Ukrayna’da Üniversite Eğitimi ve Avantajları

Ukrayna’da Üniversite Eğitimi ve Avantajları

Ukraynada Üniversite Eğitimi ve Avantajları 

Sınav, sıralama ve puan stresi yaşamak istemiyor musunuz? Ya da istediğiniz bölüm için yeterli puanı alamadınız mı? Kariyerinizde farklılık mı yaratmak istiyorsunuz? İşte sizlere fırsat! Ukrayna’da istediğiniz bölümü sınavsız okuyabilirsiniz. YÖK ve Avrupa Birliği Denkliği ve Türkiye’deki vakıf üniversitelerinden daha uygun fiyatlar ile üstelik.

Ukrayna’da eğitim ve üniversiteler hakkında bilmeniz gerekenlerden kısaca bahsedelim;

  • Ukrayna üniversiteleri Avrupa Birliği standartları seviyesinde eğitim kalitesi veren üniversiteler arasındadır. Alacağınız mavi diploma ile diplomanız tüm Avrupa geçerli olacaktır. Ukrayna’da değil tüm dünyada gerek eğitim kalitesi gerek ise yaşam standartları açısından tercih edilen ülkeler arasında yer almaktadır.
  • Ukrayna’da dilediğiniz bölümde eğitim alabilmek için Türkiye’de AYT-TYT,DGS vs. gibi sınavları kazanmanıza yada sıralamaya girmenize gerek yoktur. Lise yada Ön lisans diplomanızın olması yeterlidir.
  • Ukrayna’da eğitim alabilmeniz için İngilizce yada Ukrayna dil hazırlığı almanız yeterlidir. Türkiye de dil öğrenemedim orada da öğrenemem gibi korkularınız kesinlikle olmasın yüzde yüz öğrenirsiniz, yurtdışı eğitimin yanı sıra dil öğrenme artısı da sağlamış olacak Ukrayna’da eğitim almak sizlere. Dil sorunu ortadan kalktıktan sonra dilediğiniz bölüme başvurunuzu yapıp eğitiminizi rahatlıkla sınav stresi olmadan alabilirsiniz, hedeflerinize ve hayallerinize adım adım ilerleyebilirsiniz.
  • Lise eğitiminizi 3 yılda tamamlayabilirsiniz. Lise eğitimini Ukrayna’da alanlar Türkiye’de üniversite de dilediği bölümü sınavsız okuyabilir. Aynı şekilde Ukrayna’da üniversite eğitimi alıyor bile olsalar, Türkiye’ye sınavsız, koşulsuz yatay geçiş imkanları bulunur.
  • Ukrayna üniversiteleri Türkiye’deki vakıf üniversitelerine göre çok daha ekonomiktir. Ukrayna’da yaşam şartları Türkiye ile aynıdır bu nedenle zorlanmazsınız.
  • YÖK’ün almış olduğu karar ile dünya sıralamasında ilk 500 sıralamasının içinde olan üniversitelerde eğitim alanların Türkiye’ye yatay geçiş imkanlarda bulunmaktadır.

Ukrayna’da eğitimin avantajlarından kısaca bahsettik. Ukrayna’da üniversite eğitimi almanın avantajları saymakla bitmez! Sizlerde farklı kültürleri keşfetmek kariyerinizde farklılık yaratmak istiyorsanız yurt dışı eğitimi tercih edebilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA
fatma bozlak