İtalya’da Tıp Eğitimi Almanız için 10 Sebep

İtalya’da Tıp Eğitimi Almanız için 10 Sebep

Birkaç yıl öncesine kadar İtalya’da İngilizce Tıp Eğitimi yoktu. Sadece İtalyanca eğitim verilmekteydi. Son yıllarda İngilizce dilinde tıp eğitimi üniversitelerde yaygınlaştı ve İtalyanlar haricinde farklı ülkelerin insanlarına da kapılar açılmış oldu.

Bu devrimsel bir değişim ile uluslararası ortamda bir tıp doktoru olabilmek, tamamen İngilizce anlatılan derslerle ve Avrupa’da alınan eğitim, geçerli bir MD derecesi ile oldukça mümkün hale geldi. Fazla uzatmadan gelin İtalya’da neden tıp eğitimi almanız gerektiğini sıralayalım.

1. İtalya’da Tıp Fakültesi’nde eğitim almak daha basittir.

Türkiye’de üniversite sınavında baraj puanını aşmak ve İtalyan Milli Eğitim Bakanlığı’nın organize ettiği (IMAT) sınavında başarılı olmak İtalya’da İngilizce Tıp Eğitimi almak için yeterli. Evet, görülebileceği üzere bu kadar basit.. Eğer İtalyancanız var ise İtalyanca Tıp Eğitimi de alabilirsiniz. Dünya başarı sıralamaları oldukça iyi olan 11 devlet okulunda da çok düşük harç ücretleriyle İngilizce eğitim alabilirsiniz.

2. Fiyat kalite oranına göre İtalya’da eğitim daha uygundur.

İtalya’da genel olarak üniversite eğitimi ve özel olarak da tıp eğitimi almak, Türkiye’de özel veya devlet üniversitelerinde eğitim almaktan oldukça mantıklıdır.

Okul başarı listeleri ve okul ücretleri kıyaslandığında İtalya’da eğitimin fiyat / kalite oranına göre avantajları olduğu çok nettir.

3. İtalya’da üniversite harçlar aile gelirine göre belirlenir.

İtalya’da lisans ve yüksek lisans programlarında okul ücretleri aile gelirlerine göre belirlenmektedir. Aile gelirinizi beyan ettikten sonra okul size ödemeniz gereken harç miktarını söyler.

4. İtalyan hükümeti tarafından yabancı öğrencilere burs imkanları vardır.

İtalya yabancı ülkelerden gelen öğrencilere burs imkanı da tanımaktadır. Her geçen yıl bursların kriterleri zorlaşsa da, Türkiye’den İtalya’ya giden bir öğrencinin 5000 Euro’ya kadar burs alma şansı bulunmaktadır. Ancak öğrenci burslara çok da güvenmemelidir.

5. İtalya, Türkiye’ye uçakla sadece 2 saatlik bir mesafededir.

Coğrafi ve kültürel olarak bize uzak olmayan İtalya, ülkemize sadece 2 saatlik bir mesafe uzaklıkta olması, İtalya’yı Türk öğrenciler için çekici hale getirmektedir.

6. Türkiye’de başarı seviyesi yüksek okulların öğrencileri İtalya’yı tercih etmektedir.

İstatistikler gösteriyor ki, birçok başarılı lise öğrencileri için son zamanlarda İtalya, adeta bir cazibe merkezi haline gelmiştir.
(Italy is the new popular!)

7. Diğer Avrupa ülkelerine kıyasla yaşam masrafları daha makul seviyededir.

İtalya’da yaşam, diğer batı ülkelerine nazaran daha makuldür.

8. İtalya’daki Tıp Fakülteleri oldukça başarılıdır.

İtalya’da eğitim veren çoğu üniversitenin başarı sıralamaları Türkiye’ye nazaran oldukça yüksektir ve hemen hemen her okulun bünyesinde klinikler ve hastaneler bulunmaktadır.

9. IMAT Sınavı 2018 yılı itibariyle artık Türkiye’de de yapılmaktadır.

IMAT Sınavı ile öğrenci alan İtalya’daki Tıp Fakülteleri, artık bu sınavı İstanbul’da da yapmaktadır. Her yıl Eylül ayının 2. haftasında bu sınav yapılmaktadır. 2 hafta içerisinde de sonuçlar açıklanmaktadır.

10. Mavi Diploma, Bologna Deklarasyonu ve Kaliforniya Akreditasyonu vardır.

Mavi Diploma ile Avrupa’nın her yerinde geçerli diploma hakkı, Türkiye’ye dönen öğrencinin herhangi bir sınava girmeksizin diplomayı onaylatıp pratisyen hekim olma imkanı ve İtalya’daki bazı okulların Kaliforniya Akreditasyonu olması da ekstra cazip kılmaktadır.

Dünyanın en gelişmiş 8 ülkesi arasında yer alan, Avrupa yüksek eğitim sisteminde merkezi bir rolü olan, Denizin ve Alplerin çevrelediği olağanüstü bir ülkede eğitim almayı düşünen öğrencilere bu yolda başarılar dileriz.

YAZAR HAKKINDA
İtalya'da Eğitim

Hakkımızda. İtalya'da eğitim almak isteyenler için dijital yol haritaları ile online çözümler sunan İtalya Danışmanım, İtalya'da eğitim almış ekip tarafından kurulmuştur.