Amerika Hayalim Dil Okulu ile Gerçek Oldu!

Amerika Hayalim Dil Okulu ile Gerçek Oldu!

Uzun zamandır bu anı iple çektiğimi söylesem yalan söylemiş olmam. 2016 yılında EDUMAG tarafından düzenlenen içerik yarışmasında kategori birincisi olarak Kings Education ile Amerika’da dil eğitimi bursu kazandım. Bu ödül çerçevesinde New Jersey eyaletinde Kings Education dil okuluna eğitim için Eylül 2017’de Amerika’ya gittim. Geçirdiğim masal gibi bir dönemi nasıl özetleyeceğimi bilememenin verdiği endişe ile size hikayemden bahsetmek istiyorum. Çünkü bu hikayenin kahramanı olduğum için çok mutluyum!

1. Amerika vize başvurusunda 21 vize reddinden sonra 1 evet bana çıktı.

1. Amerika vize başvurusunda 21 vize reddinden sonra 1 evet bana çıktı.

Evet tam da rakam buydu. Amerika Konsolosluğu’nda mülakat sıramı beklerken vize almaya gelenler arasından önümdeki tam 21 kişi vize reddi aldıktan sonra ümidimi kesmiş, “Amerika’ya gitmesem de olur şimdilik” diyordum. Bu denli umutsuzlukla boğuşurken mülakat sırası bana geldi. Derin bir nefes sonrası Studyzone yurtdışı eğitim danışmanlık şirketiyle beraber hazırlandığımız vize dosyama sımsıkı sarıldım ve mülakatımın gerçekleşeceği vezneye ilerledim. İngilizce gerçekleşen 2 dakikalık bir görüşme sonrasında vizeniz onaylandı denildi. Önce donup kaldım ardından büyük bir tebessüm yüzümü kapladı. Nihayet her şey tamamdı! Vize danışmanlığımı yapan Studyzone şirketine nasıl teşekkür etsem az kalır, vize sürecine beraber hazırlanıyor olmamazın en güzel sonucuydu bu!

2. Jetlag olur muyum? Okulun yolunu bulur muyum?

2. Jetlag olur muyum? Okulun yolunu bulur muyum?

Sanırım 12 saate yakın süren uçuşum boyunca “Jetlag olur muyum? Okulun yolunu bulur muyum?” mırıldanmalarımla boğuştum taa kii… Taa ki uçuşum sırasında beyaz şarabımı yudumlayana denk. Sonra dedim ki “Kim büyük Amerika, sen mi ben mi?” diye düşünürek keyifle uçuşumu tamamladım. Gerçek şuydu, okulun yolunu pek bilmiyordum. Üstelik New York’a iniş yapacaktım ve dil okulum ise New Jersey’de idi…

3. Dil okulumun ilk günü!

3. Dil okulumun ilk günü!

Çok şanslıydım, çünkü dil okulundaki ilk günümde benimle aynı zamanda EDUMAG Ulusal İçerik Yarışması’nı Erasmus kategorisinde birinci olarak kazanan Zeynep’in de ilk günüydü. Üstelik Kore’den dil eğitimi için gelen Hyunjin de bizimle birlikteydi ve ilk oryantasyon günümüzü birlikte geçirdik. Artık her şey başladı diyebilirim! Bu arada iyi haber jetlag olmadım, okulun yolunu buldum! 🙂

4. Şanslıydım çünkü burada Rider Üniversitesi'nin bir parçasıydım.

4. Şanslıydım çünkü burada Rider Üniversitesi'nin bir parçasıydım.

Evet tam da böyle, eğer Kings Education ile New Jersey’de dil öğrenmeyi tercih ederseniz Rider Üniversitesi bünyesinde okuyorsunuz. Eğer konaklama olarak Kings Education ile konaklamayı tercih ederseniz, tam bir Rider Üniversitesi öğrencisi oluyorsunuz. Ben Kings Education dil okuluna ait olan öğrenci yurdunda kalıyordum. Her gün yemekhaneden ücretsiz yemek yiyordum ve tam bir Amerikan üniversitesinde öğrenci olmayı birçok açıdan deneyimliyordum. Üstelik yemyeşil ve çok büyük bir alana sahip olan Rider Üniversitesi’nde özellikle eğitimin başladığı sürece denk gelirseniz harika olur! Okul Amerikan öğrencilerle dolu oluyor ve birçok yeni arkadaşlar ediniyorsunuz.

5. Amerika'da günlük harcamam var mıydı?

5. Amerika'da günlük harcamam var mıydı?

Açıkcası kampüste olduğum sürece hiç paraya ihtiyaç duymuyordum. Kings Education içerisinde su ihtiyacımızı karşılayabildiğimiz makinelerimiz, dilediğimiz zaman kullanabildiğimiz mutfağımız ve her gün birçok farklı çeşit yemekler sunan yemekhanemiz vardı. Dolayısı ile günlük bir harcamam olmuyordu. Genelde her öğün sonrası yemekhaneden aldığım meyvelerimle de kendime çok iyi bakıyordum.

6. Çok mu çok sosyaliz...

6. Çok mu çok sosyaliz...

