5 Ayda Erasmus ve Avrupa, Bir Ömür Boyu Hatıra!

5 Ayda Erasmus ve Avrupa, Bir Ömür Boyu Hatıra!

Brugge’da geçen hayatımın en güzel deneyiminin bitimine 3 hafta kaldı. Şimdiye kadar Erasmus’ta yaşadığım en güzel günleri ve Avrupa’da işinize yarayabilecek tüyoları sizinle paylaşmak istedim.

Belçika’da Erasmus yaparken diğer Avrupa ülkelerinde geçirdiğim günleri ve seyahat tüyolarımı okumak isterseniz sizi böyle alalım.

1. Karar verdim ve yola çıktım!

1. Karar verdim ve yola çıktım!

Öncelikle, gitmek istediğim şehirlerin rotalarını çıkardım. Sonra skyscanner, ryanair, wizzair gibi ucuz uçuş şirketlerinin sitelerini günde 10 kere kontrol ettim. Çünkü bu şirketlerdeki fiyatlar çok çabuk değişir. Siz de eğer gideceğiniz rotaları belirlediyseniz tarih seçerek direk arama yapabilirsiniz. Ama rotanız yoksa ve boş zamanınız varsa skyscanner.com bizim için harika bir şey yapmış ve “En ucuz ay” ve “Her yere” gibi seçenekler koymuş. Bu şekilde tarihi belirleyip her yere seçeneğini seçerseniz boş olduğunuz tarihlerde gidebileceğiniz rotaları ve bilet fiyatlarını rahatlıkla görebilirsiniz.

Fotoğraf : Fransa / Paris / Arc de Triomphe

2. Kalacak yer konusunda couch bulamayınca hostel ayarladım.

2. Kalacak yer konusunda couch bulamayınca hostel ayarladım.

Couchsurfing platformundan faydalanamayan en şanssız insan olarak size nasıl hostellere parayı içim acıya acıya verdiğimden bahsetmek isterim. Tabi hosteller Avrupa’da öğrenciler için muazzam bir şey. Yataktan başka hiçbir şey vaat etmeyen günlüğünü 5 Euro’ya bile bulabileceğiniz bir seçenek. Hostelworld.com ve booking.com bu konuda en büyük yardımcılarımızdı. Hostelworld.com’u daha sonra keşfettim ama daha çok kullanmaya başladım. Kokudan uyuyamadığımız yastık kılıfları olan ve dışarıdan hapishaneye benzeyen ama günlük 7 -8 Euro’ya kalabileceğiniz hostelleri bulma konusunda profesyonelleşmiş biri olarak ilk iş couchsurfing.com’dan couch arayıp bulamayınca hostel işine girmeniz konusunda size bir tavsiye verebilirim. Airbnb ise eğer 3-4 kişiyseniz tercih edebilirsiniz.

Fotoğraf : Almanya / Hamburg

3. Hatıralar için para harcamadım, fotoğraf çektim!

3. Hatıralar için para harcamadım, fotoğraf çektim!

Bu kısma fotoğrafların ne kadar değerli olduğunu anlatmakla başlamak istiyorum. Erasmus’ta çok gezin, bir sürü arkadaş edinin, sosyalleşin, hiç denemediğiniz şeyler deneyin. Yeme alışkanlıklarınızı değiştirin. Uyku saatlerinizi değiştirin, giyim tarzınızı, dinlediğiniz müzikleri değiştirin, çıtaları düşürün. Ama başka bir tavsiye ise sizin fotoğrafınızı sizin onları çektiğiniz kadar güzel ve düzgün çeken bir arkadaş bulun. Bu sabır ve yetenek isteyen zorlu göreve sahip birini bulun arkadaşlar.

Bakınız fotoğraf, yumruk, dans hepsini denedik. En düzgünü bu olan bir fotoğraf serisi düşünün. Bu fotoğrafçı arkadaşlar önemli.

Fotoğraf: Çek Cumhuriyeti / Prag / Dancing House

4. Şehrin tadını yürüyerek çıkardım!

4. Şehrin tadını yürüyerek çıkardım!

