Fotoğraf Çekme Yeteneğinizi Geliştirecek 6 İpucu

Fotoğraf Çekme Yeteneğinizi Geliştirecek 6 İpucu

Herkese merhaba, gezip gördüğümüz yerleri seçerken galerimizi, hafızalarımızı boşaltırız, belki yeni fotoğraf makineleri alırız, belki de selfie çubukları. Bunlara sahip olmadan da telefon kameramızı kullanarak da fotoğraf çekebiliriz pekala. İnternette, dergilerde, gazetelerde birçok bilgi bulabilirsiniz bunlar hakkında. Peki hangi siteler, hangi YouTube kanalları ya da hangi dergilerden yaralanabilirsiniz inceleyelim.

1. En önemlisi ilham alarak işe başlayın.

İlham almak şimdilerde çok kolay. Hangi websitesine girerseniz girin her alanda istediğiniz elde edebiliyorsunuz. İnternete erişi, içerik aramak ve yaratmak bu kadar yaygınken, sosyal medya ve platformlarda sonsuz içeriğe ulaşabilirsiniz. Fotoğrafçılık alanında da kolaydan zora birçok websitesi var. Bunların en popüler olanları;

2. Birçok dergide aradığınızı bulabilirsiniz.

Spesifik olarak sadece fotoğraf alanında yayın yapan dergilerin yanı sıra, seyahat dergilerinde ya da edebiyat ve sanat dergilerinde de fotoğraf konusunda birçok pratik bilgiye ulaşabiliyorsunuz. En çok satan dergilerden olan FotoAtlas‘ta her ay aradığınızın fazlasını bulabilirsiniz. Ek dergileriyle ve her seviye uygun örnekleriyle takip edilmesi gereken bir dergi. Fotoğrafya ise çok ziyaret edilen sanal bir dergi. Hemen her alanda fotoğrafçılığınızı geliştirecek bilgiler mevcut.

3. Sosyal medya uzmanları bu iş için en eğlenceli ve kısa yolu size sunuyor.

Birçok Instagram fenomeni, blogger ve hatta vlogger bu konuda kendini yeterince geliştirmiş ve bilgilerini bizlere sunuyor. Bazıları sanatını yansıtmak için bazıları ise sadece bilgi vermek amacıyla siteler kuruyor. Özellikle YouTube‘da çok sayıda kanal sahibi var. Bunlardan en güncel kanallar;

4. Fotoğrafları telefonunuzla çekiyorsanız bunu küçük bir iş olarak görmeyin.

Bunun için de sosyal medyada tam size göre bir site var. Bu site sadece telefonla çekilen fotoğraflardan oluşuyor. Size ilham olmakla kalmıyor aynı zamanda lens olmadan amatör fotoğrafçılığın nasıl ilerleyebileceğini de size gösteriyor.

5. Boş zaman değil, kaliteli zaman değerlendirmesi olarak kitaplar tabi ki en iyi yollardan biri.

  • Dijital Fotoğrafçılık Hakkında Her Şey
  • Dijital Fotoğrafa Dair 101 Temel İpucu
  • Sanatın Öyküsü
  • Camera Lucida

gibi birçok seçeneğiniz mevcut.

6. Son olarak en pratiği ve en çok tercih edileni telefon uygulamaları kullanın.

  • Photography 101| IOS
  • Elements of Photography
  • Photography Tutorials

gibi bir sürü uygulamaya da erişim sağlayabilirsiniz.

Birçok medya aracı bu konuda size ön ayak olacaktır. Bunun için telefon veya profesyonel makine kullanıyor olabilirsiniz. Her iki seçenekte de anılarınızı istediğiniz gibi kaydetme ve düzenleme imkanınız var. Selfie çubuğu, FishEye adaptörü, VSCOCam olduğu sürece telefonunuz da bir profesyonel makine görevi görebilir.

YAZAR HAKKINDA
Gülşen Akıncı

EDUMAG Editörü