Dublin Dil Okulu Maceram ve Yeşilin 50 Tonuyla İrlanda

Dublin Dil Okulu Maceram ve Yeşilin 50 Tonuyla İrlanda

Geçtiğimiz yıl hazırladığım Cambridge’de Dil Eğitimi ve İngiltere Serüvenim adındaki yazı sayesinde EDUMAG tarafından 1 aylık Dublin dil okulu ödülü kazanmıştım. Sizlere bu yazımda 1 ay dil eğitimi aldığım İrlanda Dublin’deki Emerald Cultural Institute dil okulu maceramı anlatacağım. Benim için eşsiz bir deneyimdi. Çok gezdim, çok eğlendim! Hazırsanız başlayalım mı?

1. "Neden İrlanda Dublin?" dediğinizi duyar gibiyim.

1.

2016’da düzenlenen EDUMAG Ulusal İçerik Yarışması’nda kategori 1.’si oldum. Ödülüm yurtdışında dil okulunda bir ay dil eğitimi ve konaklama bursuydu. Ülke olarak başka seçeneklerim de vardı. Ama ben İrlanda’yı seçtim. Hem çok merak ediyordum hem de bana göre gezip görülmesi gereken başlıca yerlerdendi. Vize işlemlerim vs derken kendimi İrlanda’daki Dublin Emerald dil okulunda buldum! İşte fotoğraftaki bu yol Dublin’deki dil okulumun yoluydu. Hayatımda yürüdüğüm en güzel yol diyebilirim!

2. Eşi benzeri olmayan doğasıyla cennetin içinde bir dil okulu.

2. Eşi benzeri olmayan doğasıyla cennetin içinde bir dil okulu.

1 ayımı geçireceğim dil okulumu merakla araştırırken internette çok fazla bilgiye rastlayamadım. Dilerim gitmek isteyenlere bu günlük ışık olur! Ağustos ayında gittim ve İrlanda’da yaz mevsimi olmasına rağmen bolca yağmur yağdı. Gün içerisinde 4 mevsimi yaşıyorsunuz. Tedbirli gitmenizi tavsiye ederim.

3. Mimarisiyle kalpleri fethetti!

3. Mimarisiyle kalpleri fethetti!

Upuzun yemyeşil güzel bir parkın içinde Emerald Cultural Institute dil okulu. Bence oraya giden herkes bu yolda yürüdüğü için çok şanslı. Her sabah kulaklığımda güzel bir müzikle bu yemyeşil yolda yürüyordum ve çok mutluydum. Bahçesi inanılmaz derecede büyük. Güzel havalarda okul tarafından sosyal aktiviteler yapılıyor. Büyüleyici bir manzarası var!

4. Biraz mola verelim, buyurun oturun!

4. Biraz mola verelim, buyurun oturun!

Eveet biraz oturalım size akademik eğitimlerinden bahsetmek istiyorum. Dersler sabah başlıyor; 120 dakika sonra 1 teneffüs sonra 120 dakika şeklinde. (standart bir programda) Belki 120 dakika çok diyebilirsiniz ama inanın bana, değil. Hocalar çok profesyonel ders dolu dolu geçiyor, aynı zamanda sıkılmıyor eğleniyorsunuz! Okula bunu sorduğumda odağın daha yoğun kaldığını söyledi. İngilizce konuşma seviyem kesinlikle burada gelişti. Çünkü hem birebir ilgilenildi benimle, hem de derslere katılmak zorundaydım! Hocalarıma sonsuz teşekkür ederim. Sınıflarda “U” şeklinde düzen. Böylece sınıf arkadaşlarınızla yüz yüze sohbet edebiliyor, daha çok pratik yapabiliyorsunuz!

5. İngilizce seviyesindeki artışı hissedeceksiniz!

5. İngilizce seviyesindeki artışı hissedeceksiniz!

İngilizcede konuşma olduğu kadar dinleme, yazma vb aktivitelerde önemlidir. Emerald konuşmamda olduğu gibi diğer yeteneklerimin de gelişmesinde çok etkili oldu. Sınıfta yapılan aktiviteler, verilen ödevler, ders işlenen kitap her şey etkiliydi. Keşke 1 aydan daha uzun bir süre kalsaydım diyorum ,umarım yeniden gelirim Emerald dil okuluna!

