Tıp Bölümü ve Yurtdışında Üniversite Eğitimi Hakkında Tüyolar

Tıp Bölümü ve Yurtdışında Üniversite Eğitimi Hakkında Tüyolar

Merhaba, ben Seray. Yurtdışında tıp eğitimi hakkında edindiğim bilgileri sizlere aktarmak istiyorum.

Başlamadan önce, konuştuğum tüm doktorlardan duyduğum ortak bir cümleyi paylaşmak isterim:

Doktor olmak gönül işi…

Hayallerinizin peşinden gidin

Evet, 3 yıl boyunca vazgeçmedim. Çocukluğumdan beri en büyük hayalimdi. Bir şekilde ulaşmam gerekiyordu. İlk sene 98 bindeydim ve Kıbrıs’ta tıp fakültesi tutturabiliyordum. Bazı nedenlerden dolayı istemedim. İkinci sene benim için çok zor bir yıldı(2015). Hatırlamak istemiyorum ama 50 bine çekebildim. Yine Kıbrıs’ta tıp fakültesi tutturabiliyordum ve yine istemedim. Artık yorulmuştum ve sonunda bu yıl 37 bine girebildim. Gönlüme girdi bir kere inatçıyımdır da vazgeçemem.

Şu hiç sevmediğim YGS – LYS olayına giriş yapıyoruz. İstediğim bölüm ülkemizde çok yüksek seviyede bir başarı gerektiriyor. Bunun her zaman farkındaydım fakat hiçbir zaman ders alamadım. (Şu an hayallerime kavuşmuş olsam da hala ders çalışma konusunda pişmanlığım var. VİCDAN!)

Ders çalışmak bir yetenektir. Öyle ha deyince başarılacak bir şey değil maalesef ki. Alışılması gereken bir süreç. Öğrenilmeli. Evet, bir sürü eğitim danışmanı var, koçu var, osu busu. (Kesinlikle saygım sonsuz yanlış anlaşılmak istemem) Ama şu kanıdayım ki;

Gerçekten iş insanın kendinde bitiyor

Ve her gece uyumadan önce ailenizin sizin için harcadığı gerek maddi, gerek manevi çabayı düşünün. Eğer ki huzuru bularak uyuyorsanız, o zaman hiç korkmayın doğru yoldasınız! Hayallerinize daha da güzellerini ekleyin.

Birkaç önerim olacak

Dil, dil, dil

Lütfen İngilizce eğitiminize özen gösterin ve bu özeninizi uluslararası bir sertifika ile tescillendirin. Bu çok önemli bir husus. (Tüm meslekler için dil eğitimi çok önemli.) Birçok ülke TOEFL, IB vb. serfika istiyor.

Gel gelelim yurtdışında tıp eğitimine

Aylarımı verdim araştırmaya. Birçok yanlış bilgi veren yurtdışı eğitim danışmanlığı ile karşılaştım. Tam aa bu iyi diyorum, hadi sil baştan. Biliyorsunuzdur ki ülkemizde tıp fakültesi için 40.000 barajı uygulanmakta. Eğer ilk 40.000’de değilseniz öncelikle YÖK’ü takip edin. YÖK denklik için kabul ettiği ülkeleri açıklanan listelerden dünyada ilk 1000 üniversite içerisinde okunulacağı takdirde geçerli olduğunu belirtti. Geçen sene ilk 500 idi. (Üniversite listelerinin bulunduğu linkleri en altta paylaşacağım. Üniversite 5 listeden en az birinde ilk 1000’de olmalı.)

Öncelikle tercih edeceğiniz ülke için tüm gerekli araştırmaları yapın. Balkan ülkeleri tavsiye edilmiyor. Ve bende yaptığım onca araştırma sonucunda bu fikri destekliyorum. Ülkenin suç oranlarına varana kadar her şeyi araştırın. Sonuçta farklı bir kültür olacak, başka bir ülkede olacaksınız. Önce kendinizi tüm koşullara emin kılın. Uçak biletleri, yurt içinde ulaşım, barınma, yaşam koşulları, yaşayan insanların karakter yapıları türü bilgileri öğrenin.

Günümüzde teknoloji bir hayli kolaylık sağlıyor ve mesela gideceğiniz ülkede yaşayan birine veyahut seçtiğiniz okulda okuyan uluslararası öğrencilere e-mail, dm vb. gönderebilirsiniz. Ben öyle yaptım ve çok güzel yanıtlar aldım sorularıma. Hem de daha gitmeden arkadaş kazanmış oldum.

prague-6-960x300

Birçok ülkeyi detaylıca araştırdım fakat ben tercihimi Prag’dan yana kullandım. Bir yurtdışı eğitim danışmanlığı aracılığıyla Charles Üniversitesi’nde eğitim alıyorum. Maddi yönden, eğitim açısından ve yukarıda saydığım maddelerden dolayı Prag benim için en iyi olandı…

Şimdilik bu kadar. Daha fazla bilgi için her zaman soru sorabilirsiniz. Her şey gönlünüzce olsun.

YÖK’ün denklik için kabul ettiği dünyada ilk 1000 üniversite listeleri

  1. http://www.leidenranking.com
  2. http://www.shanghairanking.com
  3. http://www.urapcenter.org/2015/
  4. http://www.topuniversities.com/university-rankings
  5. https://www.timeshighereducation.com/world-university-rankings/2016/world-ranking#!/page/0/length/25/sort_by/rank_label/sort_order/asc/cols/rank_only
YAZAR HAKKINDA
Seray Barlak

" If you can dream it , you can do it ! " ❥Walt Disney
26.10.1996