IELTS mi, TOEFL mı?

IELTS mi, TOEFL mı?

Genel Bakış

Ana diliniz İngilizce değilse, tabi ki yurt dışında anadili gibi İngilizce konuşuyor olsanız dahi her başvurunuzda İngilizce seviye tespit sınavıyla karşılaşmak zorunda kalacaksınız. Bunun için dünya genelinde en çok kabul görmüş iki sınav vardır ki, onlar da konumuz olan IELTS (International English Language Test System) ve TOEFL (Test of English as a Foreign Language) sınavlarıdır.

Dünya çapında birçok kurum tarafından kabul gören ve objektif olarak İngilizcenizi ölçen bu iki testin yaklaşımları, yapıları ve öğretme kriterleri birbirinden farklıdır, o yüzden hangi sınavı alacağınıza karar vermek için dikkatli düşünme ve bu yazıyı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.

IELTS Nedir?

IELTS, eğitim, göçmenlik ve mesleki amaçlarla kullanılan, 9 bini aşkın kurum, dünya genelinde 130’u aşkın ülke tarafından kabul görmektedir. British Council, Cambridge University ve Avustralya merkezli IDP tarafından ortak şekilde organize edilmektedir ve Britanya İngilizcesi kullanılmaktadır. İngiltere, Yeni Zelanda ve Avustralya gibi ülkelerde daha çok tercih edilmektedir. Başvuracağınız eğitim programına göre, Akademik veya Genel Deneme IELTS sınavına başvurmanız gerekebilir.

TOEFL Nedir?

TOEFL testi özellikle akademik, üniversite ve sınıftaki eğitimleri baz alarak İngilizce seviyenizi ölçmektedir. Birleşik Krallık, ABD ve Avustralya dahil 130 ülkede 8500’den fazla kurum ve ilk 100 üniversite tarafından kabul gören bir sınavdır. TOEFL, Amerikan merkezli ETS(Education Testing Service) tarafından Amerikan İngilizcesi olarak yürütülmektedir. Amerikan kurumları tarafından daha çok kabul görmektedir.

Genel Farklılıklar

Her İngilizce sınavın farklılıklarının dayanağı değişik olması bir yana, TOEFL sorularının hemen hemen hepsi çoktan seçmelidir, oysa IELTS soruları bir çok farklı soru tarzında sizden kısa cevaplar, boşluk doldurma ve kısa kısa essay yazmanızı ister. IELTS, 2 saat 40 dakikalık bir sınavken, toplamda 4 saat olan TOEFL’dan çok daha kısa sürmektedir.

TOEFL bilgisayar, IELTS ise kağıt üzerinde yapılmaktadır.

IELTS ve TOEFL, düşünce ve problem çözümünde farklı yapıları tercih etmektedir. TOEFL’ın başlıca uyguladığı çoktan seçmeli sorularda öğrenciler, seçenekler arasındaki farklılıkları ölçmek için analitik düşünmeye ihtiyaç duymaktalar. IELTS, daha çok hafızayı kullanmaya zorlar ve farklı soru tipleriyle geniş ölçüde anlama yeteneğini ölçer.

Sınavdaki Bölümler

Konuşma

Her iki sınavda da konuşma kısmı olmasına karşın, IELTS konuşma testi seviyenizi ölçen bir öğretmen ile gerçekleşmektedir. TOEFL sınavında ise bilgisayara mikrofon aracılığıyla 6 konuşma gerçekleştirilir ve altı ayrı sınav değerlendiren kişilere gönderilir. IELTS konuşma puanınız ise sadece bir kişi tarafından değerlendirilir. IELTS sınavı, 11-14 dakika aralığında sürmektedir ve diğer sınav bölümleriyle aynı gün olmayabilir, TOEFL sınavı ise 20 dakika boyunca sürecek ve geri kalan bütün sınav aynı gün içinde gerçekleşir.