6. Diğer dil okullarından farkı ne?

6. Diğer dil okullarından farkı ne?

Güzel bir soru bence. Diğerlerinden farkı “özel” hissetmeniz. Her uyruk, yani ülkeyle ilgilenen danışmanlar var. Örneğin daha önce Türkiye’de yaşamış veya bilgisi çok yüksek olan gezip görmüş hocalara Türk öğrenciler veriliyor. Sizin tüm sorunlarınız her şeyinizle ilgileniyor. Sınavlardaki notlarınız dahil! Düzenli olarak size gelip durumunuzu anlamaya çalışıyorlar. Daha önce hiçbir dil okulunda böyle bir ilgiye rastlamadım.

7. Neredeyse her ülkeden arkadaş edindim!

7. Neredeyse her ülkeden arkadaş edindim!

Çoğu dil okulu belli ülkelerde profillere hitap eder. Emerald, tüm dünya ülkelerine adeta kucak açmış! Her yerden her ırktan arkadaş edindim. Bu benim İngilizcemdeki aksanları anlamamda önemli bir yol katetmeme sebep oldu.

8. Şehir merkezinden uzak ama nedeni var!

8. Şehir merkezinden uzak ama nedeni var!

Dikkatimi çeken en önemli detay çoğu dil okulunun aksine şehir merkezinin göbeğinde olmayışıydı. Bu çok hoşuma gitmişti ve nedenini sorduğumda İrlanda kültürünü şehirden biraz uzaklaşarak verilmesi hedeflendiği söylendi. İyi ki de uzakta, çünkü Emerald’ı ayrı kılan bu bence!

9. Uzak dedik ama o kadar da değil!

9. Uzak dedik ama o kadar da değil!

Uzak dedik ama şehir merkezine gayet yakın bir mesafede. İrlandalılar genellikle ulaşımlarını “Luas” adı verdikleri tramvaylarla sağlıyorlar. Neredeyse tüm arkadaşlarım her gün Luas kullanarak okula geliyordu. Bisiklet kullanan sayısı da epey fazlaydı. Benim evim şansıma biraz daha uzakta kaldığından otobüsle ulaşımımı sağladım.

10. Ve kapılar açılır!

10. Ve kapılar açılır!

Buraya kadar size genel hatlarıyla anlatmak istedim. Şimdi ise okulun iç kısımlarına sizi yolculuğa çıkaracağım!

11. Emerald dil okulu ama hangisi?

11. Emerald dil okulu ama hangisi?

Öncelikle Dublin’de 2 tane Emerald Cultural var. Ben Milltown Park’taydım. Blog yazımın başından beri anlattığım gibi yemyeşil cennetin içinde bir dil okulu. Size okula geldiğinizde “Dublin Şehir Haritası” yardımıyla merkez ve en çok kullanacağınız ana yerler anlatılıyor. Okula başladığınız ilk gün “Şehir Oryantasyonu” turuna katılıp şehri iyice öğreniyorsunuz. Sorularınızı gönül rahatlığıyla sorun.

12. Okulun verdiği el kılavuzu size yol gösteriyor.

12. Okulun verdiği el kılavuzu size yol gösteriyor.

Ayrıca size “Student Handbook” denilen bir kılavuz hediye ediliyor. O kitabın içeriğinde genel hatlarıyla kurallar, akademik planınız, Emerald Cultural dil okulu hakkında bilmeniz gereken kısaca tüm soru işaretlerinizi giderecek yazılar yer almış. Dublin’de çoğu zaman bu kitap bana yön gösterdi diyebilirim.

13. Gelelim eeen güzel kısma: Sosyal aktiviteler!

13. Gelelim eeen güzel kısma: Sosyal aktiviteler!

Emerald’da dikkatimi en çok çeken şeylerden biri haftalık/aylık sosyal aktivite panosu oldu! Normalde Dublin’de herhangi bir gezide çok daha pahalıya ayarlayabileceğiniz yerleri, okul size kolaylaştırarak daha uygun fiyatlara yoğunlaştırılmış bir şekilde sunuyor. Şahsen gezmeyi çok çok seven biri olarak her pazartesi gidip haftalık planda katılmak istediklerimi hemen belirliyordum. Ayrıca sosyalleşmek için ve de İngilizce konuşma seviyenizi ilerletmek için birebir bir ortam!

14. Peki ya ödevler?

14. Peki ya ödevler?

Birçok dil okulunun akademik programına hakim olduğumdan rahatlıkla karşılaştırma yapabiliyorum. Emerald’da verilen ödevler çok yeterli. Hocanız sizi eksik görürse özel olarak gelişmeniz için adeta üzerinize titriyor! Gerçekten hocalarıma buradan bir kez daha teşekkür etmek isterim. Gelişmemde katkıları aşırı büyük.

