Erasmus Süresince Konaklama Sorunu Nasıl Çözülür?

Erasmus Süresince Konaklama Sorunu Nasıl Çözülür?

Erasmus’u kazandınız ve artık konaklama sorununu halletmeniz gerekiyor. Bunun için şanslıysanız okul size yardımcı olacaktır. Çoğunlukla şans bize vurmaz ve kendimiz halletmek zorunda kalırız. Bunun için ise size birkaç ipucu…

Öncelikle aramalarınızı internet üzerinden yapacağınız için anahtar kelimeler her zamanki gibi büyük rol oynuyor. Gideceğiniz ülkenin ana diliyle arama yapmanız size en uygun seçenekleri sunacaktır.

Okulun sunduğu konaklamalar

Gideceğiniz okulun çevresinde yüksek ihtimalle öğrenci rezidansları vardır. Kendi öğrencileri için ayrılmış olabilirler ki böyle bir durumda sizin o yurtta maalesef kalma şansınız yok. Ancak bu yurdun adıyla da arama yapabilirsiniz. Şöyle ki; yurdun işletmesi büyük çoğunlukla okula değil başka bir kuruma ait. Bu kurumun adını yazarak yanına “international” kelimesini ekleyerek ya da uluslararası sözcüğünü yerel dille yazarak aratabilirsiniz.

Kısa süreli konaklamaların gözdesi : Hostel

Bir diğer arama yapabileceğiniz konaklama şekli ise hosteller. Ancak bazı hosteller var ki sadece uzun süreli kalışlara hizmet edebiliyorlar. Bunun için ise “long stay” hostelleri aramalısınız. Genellikle üniversite şehirlerinde bu tip hostelleri bulma şansınız var.

Okulun tavsiye edebileceği diğer konaklamalar

Ya da en kısa yoldan okulla haberleşerek bu konuda özel destek isteyebilirsiniz. Okulun tavsiye mektupları ev kiralamada, hostelleri uzun süreli kullanmada büyük rol oynuyor. Bazı okulların uluslararası öğrenci bölümü kalacak yer konusunda hiç ilgili değil maalesef. Ama eğer size birkaç yer önerseler bile bu önerdikleri yerleri google’da ararken ilk başta çıkan reklamlardan yararlanarak seçeneğinizi artırmanız mümkün.

Facebook gruplarında ev arkadaşı arayanlar

En kolay yollardan biri de ev aramak. Facebook grupları ev arkadaşı bulma konusunda oldukça geniş bir yer ediniyor. Hemen her okulun bir de öğrenci grupları oluşturuluyor. Bu gruplardan yine çeviri yaparak orijinal dillerde aramalarla yararlanabilirsiniz. Ev arkadaşı arayanlar, evi devretmek isteyenler her ülkede mevcut.

Acil durum yardımcınız : Couchsurfing

Bir diğer “acil durum” seçeneğiniz ise couchsurfing.com olabilir. İlk gidişinizde yükünüzün fazla olması ya da güvensizlik ve ne yapacağını bilememe durumundan dolayı, çok tercih edilmese de Couchsurfing ilk başlarda size yardımcı olabilecek bir platform. Yabancı kişiler ücretsiz şekilde size evlerini açıyorlar. Tabi bu kalışlar birkaç günle sınırlı ama çaresiz olduğunuzda size yardımcı olabilecek onlarca insan bulabilirsiniz.

Gideceğiniz şehrin öğrencileri de size yabancı arkadaş olduğunuz için yardımcı olabilirler. Bunun için de yine sosyal medyadan iletişime geçebilirsiniz. Umarım bu tavsiyeler yardımcı olur. İyi şanslar dilerim!

YAZAR HAKKINDA
Gülşen Akıncı

EDUMAG Editörü