Yerel Miyim, Küresel Mi?

Yerel Miyim, Küresel Mi?

Merhaba arkadaşlar,

Ülkemizde eğitim sistemi diye başlayıp diğer ülkelerle kıyaslama yarışına girmeyeceğiz, sakın moraliniz bozulmasın. Şimdi kendimizin küresel bir insan mı yoksa yerel bir insan mı olduğumuzu bulmaya çalışacağız.

Hepimizin acısıyla tatlısıyla, iyisiyle kötüsüyle bir eğitim hayatı var ve eminim hepiniz bu öğrenciliği bir an önce bitirip iş hayatına atılmayı ve para kazanmayı hayal ederek bekliyorsunuz. Arkadaşlar şunu kesin kabul edelim ki okul bitince eğitim hayatı bitmiyormuş. Çoğunuz George Bernard’ın güzel bir tespiti olan “Eğitimime okul yüzünden uzunca bir süre ara vermek zorunda kaldım” cümlesini duymuşsunuzdur.

Bu mutlu haberi verdikten sonra kısaca mezun olduktan sonraki muhtemel süreci anlatarak devam edeyim.

İş aramaya başladığımızda doğal olarak karşımıza birçok engel çıkacak. Bunların başında iş tecrüben var mı sorusunu çok duyacaksınız. Çünkü genelde ilanlarda yeni mezun ve 3 yıl tecrübe sahibi eleman aranıyor yazan şakacı firmalara rastlayabilirsiniz ve siz de doğal olarak sizinle iş görüşmesi yapan kişiye ”yahu ben yeni mezunum diyorum sen bana iş tecrübesi soruyorsun kafan mı güzel?” gibi bir karşılık verirsiniz, tabi ki içinizden yüksek sesle ! Diğer taraftan vasıflı eleman, vasıfsız eleman ilanlarını anlatmaya gerek yok görüyorsunuz.

Peki biz ne yapalım, nerelere gidelim o kadar okuduk, dirsek çürüttük ?

Arkadaşlar öncelikle okulunuzu derse gidiyor gibi değil de bir meslek öğrenmeye gidiyor gibi bitirmeye çalışın. Yani ders dinleyip sınav geçmek size 4 yıl fayda sağlar fakat mezun olunca sıfırdan başlarsınız. Eğer okuduğunuz bölümü ”bu benim mesleğim ve ben mesleğimi öğrenmeye gidiyorum” diye kabul edip öyle okursanız mezun olduğunuzda okuduğunuz bölüm ile ilgili hiçbir yabancılık çekmeyeceksiniz ve tabii en önemli konu olan küreselleşmeyi başarmaya çalışacaksınız.

Nedir bu küreselleşme?

Bunu yaptığın işin dünya üzerinde bir karşılığı olması diye özetleyebiliriz. Yani kendi mesleğimden örnek vererek anlatayım. Eğer ben bilgisayar teknikerliği mesleğini yurtdışında da kolayca yapabiliyorsam ben küresel ölçekte mesleğini yapabilen bir elemanım diyebilirim. Yani küreselim. Şimdi herkes başını iki elinin arasına alsın ve kendine şu soruyu sorsun ”ben şuan okuduğum bölümü ya da çalıştığım işi yurtdışında herhangi bir ülkede de icra edebilir miyim, başarabilir miyim?” Bu sorunun cevabı evet ise tebrikler, siz küresel ölçekte bir mesleği icra ediyorsunuz.

Nasıl küresel olurum?

Eğer sonuç istediğiniz gibi değilse hiç üzülmeyin arkadaşlar. Küresel olmanın yöntemi gayet basit, kendi mesleğinizi sevmeye çalışın ve mesleğinizi, bakış açınızı, ufkunuzu hayatın içine yayarak geliştirmeye özenin. Meslekte kaç yıl geçirdiğiniz değil, nasıl geçirdiğiniz daha önemli ve daima alanınızın diğer ülkelerdeki gelişimini, işleyişini, uygulamasını takip edin.

Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim.

Hepinize başarılı ve verimli bir iş hayatı diliyorum.

YAZAR HAKKINDA
Ahmet Derviş Eren