Erasmus Bir Kere Yaşanır, Özgürce Yaşa!

Erasmus Bir Kere Yaşanır, Özgürce Yaşa!

Yeni bir hayata merhaba diyorsun. Farklı bir ülke, farklı bir şehir, farklı diller, farklı kültürler, farklı dinler, farklı yaşam tarzları ve yepyeni unutulmaz dostluklar… Kısacası yepyeni bir hayata Erasmus ile başlıyorsun.

Önceki alışkanlıklarının yerini bambaşka alışkanlıklar ile değiştiriyorsun. Her gün farklı ve yeni bir güne uyanıyorsun. Her günün en güzel günün oluyor. Farklı bir ülkede farklı bir güneşin doğuşuna ve batışına şahitlik ediyorsun ve bunlar gerçekleşirken aslında sen de farklı birine dönüşüyorsun.

Farklılıklar bana göre farklı yönlerimi bulmam demektir. Öncesini ya da sonrasını bilemem ama şu anki yaşadığım zaman dilimi çok önemlidir ve her zaman anı yaşamak isteyenlerden olmak istiyorum. Öncesini zaten geri getiremeyiz, sonrasının da ne olacağını bilemeyiz, o zaman şuan Erasmus’un tadını çıkarmak gerekir. Yani anı yaşamalıyız.

Bana göre Erasmus bütün bir yapboz oyunu ve bu yapbozu kolay ve düzgün bir şekilde tamamlamak için sahip olman gereken önemli noktalar var. Birlikte öğrenmeye ne dersiniz?

Erasmus Puzzle Oyunu’nda hayat kurtaran terimler

Mentor

Eğer Erasmus yapacağınız üniversite köklü bir üniversiteyse kesinlikle ESN kulüpleri vardır ve bu kulübün her Erasmus öğrencisi için ayarladığı bir mentor öğrenci vardır. Bana göre mentor hayat kurtarır. Daha siz şehre gelmeden sizi mutlu eder, bütün sorunlarınızla ilgilenmeye çalışır. Şehre ilk geldiğinizde ilk onunla tanışırsınız, sizi yurdunuza kadar yerleştirir, birlikte alışverişinizi yaparsınız ve bundan sonraki zamanlarınızda bile sizin yanınızda olmaya çalışır. Ben çok şanslı bir Erasmus öğrencisiyim çünkü benim mentorum dünyanın en iyi ve en tatlı mentorlarından birisidir ve Polonya’daki en yakın arkadaşımdır. Resmiyette mentor ama benim kalbimde tatlı mı tatlı bir arkadaş, bir kız kardeştir kendisi.

Bana göre size şehri sevdiren o şehrin insanlarıdır. Şehri sevmek için önce insanlarını sevmek gerekir ve ben samimi davranışıyla bana bu şehri sevdiren mentoruma en içten sevgilerimi iletmek istiyorum.

ESN nedir ?

Değişim öğrencilerinin yararına çalışan ve onları yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde temsil eden gönüllü bir kuruluştur. Avrupa komisyonu tarafından desteklenmektedir.

Mentor nedir ?

ESN kulübü dediğimiz kuruluşun gideceğiniz ülkede üyesi olan gönüllü öğrencidir. Değişim öğrencilerinin ülkeye uyum sağlamalarına yardımcı olurlar. Gezi, parti gibi organizasyonlar ve çeşitli etkinlikler ile iletişimi daha kolay bir şekilde sağlamaya çalışırlar. Ülkeye gelip ayrıldığınız güne kadar her türlü sorununuzla ilgilenen yardımcı meleklerdir.

Oda Arkadaşı

Bana göre Erasmus zamanın boyunca en önemli şeylerden birisi de oda arkadaşıdır. Günün çoğunu beraber geçireceğiniz için oda arkadaşınızın da iyi olması çok önemli ve ben bu yönden de çok şanslıyım. Oda arkadaşımla farklı ülkelerdeniz, farklı geleneklere, farklı dinlere, farklı dillere, farklı yaşam tarzlarına sahibiz ama bunlar bizim için bir eksi değil tam tersine artı bir özelliktir. Farklılıklarımızdan farklı şeyler öğrenip farklı anılar paylaşıyoruz.

Erasmus oda arkadaşlığı sadece odayı paylaşmak değildir. Birbirinizin mutluluğunu ve acısını beraber paylaşmak demektir. Beraber gezip görmek ve beraber güzel anılar biriktirdikçe hayatı ve dostluğu paylaşırsınız.

Bana göre oda arkadaşı, mentordan sonra hayat kurtaran ikinci kişidir. Ben Erasmus’a ilk geldiğimde odada kimse yoktu ve ben oda arkadaşımın kim olduğunu bilmiyordum. O zaman yalnız kalınca boşluğa düşmüştüm ve günlerimin hep böyle geçeceğini sanmıştım ama Elena odaya samimi ve içten gülümsemesiyle girip oda arkadaşım olduğunu söyleyince dünyanın en mutlu insanı olmuştum. Böyle sevimli ve iyi kalpli bir oda arkadaşım olacağını asla tahmin edemezdim. Elena şu an benim kız kardeşim gibi ve beni kendi ülkemden kendi dilimden insanların anlamasını beklerken Elena’nın daha iyi anlaması beni aşırı mutlu ediyor.

Oryantasyon Haftası

Nicolaus Copernicus Üniversitesi’nin değişim öğrencilerinin ortama, ülkeye, üniversiteye ve birçok şeye alışıp uyum sağlamaları için ayarladığı en önemli zaman dilimidir. Erasmus’u Oryantasyon Haftası olmadan asla düşünemezdim.

Birbirinden farklı dostluklar, birbirinden farklı eğlenceler, biriktirilen en güzel anılar ve tabi ki hayat kurtaran bilgiler… Bunların hepsi Oryantasyon Haftası’nda gizliydi. Bu haftadan bahsetmeseydim haksızlık etmiş olurdum galiba… Oryantasyon Haftası olmasaydı, bir Erasmus öğrencisi bunların üstesinden tek başına nasıl gelebilirdi? Ülkeye nasıl alışabilirdi? Bu kadar güzel ve eğlenceli dostlukları nasıl bulabilirdi?

Benim Erasmus Puzzle oyunumda en önemli parçalardan birisi Oryantasyon Haftası’dır. Zaten Oryantasyon Haftası’nı eksiksiz tamamlarsak Erasmus Puzzle Oyunu kendiliğinden tamamlanacak ama ben bu Erasmus Puzzle Oyunu’nu hiç tamamlamak istemiyorum.

Erasmus ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Büşra Şahinbaş

İngiliz Dili ve Edebiyatı öğrencisi, 17 yaşında gezmeye başlayan ve başladığından beri kendini durduramayan projelerin peşinde koşan, fillere aşık olan ve yazmayı çok seven hayalperest bir kızdır kendisi.