15. Gezmeyi kim sevmez ama ya kaybolursak?

15. Gezmeyi kim sevmez ama ya kaybolursak?

Eeen büyük tavsiyelerimden biri kaybolmaktan korkmayın, tadını çıkarın! Hepimizin akıllı telefonlarında belli uygulamalar var. Yol bir şekilde bulunur ama yine de tedbiri elden bırakmayalım derseniz girişte hemen solda bu dev “Ayaklı Gezgin Kartlar” bizleri karşılıyor. Yol haritaları arkalarında küçük krokilerle mevcut. Hatta bazılarında indirim kuponu bile var. Mesela Hard Rock Cafe Dublin!

16. Sosyalleşmekten çekinmeyin!

16. Sosyalleşmekten çekinmeyin!

Demesi kolay dediğinizi duyar gibiyim. Hayır belki başlarda utanabilirsiniz ama sonra göreceksiniz kimse bir İngiliz gibi konuşmuyor. O zaman ipler kopuyor ve rahat rahat konuşuyorsunuz. Fotoğrafta 4 farklı ülkeden 4 farklı karakterde kadınız. Ama bizi güzelleştiren şey farklılıklarımız! Laura, Natalia ve Maria’ya bu güzel fotoğraf için çok teşekkür ederim.

17. Okulun en popüler köşesi Nespresso Corner!

17. Okulun en popüler köşesi Nespresso Corner!

Neyi özlüyorsun en çok diye sorsanız, sabahlarımı aydınlatan bu güzel Nespresso makinesi derdim. Okuldaki herkes muhakkak buraya uğrar, sohbet muhabbet ederdi. Çok büyük bir yer değil ama samimi!

18. İşte okulun manzarası!

18. İşte okulun manzarası!

Okulun iç ve dış yapısında her şey çok ince düşünülmüş. Bir dil okuluna göre çok çok büyük ve ferah. Yemekhane normal bir üniversite yemekhanesi kadar büyük. Bu oturduğum yolun sonu yemekhaneye çıkıyor. İsterseniz öğle yemeklerinizi orada ucuz fiyatlarla yiyebiliyorsunuz.

19. Classroom 307 sizi çok özledim!

19. Classroom 307 sizi çok özledim!

Okuldaki son günümdeki veda fotoğraflarımdan birine yer vermek istedim. Sınıfımı, hocalarımı, herkesi çok özlüyorum. Hem çok eğlendim hem de çokça pratik yapma şansım oldu, böylece dilim gelişti.

20. İyi ki Dublin, iyi ki Emerald Cultural!

20. İyi ki Dublin, iyi ki Emerald Cultural!

İyi ki diyebiliyorum tüm kalbimle. Çünkü okula geldiğim günden son güne kadar benimle çok ilgilenildi. Çevremde dil okulu düşünen herkese rahat bir şekilde tavsiye ediyorum. Musmutlu anılar hatırlıyorum hep. İlgisini eksik etmeyen hocalarıma, en çılgın sınıf arkadaşlarıma, Emerald dil okulu yöneticilerine sonsuuuuuz teşekkürler!

21. Yavaş yavaş sonlara gelirken...

21. Yavaş yavaş sonlara gelirken...

Umarım bu yazı Dublin’de dil okulu hakkında soru işaretlerinizi gidermenize yardımcı olabilmiştir. Bana sorularınız olursa sosyal medya hesaplarımdan ulaşabilirsiniz!

22. Dublin'e veda ederken birkaç tavsiye verecek olursam..

22. Dublin'e veda ederken birkaç tavsiye verecek olursam..

Cambridge dil okulu günlüğümde de öğrendiklerimi tavsiye niteliğinde sona bırakmıştım. Yine aynı şeyi yapmak istedim:

  • Konuşmaktan, sosyalleşmekten korkmayın!
  • Anın tadını çıkarın
  • Dublin gibi bir cennet yerde olduğunuz için çok şanslısınız. Bunu sakın unutmayın!
  • Hava durumu her zaman yağmurlu. Yani şemsiyesiz dışarı çıkmayın.
  • Gezebildiğiniz kadar gezin, gezin, gezin!

Maceramın sonuna geldiiik! Sizlerle bilgilerimi paylaşmama vesile olan EDUMAG ailesine sonsuz teşekkürlerimle! Hoşçakalıııınn..


%30'a varan indirimlerle İrlanda'da İngilizce öğren!

Dünyanın en iyi dil okullarında indirimli fiyatlarla İngilizce öğrenme fırsatını kaçırmayın! Bilgi almak için hemen tıklayın


YAZAR HAKKINDA
Didem Ceren Öztürk