7 Maddeyle Erasmus Yapmanın Avantajları Nelerdir?

7 Maddeyle Erasmus Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Hayalinizi gerçekleştirirken kendinizi de geliştirirsiniz.

Okulu bitirdikten sonra birçok genç birey yurt dışında çalışma hayali kurar. Fakat bu düşünüldüğü gibi kolay bir adım değildir. Erasmus programı ile yurt dışında yaşama fırsatı yakalayarak oradaki hayat ve işler hakkında çeşitli bilgiler edinmiş olacaksınız.

Erasmus, finansmanınız olur.

Her Erasmus öğrencisi ülkelere göre belirli miktarda ücret alır. Birçok öğrenci bu ücretin az olduğunu söyler, fakat tabi ki bütün giderlerinizi karşılayacak kadar yüksek bir miktar verilemez. Bu rakam yine de giderlerinize yardımcı olacaktır.

Yabancı diliniz için pratik yapma şansınız olur.

Erasmus yapmanın ana sebeplerinden birisi de budur. Fakat bunun yanında, farklı ülkelerden gelen insanlarla ilişkiler kurmak, onların dilleri hakkında az çok kelimeler öğrenmek de Erasmus yapmanın artılarındandır. Şüphe yok ki Erasmus yapan her öğrenci, yabancı dilini ve konuşma yeteneğini geliştirecektir.

Motivasyonunuzu artırır ve deneyim kazandırır.

Günümüzde öğrencilik hayatı boyunca motivasyonu kaybetmiş birçok öğrenci bulunmaktadır. Bu hepimizin başına gelebilir. Fakat şüphesiz Erasmus, sizlere bir çok deneyim, motivasyon, gelecekle ilgili plan yapma ve kariyerinizi belirleme gibi bir çok şeyde fayda sağlayacaktır. Farklı ülke, şehir ve üniversitede bulunmanız, yani çok sık gördüğünüz şeylerden bir süre uzaklaşıp yeni yerlerde yaşamak size çok iyi gelecektir.

Daha fazla sorumluluk sahibi olursunuz.

Ailesi ile yaşayan birçok öğrenci vardır. Fakat Erasmus’a katıldığınız zaman yurt dışında kendi evinizde kendi sorumluluklarınız olacaktır. Bu yarım dönemlik zamanda tek başınıza neleri başarabileceğinizi de gözlemlemek için şansınız olacaktır. Aynı zamanda daha fazla bağımsız birey olacaksınız.

Dünyanın her yerinden arkadaşlar edinirsiniz.

Arkadaşlık insanın doğasında olan bir şeydir. Din, dil, kültür, etnik köken gibi ne farklılık olursa olsun, yeni arkadaşlar edinmeniz bir engel değil, aksine onlarla tanışmanız için birçok sebeplerden bazılarıdır. Diğer yandan, ilerleyen zamanlarda bir daha yurt dışına gittiğinizde orada arkadaşlarınızın olduğunu bilmek muhteşem bir duygu olacaktır.

Kendinizi yeniden keşfedersiniz.

Sonuçta 4-5 aylık da olsa, yurt dışında yeni bir topluma gireceksiniz. Yeni alışkanlıklar edinecek, yeni şeyler öğreneceksiniz. Orada yeniliklere açık olmasınız. Tüm bunların sonucunda ise kendinize güvenen, öz güveni olan bir insan olursunuz. Çünkü Erasmus, yurt dışında eğitim almaktan çok, yeni insanlar keşfetmenizi amaçlayan, kendinizi geliştirmenize yardımcı olan eşsiz bir programdır.

YAZAR HAKKINDA
Halil İbrahim Çetin

Traveler, Adventurer, Panelist
Erasmus Polonya - Kielce 2018