IELTS sınavı, İngilizce’de farklı konuşma aksanlarını ölçerken, TOEFL sınavı, sadece Amerikan İngilizcesi konuşmasına göre değerlendirilmektedir.

Yazma

TOEFL yazma kısmı, bilgisayar üzerinde klavyede yazılırken, IELTS sınavının yazma kısmı, kağıt üzerinde gerçekleştirilir. TOEFL iki tane yazma görevi verir; ilki 300-350 kelimelik bir makaledir(essay), ikincisi ise verilen bir metinden ve dinlemeden alınan notlar ile aynı konuda sorulacak soruya 150-225 kelime arasında bir cevap verme görevi verir. IELTS sınavı da iki kısımdan oluşmaktadır. İlkinde, verilen bir grafiği, tabloyu veya bir taslağın özetlenmesini veya açıklanmasını istemektedir. İkincisinde ise, verilen bir görüşün, argümanın veya sorunun 200-250 kelime aralığında ayrı bir tarzla cevaplanmasını istemektedir.

Okuma

Her iki sınavında okuma kısımları oldukça birbirine benzerdir. TOEFL okuma kısmı, üç ya da beş farklı okuma parçasından oluşur ve okulda karşılaşabileceğiniz akademik okuma parçası verilerek 20 dakikada tamamlanması beklenir. Metinleri ne kadar iyi anladığınızı ölçen çoktan seçmeli soruları cevaplamanız beklenir.

IELTS’de ise 20’şer dakika uzunluğunda akademik dilde yazılmış metin vardır. Çok geniş ölçüde soru tipleri bulunmakta ve kısa şekilde boşluk doldurma soruları bulunmaktadır. Sorular İngilizcenin kullanımını, fikirleri ve tarzını anladığınızı da ölçmektedir.

Dinleme

Dinleme sınavları kendilerine özgü önemli farklılıklar göstermektedir. TOEFL sınavının dinleme bölümü 40-60 dakika aralığında sürmektedir. İçerikler, üniversitede derste anlatılanlar ve kampüs hayatındaki günlük konuşmalardan oluşmaktadır. Dinleme yaparken not almanız ve çoktan seçmeli soruları cevaplamanız beklenir. IELTS öğrencileri soruları dinlerken cevaplayabilmekteler ve farklı uzunlukta soru tipleri ve dinlemelerle cevaplama yapabilmektedir.

Puanlama

TOEFL’ın konuşma ve yazma bölümleri bir bütün olarak değerlendirilirken, sizin kelime bilginiz, yazma stiliniz ve gramer bilginiz de değerlendirilmektedir. IELTS’de ise bu kısımlar mantık, tutarlılık, gramer ve akıcılık değerlendirmeler de bireysel kriterlere göre yapılmaktadır. Örneğin, çok mantıklı ama zayıf gramer ile yazılmış essaylerin puanı TOEFL’da yüksek çıkacaktır, oysa güçlü bir gramer ve kelime bilgisiyle yazılmış fikri zayıf şekilde ifade edilmiş olan essay, IELTS’de daha iyi bir puan alabilecektir.

IELTS’de 1-9 aralığında puanlandırma yapılır, dört kısımdaki bütün puanlamanın ortalaması olarak yansıtılacaktır. Toplam puanınız en yakın bir üst yarım puana yuvarlanacaktır, örneğin ortalamanız 6.25 ise bu puan 6.5 puan olarak kararlaştırılacaktır. TOEFL sınavı ise 120 puan üzerinden değerlendirilir ve sınavdaki dört kısmın her biri 30’ar puandır.

Çok önemli bir hatırlatmada bulunalım: YÖK kararı gereği Türkiye’deki üniversitelerde bütün öğretim programlarına başvuruda IELTS sınavı kabul edilmemektedir.

YAZAR HAKKINDA
EDUMAG

EDUMAG size keyifli ve yararlı yurtdışı eğitim içerikleri sunan bir sosyal içerik platformudur.