Gerçektende öyleydi ve çok sosyaldik. Her gün Kings Education dil okulu tarafından bizler için planlanmış ya bir etkinlik vardı ya da Rider Üniversitesi bünyesinde bir etkinlik vardı. Dolayısı ile boş kaldığımız bir gün bile yoktu! Üstelik dilediğimiz zaman spor merkezinde fitness’a uğruyorduk ya da üniversite kampüsünde bulunan yapay plaj alanında plaj voleybolu oynuyorduk. Hatta bazen kendi kendime düşünüyordum. İstanbul’da üniversitemde her ne yapıyorsam burada yapabiliyorum, sanki evimde gibiydim. Tek farkı vardı: Bu kez vakit geçirdiğim kişiler Koreli, Çinli, Tayvanlı, Brezilyalı, Kolombiyalı, Ekvatorlu ya da Amerikalı idi. Aynı duyguları paylaşıyorduk. Aynı şeylere gülüp, aynı şeylere özlem duyuyorduk. Burada dolu dolu Global Citizen (Dünya Vatandaşı) kavramının hakkını veriyorduk.

7. Amerika hayalimin en güzel parçası; New York!

7. Amerika hayalimin en güzel parçası; New York!

Haftanın beş günü boyunca öğleden önce derslerim var. Dolayısı ile öğleden sonraki zamanlarımda gezebilecek birçok yer vardı. Özellikle hafta sonları New Jersey’e uzak yerleri gezmeyi tercih ediyordum. İlk hafta sonum için çılgın bir planım vardı. New York’a gidip hiç uyumadan her yeri gezmek! Gerçekten 26 saat boyunca her yeri yürüyerek gezdim. Çok güzel bir tavsiyeye denk gelmiştim New York gezim öncesinde.

New York’u hem gece, hem gündüz görün diyorlardı… Her haliyle New York’u görmenin tarifsiz mutluluğunu yaşadım. Sonuçta gençtim ve daha kaç kez bu kadar çılgın planlar yapabilecektim ki? Bu yüzden her saniyenin hakkını vererek gezdim New York sokaklarını..

8. Ulaşım dediğimiz şey henüz Amerika'ya gelmemiş..

8. Ulaşım dediğimiz şey henüz Amerika'ya gelmemiş..

Şaka. Bir nebze gerçek! 🙂 Amerika’da araba ücretleri çok uygun, 600$ dahi araba alabiliyorsunuz. Hal böyle olunca diğer ulaşım alternatifleri çok seçenekli olmuyor. Herkesin arabası var. Otobüs saatlerinin sıklıkları daha az oluyor ama siz yılmayın. Çünkü bu düzene alışıyorsunuz burada. Planlarınızı bu doğrultuda şekillendiriyorsunuz… Aylık bilet seçenekleri var ama çok cazip gelmedi bana çünkü bir hafta sonu bir bakmışsınız Amerika’nın bambaşka bir eyaletinde bambaşka bir yerini keşfediyor oluyordum ve her bilet her yerde geçerli olmuyordu. Bu yüzden ben toplu taşıma kullandıkça ücret ödüyordum.

9. Dil okulu sadece adı, onlar benim ailem!

9. Dil okulu sadece adı, onlar benim ailem!

Düşününki evinizden çok uzakta bir yerde, aynı amaç için bir araya gelmişsiniz. Sıcacık bir karşılama ile karşılanıyorsunuz, bir bakmışsınız bu sabah sınıfta dil eğitimi için yeni bir oyunun kazananı sensin ve sınıfın seni alkışlıyor. Ya da hiç tanımadığın, hayatında ilk defa gördüğün insanlarla gelecek hayallerin kesişiyor. Ya da an geliyor, aileden biri ayrılıyor ve sınıfından bir kişi daha eksiliyor. Üzülüyorsun… Tüm dil okulu öğrencileri hemen kapıda toplanıyoruz, hatıra fotoğrafı çekilip, sımsıkı birbirimizi sarılıyoruz. Sonra her giden aynı hayali kuruyor; “Beni ziyarete gelin…”

10. Öğretmenim... Canım benim, canım benim...

10. Öğretmenim... Canım benim, canım benim...

Amerika’da dil eğitimi boyunca her derste sürekli bizi güldüren, daha öz güvenli bir dille kendimizi ifade etmemize fırsatlar sunan, her gün yepyeni bir konseptle derse hazırlanmış hocalarım vardı. Bir gün bir bakmışsınız derse elinde efsane bir tatlı ile gelmiş ya da bir bakmışsınız bir durumu anlatmak için şekilden şekle girmiş olurlar. Hem sizinle öğrenci olurlar, hem genç olurlar… İşte böyle bir heyecanın içerisinde dil eğitimimi tamamladım.

11. Bonus : Dil eğitiminden sonra ne oldu?

11. Bonus : Dil eğitiminden sonra ne oldu?

1 ay sonrasında eğitimi tamamlamış bir şekilde ülkeme geri döndüm. Amerika hayalim dil okulu ile gerçek oldu! Çok özledim şimdiden oradaki ailemi… Ama bu yeni hayaller kurmama engel değildi. Belki bu sefer Kings Education ile İngiltere’de yeni bir maceraya atılırdım. Kim bilir? Tek bildiğim, kendine güvendiğin sürece Dünya keşfetmeye değecek güzellikte! Yeni dil öğren, kendini geliştir, yeni dostlar edin, hepsi ailen olsun… Benim için öyle oldu, umarım sizin için de öyle olur!

Amerika’da dil okulu hakkında bu içeriklere göz atın


%30'a varan indirimlerle Amerika'da İngilizce öğren!

Dünyanın en iyi dil okullarında indirimli fiyatlarla İngilizce öğrenme fırsatını kaçırmayın! Bilgi almak için hemen tıklayın


YAZAR HAKKINDA
Büşra Beşiroğlu

2016 yılında "Ulusal içerik yarışması" kapsamında Edumag.net üzerinde kategori birincisi olduktan sonra içerik oluşturmanın büyüsüne kapıldım.