Alınması En Zor Vizelerden: İngiltere Vizesine Başvuracaklara Tavsiyeler

Alınması En Zor Vizelerden: İngiltere Vizesine Başvuracaklara Tavsiyeler

Yakın zamanda 2 senelik İngiltere vizesi alan sözlük yazarı ”venus” tecrübelerini anlatıyor:

Yeni 2 senelik İngiltere vizesi almış biri olarak tecrübelerimi paylaşayım. (9. gün mail attılar yarın gel al diye) ben uzun dönemli turist vizesi için başvurmuştum. 2 veya 5 senelik olabiliyor bunlar, 5 senelik olanın ücreti baya tuzluydu o yüzden 2 seneliğe başvurdum.

İngiltere’nin en az verdiği vize süresi 6 ay. Yani Schengen gibi 2 ay falan vermiyorlar ve fakat siz mesela 2 senelik için para ödediniz ama başvurunuz onları yeterince tatmin etmediyse yine de 6 aylık verebiliyorlar(bir tanıdığın başına geldi). Bu durumda 2 sene için ödemiş olduğunuz para yanıyor maalesef. Onu belirtelim en baştan.

İngiltere vizesi online başvuru formunu doldurduktan sonra, tlscontact’in Profilo Alışveriş Merkezi’ndeki başvuru merkezine gidip (İstanbul’da ikamet edenler), evraklarınızı teslim ediyorsunuz.

Sonra bekliyorsunuz. Online servis zaten sizi yönlendiriyor, başvuru yaparken. Zorlanmadan rahat rahat başvurursunuz merak etmeyin(farklı şehirlerde yaşayanlar kendi illerindeki randevu merkezlerine başvuru yapacaklar, başvuru listesinde karşınıza çıkıyor zaten seçenekler).

Peki hangi belgeler lazım, neleri toplamamız gerekiyor?

Vizelere başvuru yapa yapa insanın eli alışıyor bir süre sonra. Aslına bakacak olursanız Schengen, Amerikan vizesi, İngiltere vizesi hepsi aynı evrakları istiyor.

Muhtelif kereler, hiç reddedilmeden bu vizeleri almış biri olarak, turist vizesi için en lazım olan belgeleri listeleyeyim. Ve fakat benim listem çalışanlar için, öğrenciler için yardımcı olamıyorum (üzgünüm).

 • Şirketten yazı (bizde çalışıyor, şu tarihte gidip gelecek, lütfen çok giriş çıkışlı vize verin, sevgiler kibs)
 • SSK işe giriş belgesi (idari işlere söyleyin veriversin hemen)
 • 3 aylık maaş bordrosu (idari işlere gitmişken onu da isteyin)
 • Şirketin vergi levhası, ticari gazete kaydı ve sicil kayıt sureti (faaliyet belgesi) – benim tavsiyem idari işlerden bu belgeleri alınca 3-4 tane suretini alın fotokopiyle. Bir dahaki sefere vizeye başvururken tekrar istemek zorunda kalmazsınız böylece.
 • 4A hizmet dökümü (e-devletten kendiniz basın 10 saniyede) öbür türlü SGK’ya gidip almak gerekiyor ki, kim uğraşacak şimdi.
 • Otelde kalacaksınız, otel rezervasyonu. Yok ben tanıdıkta kalacağım diyorsanız, kimde kalacaksanız ondan davetiye. (davetiyeyi yazan, “çok sevgili arkadaşım x beni ziyarete geliyor, benimle birlikte şu adreste kalacak” tarzında bir mektup yazmalı ve ekte, o evde oturduğunu ve o ülkenin vatandaşı olduğunu kanıtlayan belgeler koymalı. Mesela pasaport fotokopisi, ehliyet (ehliyet üstünde adres yazıyor zaar)
 • Uçak rezervasyonu.
 • Genelde Schengen’ciler seyahat sağlık sigortası istiyor. Sigorta acentaları maksimum 20 liraya hemen yapıveriyorlar. Ama sigorta sözleşmesi ıslak imzalı olacak he! Fotokopi kabul etmiyorlar. Sırf online seyahat sigortası yaptırdım diye, bunun orjinalini getir diye 1 günümü yediler(İngiltere için bir seyahat sigortası yaptırmadım, öyle bir belge istemiyorlardı çünkü. Herhangi bir sorun yaşamadım).
 • Zaten diğer gerekli olanlar vize başvuru formu, fotoğraf, pasaport vs. (Yukarıda da yazmışlar, İngiltere fotoğrafı kendi çekiyor. Tabi ben gene garanti olsun diye foto çektirip gittim ama cidden luzum yok. Adam oturduğun yerde 1 saniyede çekiyor geçiyor. (O yüzden vizenin üzerindeki fotolar garip kaçıyor).
 • Asıl püf nokta bence burada. Finansal durumunuzu gösteren belgeler. Maaşınızın yattığı bankadan, “xxx hanım//bey bankamızın pek değerli bir müşterisi olup, hesabında şu kadar nakit mevcuttur” diye bir yazı isteyin hemen. Onlarda hazır var bu yazı zaten, hemen gönderiyorlar. – tavsiyem maaşınızın yattığı gün isteyin bu yazıyı, hesabınız yüklü görünsün. Hesabında 3000 – 4000 TL olan adamı zinhar reddetmezler.
 • Bir de 2-3 aylık banka hesap dökümünüzü isteyebilirsiniz. (Bu hesap dökümünü eklemenizde fayda var. En son yaptığım Schengen başvurusunda – Hollanda 1 senelik vermişti – hesap dökümü götürmedim, İngiltere için de 1 aylık götürdüm, yine de kabul ettiler), bankanın imza sirkülerini de istemeyi unutmayın.
 • Onun dışında eğer üstünüze ev, araba gibi taşınmazlar varsa hemen o belgeleri de ekleyin. Tapu, ruhsat vs. pek seviyorlar.
 • Veee pek tabi ki önceden aldığınız vizelerin fotokopileri. Önceden 1 tane bile Schengen’iniz varsa makbule geçer.

İşin özü, adamlar iyi – kötü bir işi olan, bankada 3-5 bin lirası olan kişilere vizeyi çok kolay veriyorlar. Aslında tek görmek istedikleri “Bu insan, iltica etme niyetinde mi yoksa cidden turistik gezi için gelip ülkemize para bırakacak mı?”

Yukarıda saydıklarımı yaparsanız, yüksek ihtimal rahat rahat alırsınız vizelerinizi. Sakın gözünüz korkmasın!

YAZAR HAKKINDA
Serap Aksoy

Mersin'de doğup, üniversite hayatına İstanbul'da devam eden; gezme aşkıyla dolu, kedi ve kahve müptelası biri. Yabancı diller ve kitap okumak en büyük hobilerim.

''Every accomplishment start with the decision to try!''