurken sisteme referans verecek kişinin e-posta adresi kayıt edildiğinde, bu form otomatik olarak o kişiye gönderilecektir.
 • Elden Alınan Referans Mektubu: Referans mektuplarını elden alıp başvuru paketiniz ile beraber gönderebilirsiniz. Elden alınan referans mektubu formunu indirmek için tıklayınız. İngilizce yazılacak mektuplar, kapalı zarfta ve zarfın kapandığı kısım imzalı olmalıdır.

Bu iki format dışındaki bir formatta hazırlanmış referans mektupları Humphrey Burs Programı için hiçbir şekilde kullanılamaz. E-posta veya faks ile gönderilen referans mektupları kabul edilmemektedir.

4. İzin Belgesi: Bursa başvuranların, başvurularında sakınca olmadığına ve bursu kazandıklarında izinli sayılacaklarına dair bağlı oldukları kuruluştan alacakları belge gerekmektedir (Söz konusu belge kendilerine yurt dışına çıkışta izin verme yetkisine sahip olan en üst makamdan alınacaktır).

5. Nüfus cüzdanı: Önlü-arkalı fotokopi gereklidir. Fotokopinin onaylı olması gerekli değildir.

6. Fotoğraf: Bir adet, yeni çekilmiş, arkasına adayın adı-soyadı yazılmış vesikalık fotoğraf olmalıdır.

7. TOEFL: Var ise; TOEFL sınav sonuç belgesinin fotokopisi başvuru belgelerine eklenmelidir. TOEFL haricindeki İngilizce sınavlarına ait geçerli sonuçlar da başvuru aşamasında kullanılabilir. Bursa seçilen adayların, TOEFL belgeleri yok ise, ücreti Komisyon tarafından karşılanacak olan TOEFL iBT sınavına girmeleri gerekecektir.

Adaylardan, programa seçildikten sonra yukarıda istenen belgelere ek olarak, sağlık durumu geçmişi ve muayene belgesi istenecektir.

ÖNEMLİ: Başvuru ile ilgili olarak Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonuna verilen hiçbir evrak iade edilmez.

Başvurunuzu eksiksiz yaptığınızdan emin olmak için buradan Evrak Kontrol Listesini indiriniz.

Program Sonrası Süreç

 • Bursa başvuruları uygun olan adaylar, Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu’nun Ankara Merkez Ofisi’nde yapılacak İngilizce mülakata çağrılacaklardır. Mülakata çağrılan adayların Ankara’ya gidiş-dönüş yol masrafları ve diğer harcamaları kendilerine ait olacaktır.
 • Adaylık sonrası bursu kazanan kişiler için Ankara’da bir bilgilendirme toplantısı yapılacaktır.
 • Geçerli bir TOEFL sınav sonucu olmayan adayların, seçim aşamasından sonra ücreti Komisyon tarafından karşılanacak olan TOEFL iBT sınavına girmeleri zorunludur.

Program Takvimi

 • Ağustos 22, 2016 – Son Başvuru
 • Eylül 2016 – Mülakatlar
 • Ekim 2016 – Aday gösterilenlerin açıklanması
 • Mart-Nisan 2017 – Bursiyerlerin açıklanması
 • Mart 2017 – ABD’de uzun süreli İngilizce eğitimi için seçilen bursiyerlerin ABD’ye gidiş öncesi oryantasyon toplantısının yapılması ve programın başlaması
 • Haziran 2017 – Uzun süreli İngilizce eğitimi önerilmeyen bursiyerlerin ABD’ye gidiş öncesi oryantasyon toplantısının yapılması ve programın başlaması

Humphrey-2016 2

Sıkça Sorulan Sorular

1. Bursun süresi ne kadardır?
Bursun süresi 1 akademik yıldır.

2. Bursiyerlerin kalacakları yerler nasıl ayarlanmaktadır?
Bursiyerler kalacak yerleri kendileri ayarlamak durumundadır.

3. Bursiyerler program kapsamındaki staj eğitimlerini gittikleri üniversite aracılığı ile mi tamamlıyorlar?
Hayır. Bursiyerler, staj yapacakları kurumu ABD’ye gittikten sonra kendi olanakları ile ayarlamaktadırlar.

4. Eşimi ve çocuğumu yanımda götürebilir miyim?
Evet; ancak gidilecek üniversite belli olduktan sonra kampüs yetkilileri ile mutlaka bu konuda görüşmek gerekmektedir. Eşiniz ve çocuklarınız siz ABD’ye gittikten sonra yanınıza gelebilirler. Uzun veya kısa süreli İngilizce eğitim programlarına katılmanız gerekirse, eş ve çocuklarınızı bu programlara beraberinizde götürmeniz mümkün olmayacaktır. Fakat eşiniz ve çocuklarınız asıl programınız başladığında size katılabilirler.

5. Hubert H. Humphrey Programı’nda yer alan ev sahibi üniversiteler hangileridir?
Ev sahibi üniversiteler hakkında bilgiye aşağıdaki web sitesinden ulaşabilirsiniz: https://www.humphreyfellowship.org/host-universities

6. Hubert H. Humphrey Programı hakkında daha fazla bilgiyi nereden edinebilirim?
https://www.humphreyfellowship.org/

YAZAR HAKKINDA
EDUMAG

EDUMAG size keyifli ve yararlı yurtdışı eğitim içerikleri sunan bir sosyal içerik platformudur.