Dublin’e Gittiğinizde Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Turistik Yer

Dublin’e Gittiğinizde Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Turistik Yer

Dublin, Londra ve Paris’ten sonra Avrupa’da en çok ziyaret edilen başkenttir. Son dönemde çok fazla Türk turist çeken, gerek doğal güzellikleri gerek insanlarının sıcakkanlılığıyla turizm cenneti olmaya aday İrlanda’nın başkenti Dublin’in mutlaka görmeniz gereken yerlerini bu içerikte bulabilirsiniz.

1. Dublin Kalesi

1. Dublin Kalesi

Dublin Kalesi’nde doğunun en güzel sanat koleksiyonlarını bulabileceğiniz Chester Beatty Kitaplığı hiç şüphesiz ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında gelir. Alfred Chester Beatty, Amerikalı madenci, doğu koleksiyonunun en başta gelen isimlerindendi. Tüm koleksiyonu 1950’de İrlanda’ya taşınılan müzenin girişi ücretsizdir.

2. Dublin Trinity College

2. Dublin Trinity College

”Kells Kitabı’nın bulunduğu müze” olarak bilinen Trinity Koleji, “Uzun Oda” adı verilen kitaplığı da bünyesinde barındırmaktadır. Bu oda ayrıca Star Wars 2’ye de ilham kaynağı olmuştur. Kolej, 1592 yılında Kraliçe Elizabeth tarafından yaptırılmış olup, tarihi eserlerle doldurulmuştur. Yaz aylarında, öğrencileri kolejin bahçesindeki meşhur barları olan “The Pav”da kriket oynarken görebilirsiniz.

3. Phoenix Park

3. Phoenix Park

Kentin içindeki en büyük park olan Phoenix Parkı, New York’taki Central Park’ın 2 katı büyüklüğündedir. Yağmurlu günde serin bir geziye ihtiyaç duyduğunuzda uğrayabileceğiniz bu park, güneşli günlerde tam bir terapi merkezidir. Park, hem İrlanda Başkanı’nın evine, hem harika bir hayvanat bahçesine ev sahipliği yapar.

4. İrlanda Ulusal Galerisi

4. İrlanda Ulusal Galerisi

Avrupa’nın en pahalı şehirlerinden biri olan Dublin’de bulunan bu müzeye giriş ücretsizdir. Galeride ortalama 2500 resim, 10.000 üzerinde farklı alanlarda sanat eseri bulunur.

5. Leinster Evi

5. Leinster Evi

İrlanda Parlamenter Evi olarak da geçen bina, büyüleyici bir görüntüye ve tarih dolu bir geçmişe sahiptir. Ücretsiz olan girişte, tur rehberiyle beraber gezmek isterseniz cüzi bir miktar karşılığında tüm detayları öğrenebilirsiniz. İrlanda dışından giden turistler, kendi danışmanlarıyla önceden randevu alarak gezebilirler.

6. Croke Park

6. Croke Park

Avrupa’nın en büyük 4. stadı olan Croke Park, futbol ve İrlanda Hokeyi’nin kalbinin attığı yerdir. Sezon daha başlamadan tüm biletlerin tükendiği stadı, maç yokken müze gibi gezebilirsiniz.

7. St. Patrick’s Cathedral

7. St. Patrick’s Cathedral

Ne kadar kısa süre kalırsanız kalın, İrlanda’nın tam merkezinde olmasına rağmen en geniş kilisesine uğramadan gezinizi bitirmeyin! 12. yüzyılda kurulan kilisenin 1713-45 yılları arasındaki yöneticisi olan ve Gulliver’in Gezileri’nin yazarı Jonathan Swift’in de içinde gömülü olduğu kilisenin tarihi geçmişi sizi büyüleyecek.

8. Christ Church Cathedral

8. Christ Church Cathedral

St. Patrick Kathedrali’nden kısa bir yürüyüşle varabileceğiniz Christ Katedrali, Dublin’in en eski binalarından biridir. En nadir el yazmaları, tarihi eserler, altın ve gümüşler bulunmaktadır. Katedralde ayrıca, güzel koro performanslarını çok cüzi bir miktara izleyebilirsiniz.

9. Kilmainham Hapishanesi

9. Kilmainham Hapishanesi

Tarih meraklılarının kesinlikle gezmesi gereken bir müzedir. İrlanda kültürünün büyük bir kısmını anlatan müzede 1916 Paskalya Ayaklanması’nda idam edilen ve hapishaneye gönderilen liderlerin hikayelerini bulabilirsiniz. Şehir merkezinden 15 dakikalık otobüs yolculuğuyla ulaşabileceğiniz müzeyi gezdikten sonra turunuza İrlanda Modern Sanatlar Müzesi’nde devam edebilirsiniz.

10. Guinness Bira Fabrikası

10. Guinness Bira Fabrikası

Guinness Bira Fabrikası’nın fıçı şeklindeki binası, tüm turistleri kendine çeken en büyük özelliklerinden biridir. 7 kattan oluşan binanın her katında biranın farklı aşamalarını görebilirsiniz. En üst katı olan Gravity Bar diye adlandırılan kat ise en eğlenceli yeridir. Fabrikanın girişinde ödediğiniz bilete dahil olan dev fıçı bardağında Guinness’inizi yudumlarken, harika bir Dublin manzarasına eşlik edersiniz.

YAZAR HAKKINDA
Elçin Coşkundili

Eğitim Danışmanı