35 Yaşına Gelmeden Önce Çıkmanız Gereken 16 Seyahat

35 Yaşına Gelmeden Önce Çıkmanız Gereken 16 Seyahat

Yaşam değişir, yaşlar ilerler ve böylece hedefleriniz de değişir. 20 yaşınızda yapabileceklerinizle, 40 yaşınızda yapabilecekleriniz, yaşayacaklarınız aynı olamaz bu yüzden her şeyi zamanında yapmalısınız. Bundan önce birçok ‘’Ölmeden önce yapmanız gereken şeyler ‘’ listesini görmüşsünüzdür, biz de size yeniden bir liste oluşturduk, 35 yaşınızdan önce mutlaka bunları bir kere denemelisiniz!

1. Machu Picchu’yu keşfedin.

1. Machu Picchu’yu keşfedin.

İnka’nın bugüne kadar korunmuş meşhur antik kenti Macha Picchu, And dağları tepesinde 2.360 metre yükseklikte kurulmuş bir kenttir. 7 Temmuz 2007 tarihinde, Dünyanın yeni 7 harikasından biri olarak seçilmiştir. Çok farklı bir tarihi olan bu kenti, her yıl binlerce turist ziyaret ediyor. Burayı keşfetmelisiniz.

2. Doğu Afrika’da safari yapın.

2. Doğu Afrika’da safari yapın.

Yanınıza en sevdiğiniz kişiyi alın ve bu inanılmaz deneyimi hayatınızda bir kere yaşayın. Belgesellerde izlediğimiz, hayvanat bahçelerine tıktığımız o güzel hayvanları kendi doğasında görmek inanılmaz bir şey olacaktır.

3. Birkaç ayınızı Güney Amerika’da harcayın.

3. Birkaç ayınızı Güney Amerika’da harcayın.

Brezilya, Peru, Arjantin, Uruguay, Şili ve daha bir sürü keşfedilmesi gereken yer. Doya doya gezilmesi gereken bir kıta, üstelik vizesiz!

4. Dünya kupası maçlarına katılın.

4. Dünya kupası maçlarına katılın.

Maç sever biri olmasanız bile, bu güzel ve dünyaca ünlü olan atmosferi, hayatınızda bir kere yaşamalısınız.

5. Antartika’yı görün.

5. Antartika’yı görün.

Dünyamızdaki en soğuk yer olduğunu düşününce bile üşümeye başlıyoruz. Bu yeri ziyaret etmek cesaret ister ama devasa güzellikte ki buzullar, penguenler, balinalar ve daha birçok canlıyı düşününce gerçekten görülmesi gereken bir yer.

6. Seyşeller’de 1 hafta geçirin.

6. Seyşeller’de 1 hafta geçirin.

Doğu Afrika’da bulunan Seyşel adaları adeta cennetten bir köşe. Mavi ve yeşilin birleştiği bu adaları kim görmek istemez ki!

7. Trans-Sibirya trenine bir bilet alın.

7. Trans-Sibirya trenine bir bilet alın.

Bu uzun tren yolculuğuyla gerçek bir seyahat deneyimi yaşayabilirsiniz. Bir çok farklı Ekspres trenler var ve 13-15 günlük yolculukla Moskova’dan Sibirya’ya ve daha bir çok yeri doyasıya geziyorsunuz. Otele bile gerek yok. Oldukça lüks olan trenlerde bulunuyor. Golden Eagle Trans-Sibirya Express adlı lüks tren, 13 gün gecelemeyle en fazla yer gösteren trenlerden. Odalarında duş, tuvalet, televizyon her şeyi var. Bar bulunan bir vagonu bile var. Adeta bir otel gibi yaşıyorsunuz, camdan bir gün sibirya’yı görüyorsunuz, bir gün başka bir yeri. Bu güzel tren yolculuğunu yaşamalısınız!

8. Everest dağına tırmanın!

8. Everest dağına tırmanın!

Dünyanın en yüksek zirvesine çıkmak sizin için hayata gerçek bir meydan okuma olacak. Çok zorlu ama gençken denenmesi gereken şeylerden biri. Gerçekten cesaretli misiniz? Kendinizi keşfedin 🙂

9. Amazonu keşfedin.

9. Amazonu keşfedin.

Mükemmel doğasından, hayvanlarından bahsetmemize gerek var mı? Dünyanın en büyük Amazon nehrine yelken açın ve yağmur ormanlarının kalbini keşfedin.

10. Dünya mirası Borobudur Tapınağı'nı ziyaret edin.

10. Dünya mirası Borobudur Tapınağı'nı ziyaret edin.

Borobudur, Endonezya’daki bir Budist Tapınağı’dır. Dünya mirası bir yapıdır ve dünyanın tek parça halinde ve en büyük Budist tapınağı olma özelliğine sahiptir. 504 buda heykeline, 2.760 rölyefe ve 72 tane stupa’ya sahiptir. Yapımı 75 yıl sürmüştür. Böyle efsane bir tapınağı ziyaret edip heykellerin ve kabartmalı taşların arasında buranın gizemini ve hayatı sorgulayabilirsiniz. Kesinlikle görülmesi gereken yerlerden.