Gittiğiniz şehre uçak, araba ya da otobüs hiç fark etmez. Eğer haritanız varsa ve size uyan arkadaşlarınız varsa yürüyün! Toplu taşıma her an sizinle kaybolunca sorun soruşturun. Yorgunsanız dinlenin ama şehri yürüyerek keşfedin. Gezdiğiniz şehirde rota oluşturun. Offline kullanabileceğiniz harita uygulamalarını indirerek, gitmek istediğiniz noktaları öncesinden işaretleyin ve bu şekilde bir rota oluşturarak her yeri yürüyüş yolunuzda görebilirsiniz. Bu şekilde sürprizlerle dolu harika tatiller yapabilirsiniz. Gittiğiniz yol üzerinde hiç unutamayacağınız bir şeyle karşılaşabilirsiniz. Büyük şehirleri ara sokaklarıyla, günlük yaşamlarıyla tanıyın, keşfedin!

Fotoğraf : İtalya / Roma / Trevi Fountain

5. Keşfetmek için uzun tatillere ihtiyacım yoktu.

5. Keşfetmek için uzun tatillere ihtiyacım yoktu.

Sadece 2 günde şehrin görülmesi gereken yerlerini görüp, hatta fazlasını yaşayıp döndüm. Bir şeyler yemek için saatlerce kafelerde restoranlarda oturup yemeğin tadını çıkarmak yerine, marketten ekmek, peynir vs alıp sandviçle şehrin tadını çıkardım. Bu şekilde hem paramı hem de zamanımı daha az harcadım. Gitmeden önce şehre ait özel yemekleri araştırdım ve seyahatim boyunca mutlaka o yemeklerden de tattım. Az zamanda çok şey yapabilmek için, her müzeye ya da kiliseye girmek yerine, görmeyi daha çok istediğim yapıların listesini gitmeden önce çıkardım.

Fotoğraf : Macaristan / Budapeşte

6. Kaldığım şehre / ülkeye yakın yerleri keşfettim!

6. Kaldığım şehre / ülkeye yakın yerleri keşfettim!

Brugge’dan bisiklete atlayıp 2 saat mesafedeki arkadaşımızın önerdiği yerlere gittik. Hollanda sınırı, Fransa sınırı gibi bana yakın olan yerleri hava güzel ya da kötü dinlemeden gezdik. Bu şekilde yerel hayatı, küçük güzellikleri ve tatile gelsek bile göremeyeceğimiz yerleri keşfettik.

Fotoğraf: Hollanda / Sluis – Damme sınırı

7. Kendi "Görülmesi gereken yerler" listemi oluşturdum.

7. Kendi

Avrupa’da gidilecek yerler listesi yaparken sizden çok bütçeniz buna karar veriyor. Ama bu listeyi hazırlarken kriterlerinize siz karar verin. Tarihi yerler görmek, doğal güzellikleri görmek ya da lüks şehirleri görmek gibi kendi tercihinize göre olan istediğiniz ülkeyi seçin. Bu şekilde daha kolay karar verip daha az zaman harcayarak seyahat edebilirsiniz.

Fotoğraf : Fransa / Cap Blanc Nez – Calais

8. Kaldığım şehri de unutmadım.

8. Kaldığım şehri de unutmadım.

Çoğumuz kaldığımız şehrin güzelliğine alışıyoruz Erasmus yaparken. Ama unutmayın, Erasmus yaptığınız şehir neresi olursa olsun her zaman görmediğiniz ve keşfetmediğiniz yerleri hep olacak. Bu yüzden çıkın yürüyün ve hiç girmediğiniz sokaklara girin. Daha önce görmediğiniz mağazalara girin. Yerel dükkanları gezin. Şehrinize ait olan şeyleri deneyin. Normal gelen şeylerin aslında oraya özgü olduğunu unutmayın.

Fotoğraf : Belçika / Brugge

9. Her günümü farklı yaşıyorum!

9. Her günümü farklı yaşıyorum!

Son olarak, ne olursa olsun dünümü ve bugünümü farklı yaşıyorum. Bunun için elimdeki her fırsatı değerlendiriyorum. Dil öğreniyorum, okula giderken bir arka sokağı kullanıyorum, alışverişimi başka marketten yapıyorum, farklı markaları deniyorum. “Neden olmasın?” diye soruyorum ve yapmak istediğim şeyleri yapıyorum. Unutmayın! Erasmus size sadece akademik açıdan değil, her açıdan eğitim olanağı sunuyor. Elinizdeki tüm fırsatları kullanın ve unutamayacağınız deneyimler yaşayın!

Fotoğraf: Belçika / Brugge – Windmills

Ayrıca, Erasmus için neden Belçika’yı tercih ettiğimi ve Erasmus’ta neler yaşadığımı okumak isterseniz Çikolata Tadında Bir Erasmus Macerası: Belçika’da Erasmus içeriğinden ulaşabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA
Gülşen Akıncı

EDUMAG Editörü