Erasmus Öncesi Sendromu: Venedik’te Erasmus

Erasmus Öncesi Sendromu: Venedik’te Erasmus

Venedik’e Erasmus’a gelmeden önce Venedik’te Erasmus hakkındaki tüm yazıları okuduğumu ve kafamda hala bir milyon soru işareti olduğunu hatırlıyorum. Bu yüzden sizde oluşabilecek soru işaretlerini azaltmak için burada bulunmaktayım.

O zaman başlıyoruz. Ama een baştan. Erasmus yapmayı ilk düşündüğüm zamanlarda biraz çekincelerim vardı. Daha önce ailesinden ayrı yaşamamış biri olarak tek başıma başka bir ülkede nasıl yaşarım bilemiyordum. Hibe çıkar mı, masrafları karşılayabilir miyim falan filan derken attım kendimi bu yola ve sonrasını kenara geçip seyrettim.

Önce tercihlerimi yaptım, Venedik’i (Ca Foscari) en başa yazdım, ikinci sırada Twente vardı. Venedik geldi, oley çok sevindik, kutlamalar, partiler…

Hibe Durumu

Sonra hibe bekleyişi başladı. Venedik için aylık 500 euro veriyorlar bu arada. Bu konuya da ufak bi açıklık getireyim. Bütçenizi aylık 500 euro hibeye göre hesaplamayın. Çünkü size 135 gün üzerinden %80 hibe yatırıyorlar. Bana 1800 euro yatırdılar gitmeden. Buradaki okul dönemi 5 ay, yani aylık 360 euro gibi oluyor. Dönünce de eğer 135 gün kaldıysanız kalan %20lik hibeyi yatırıyorlar. 150 güne kadar hibe alabiliyorsunuz. Neyse, hibe de çıktı harika !

Yurt Ayarlama

Hooop bir e-mail geldi. Yurt çıkmamış, yer kalmamış vs. Yurt için ‘first come first serve’ mantığı işliyor. Yurt çıkmasını istiyorsanız istenilen belgeleri zart diye teslim etmeniz gerekiyor. Merkezdeki yurt 305 euro, uzaktaki (çok da uzak sayılmaz Guidecca’da) 280 euro gibi bir şeydi. Sonra okulla çeşitli mailleşmeler, ufak kavgalar falan, yok hayır yine de yurt çıkmadı.

Okul buddy listesi gönderdi, buddy’ler Venedik’te okuyor olup size gönüllü yardım etmek isteyen minnoş ve de tatlış insanlar. Hemen sevgili Sofia’cığımı seçtim ve mail attım sonra facebooktan ekleştik. Nasıl ev bulabilirim diye sordum. Venedik’te öğrencilerin ev ilanı paylaştıkları gruplara ekledi beni. Milyonlarca ev ilanına yazdım ama ya 6 ay kalmamı istiyorlardı ben 5 ay kalacaktım, ya da cevap bile vermiyorlardı. 40’tan fazla kişiyle görüştüm hepsi, evet gerçekten istisnasız hepsi olumsuz sonuçlandı. Gelmeme bir ay kalmıştı, vizeye başvurmuştum ve hala evim yoktu. Sonra kendim post attım postlara cevap atmak yerine. Ev arıyorum, şu kadar kalacağım falan dedim ve şu anki sevgili ev arkadaşım bana yazdı. Bulabileceğim en merkezi ve en güzel evi buldum. Evim San Marco’da öhöm. Kirası da 350 euro merak edenlere. Evde iki kişiyiz, minnoş ama güzel bir ev. Bir de MERKEZİ ! Şimdi yurttaki arkadaşlarımla konuştuğumda hiç memnun olmadıklarını öğreniyorum. Erasmus’a gidecekseniz gideceğiniz şehri yaşamak için ev tutun arkadaşlar. Bu arada ev ararken Mestre, Lido, Guidecca, Treviso gibi yerler göreceksiniz. Bunların hiçbiri Venedik adasında değil. Lido ve Guidecca ayrı birer ada. Mestre ve Treviso da ana karaya bağlı. Ama hepsinin ulaşımı rahat.

Vize Süreci

Vize için gidişin 1 ay öncesinde başvurmak yeterli sanıyorum. Ben iDATA’dan başvurdum. Christmas vakti olmasına rağmen randevu almakta sıkıntı yaşamadım. Sonra sitesindeki belgeleri toparladım.

Buraya dikkat! Sitesinde sizden istedikleri her belge yer almıyor arkadaşlar mutlaka arayıp teyit edin. Gerçi ben aradığımda da ekstra belge bilgisi vermediler ya, neyse. Ne yazıyorsa topladım gittim randevuma kontrol ettiler, sponsor göstermeniz gerekiyor dediler. Sponsor anneniz veya babanız veya ikisi birden olabiliyor. 3 aylık maaş dökümleri, hesap hareketleri vs. istiyorlar. Bunun yanında tapu, araç belgesi falan filan da getirebilirsiniz diyorlar. Yani zengin olmasanız da zengin gözükmelisiniz arkadaşlar. Bu arada kendi adınıza bir hesapta da İtalya için aylık 900 euro göstermeniz gerekiyor. Yani hibeniz varsa +400 euro daha. Toplam 2000 euro beş ay için. Neyse onları da aldım götürdüm. 3 gün sonra aradılar pasaportunuz geri geldi, eksik belge var dediler. ”Bir işim de yolunda gitsin be arkadaş” diye söylenirken öğrendim ki 2000 euro + sponsor yetmemiş efendime söyleyeyim 400 euro daha hesabımda gösterecekmişim. Neyse onu da hallettik güç bela ve vizem 1 hafta içinde geldi. Ama benden size tavsiye, bu geri dönmeleri göz önünde bulundurarak erken başvurun.

YAZAR HAKKINDA
Şevval Gün