11. Kuzey ışıklarını görün!

11. Kuzey ışıklarını görün!

İster Norveç’ten, ister Danimarka’dan, ister Sibirya’dan, ucundan bile görebileceğiniz herhangi bir yerden bu görkemli ışıkları görmelisiniz. Hayatınızda unutamayacağınız şaşırtıcı bir güzellik!

12. Camino de Santiago’ya yürüyün.

12. Camino de Santiago’ya yürüyün.

Camino de Santiago, yani İngilizce olarak St. James Yolu, İspanya’nın kuzeyinde Galiçya’da, Santiago de Compostela Katedrali’ne giden, hristiyanlar için kutsal kabul edilen bir hac yoludur. Aslında bu yolculuğun tam olarak bir uzunluğu yoktur, bunun nedeni de bir başlangıç noktası olmamasıdır. İsterseniz İstanbul, isterseniz İtalya’dan başlayabilirsiniz. Amaç katedralin bulunduğu şehre ulaşmak. İnsanlar bu yolu 1000 yıldan fazla süredir yürüyor.  Eski zamanlarda sadece dini amaçlar için yürünen yol artık belli bir amacı olmadan herkes tarafından yürünmeye başladı. Özellikle son dönemlerde oldukça çok turist çekiyor. Kimi evlenebilmek, kimi sigarayı bırakmak, kimi dayanıklılığını ölçmek herkes kendine göre bir neden için yürüyor. Bu yolu yürümek isterseniz bu yol için özel bir pasaport veriliyor ve gezdiğiniz, kaldığınız her köyde damga basılıyor. Katedrale ulaştığınızda ise bu pasaportu gösterip, bir sertifika alıyorsunuz. İster yavaş yavaş, ister hızlı hızlı nasıl isterseniz ve nereden yola başlamak isterseniz oradan başlayabilirisiniz.

Zor gibi gözükse de hayatta bir kere denemeye değer. Siz hangi amaçla bu yolu yürümek isterdiniz?

13. Petra’yı keşfedin.

13. Petra’yı keşfedin.

İndiana Jones filmlerine konu olmuş bu tarihi yer, Ürdün’de bulunuyor. Petra, tarihi ve arkeolojik bakımından çok önemli bir antik kenttir.1812’de İsveçli gezgin Johann Burckhardt tarafından bulunmuştur. Yolla arasında gizlenmiş, kayalara oyularak inşa edilmiştir. Evler, tapınaklar, antik tiyatro gibi yapılardan oluşur. Dünyanın Yeni Yedi harikası arasında bulunan bu gizemli yeri keşfetmelisiniz.

14. Hindistan’da 2-3 ay geçirin.

14. Hindistan’da 2-3 ay geçirin.

Çünkü burası az zaman harcamak için çok büyük ve ilginç bir yer. Dünyadaki tüm dinleri bir arada görebileceğiniz, ineklerle birlikte dolaşabileceğiniz, değişik inançlarıyla, olağanüstü yapıları ve tarihi eserleriyle keşfedilmesi gereken apayrı bir yer.

15. Marakeş'i ziyaret edin!

15. Marakeş'i ziyaret edin!

Fas denince akla ilk gelen yer başkenti Marakeş’tir . Kızıl renkli topraklarıyla Kızıl Şehir adını almış bu yer, Kuzey Afrika’nın en egzotik şehirlerindendir. Dünyanın en çok tercih edilen turizm mekanlarındandır. Gezilip görülmesi gereken harika bir şehirdir!

16. Karayipler'e yelken açın!

16. Karayipler'e yelken açın!

Fazla söze gerek yok, bana Kaptan Jack Sparrow diyebilirsiniz :))

Ben 35 yaşıma gelmeden bunların hepsini gerçekleştirebilir miyim bilmiyorum ama fazla vakit kaybetmeden bu harika yerleri gezmeyi ve hayatımda bir kere olsun bu anları yaşamak istediğimden eminim. Hepsi olmasa bile bir tanesi de ufkumu nasıl genişleteceğini, seyahat etme duygumun nasıl gelişeceğini şimdiden görebiliyorum. Zaman hızlı akıyor, yaşımız hızlı geçiyor. Keşfedilmeyi bekleyen çok yer var. Zaman kaybetmeyin, yola çıkın!

YAZAR HAKKINDA
EDUMAG

EDUMAG size keyifli ve yararlı yurtdışı eğitim içerikleri sunan bir sosyal içerik platformudur.