İber Yarımadası’nın Yıldızı İspanya’da Erasmus Stajı

İber Yarımadası’nın Yıldızı İspanya’da Erasmus Stajı

Hola Todos! Merhabalar, Ben Gülçin. İki yıl boyunca çeşitli sebepler ile gidemediğim, ama gönlümün bir parçasının Erasmus diye tutuşup yandığı zamanlardan sonra nihayet 2018 yılında gidebildiğim İspanya Murcia’daki Erasmus Staj deneyimlerimden bahsedeceğim. Evet yanlış duymadınız stajımı yurt dışında yaptım, Türkiye’de staj bulamadıktan sonra kadrajı yurt dışına çevirip, orada buldum.

1. Erasmus stajı mı? O da ne?

1. Erasmus stajı mı? O da ne?

Erasmus Stajı, herkesin gerekli koşulları sağladıktan sonra Avrupa Birliği sınırları içerisinde, üniversite ya da özel şirket gibi yerlerde, okulunuz ile ikili anlaşması olmadan yararlanabileceğiniz bir program. Her okulun kendine göre değişiklik gösteren şartları var. Bunun için kendi okulunuzun Erasmus Ofisi ile görüşebilirsiniz.

Lisansımın son senesinde hatta son döneminde defalarca yaptığım Erasmus Staj başvurusunun sonucu nihayet olumlu sonuçlanmış ve Avrupa kapıları açılmıştı artık. Erasmus bursumu kazandıktan hemen sonra yaklaşık 50 yere (çoğunluk Almanya Üniversiteleri olmak üzere tüm başvurularım Üniversite araştırma laboratuvarlarına yapmıştım) başvuru yaptım ve çoğunluğundan olumsuz geri dönüş ve bir kısmından da hiç geri dönüş alamadım. Çünkü yazdığım maillerde stajımı yazın yapmak istediğimi yazıyordum ki zaten mayıs ayının ortalarına çoktan gelmiştik. Bu süreç içerisinde mezuniyetim oldu ve daha sonrasında ağustos ayı gibi bir karar vermeliydim. Erasmus koordinatörüm aradığında ya bursu kullanamadığım için dilekçe yazıp hakkımdan feragat edecektim ya da bir hafta içinde kabul mektubu getirecektim.

2. Erasmus stajına kabul ediliş sürecim sancılı geçti.

2. Erasmus stajına kabul ediliş sürecim sancılı geçti.

Ve beklenen oldu. İspanya, Universidad de Murcia’daki e-mail attığım hocamdan yarım saat içinde dönüş aldım ve o hafta cuma günü kabul mektubum elime ulaştı. Artık hazırlıklar hızlanabilirdi. Çünkü gitmeme sadece bir ay vardı ve arada tam 10 günlük bayram tatili bizi bekliyordu. Hemen üniversitemdeki Erasmus koordinatörüm ile işlemleri hızlı bir şekilde yapıp vize işlemlerine geçtik. Bu süreç biraz sancılı geçmişti. Çünkü öncesinde o kadar çok belge topladım ki inanamazsınız. Ama bayramdan hemen sonrasına aldığım vize başvuru günümden bir gün sonra İspanya Schengen Vizem çıkmıştı. Bu konuda şunu söylemeliyim benim staj sürem 3 ay olduğu için ben vize başvuru merkezinden işlemlerimi hallettim ama 90 günden fazla kalacak arkadaşlar direk konsolosluktan halletmeleri gerekiyor işlemlerini.

3. Artık İspanya'ya gidiş vaktidir. Vamos!

3. Artık İspanya'ya gidiş vaktidir. Vamos!

Ben güzergah olarak İstanbul-Valencia-Murcia hattını seçtim. Öncelikle Atatürk havalimanından Valencia’ya direk uçtum sonrasında ise tren ile Murcia’ya geçtim. Eğer bir daha gitseydim böyle gider miydim hayır.  Çünkü benim trenim 2-3 saat kadar rötar yaptı ve olmam gereken saatten çok sonra Murcia’ya vardım, gece 1 gibi, böylece o geç saatte size yardımcı olacak birini bulmak çok zor oluyor. Bir daha gidersem Barcelona veya Madrid’e uçup orada bir iki gece kalıp daha sonra tren ile Murcia’ya geçeceğim inşallah. Orada bazı Türk arkadaşlarım ile bu konuyu konuştuğumda onlar Berlin ya da Amsterdam üzerinden Madrid, Barcelona’ya gelip oradan Murcia’ya geçmişler. Böyle bir güzergah izlemek isteyen olursa deneyebilir ama bence o kadar eşya ile çok yorucu olurdu.

4. Vee işte geldim.

4. Vee işte geldim.

Murcia’ya gelmeden önce konaklama konusunu ayarlayamamıştım. Bu yüzden gitmeden evvel, iki gece için otel rezervasyonu yapmıştım ve ilk gece Murcia’da bir otelde kaldım. Ertesi günümde ise, okulun konaklama ile ilgilenen ofisi Vimur Ofis‘den yardım istedim, bana ev bulmaları için. Ve çok geçmeden birkaç saat içinde ev bulundu, hem de tam benim istediğim gibi. Vimur Ofis hakkında da şunu söylemeliyim, gitmeden evvel neredeyse her gün mail attım kendilerine lakin hiçbir dönüş alamadım. Ve gittiğimde de bunu onlara söylediğimde bir şey diyemediler. Eğer siz de gitmeden mail atarsanız ve dönmezlerse korkmayın oraya gidince halledersiniz. Birçok ev sahibi okul ve bu ofis ile birlikte çalışıyorlar, öğrencilerin ev kiralaması konusunda. Bu noktada Türkiye’deki sistemden epey farklı.

5. Adaptasyon süreci ile normal hayata döndüm.

5. Adaptasyon süreci ile normal hayata döndüm.

Yaklaşık 2-3 hafta içinde oradaki yaşantıma, çevreme adapte olmuştum. Tabii bunda iş ve ev arkadaşlarımın payı büyüktü. İlk günümde evimi ayarladıktan sonra SIM kartımı çıkarmıştım. Birkaç gün sonrasında tramvay kartımı hallettim. Ayrıca bir de dil kursu var. Türkiye’den bazı üniversiteler öğrencinin o ülkenin ana dilindeki A1 eğitiminin kurs ücretini karşılıyor. Yine bu konuyu da okulunuzun Erasmus Ofisi ile görüşün. Gittiğim üniversitenin yabancı öğrenciler için İspanyolca kursu vardı. Fakat ben iş yoğunluğumdan dolayı kursa gidemedim. Kursun kur başına ücreti 100 Euro idi. Şehir küçük olduğu için her yere yürüyerek gidiyorsunuz. Bir tek benim fakültemin de bulunduğu büyük kampüs uzakta kalıyordu bu yüzden sadece okula giderken tramvay kullanıyordum. Bazen de bisiklet ile okula gidiyordum. Bu arada eğer imkanınız varsa ve seviyorsanız bisiklet alın. Çünkü şehirde o kadar güzel ve çok bisiklet yolu var ki.. Ayrıca bisiklet yolu olmasa bile trafiğe bisikletiniz ile çıksanız hiç bir problem ile karşılaşmazsınız. Şoförler trafikte bisikletli görmeye alışkın çünkü.

6. Fırsat bulmuşken Paris kaçamağı yaptım.

6. Fırsat bulmuşken Paris kaçamağı yaptım.

Öncelikle şunu söylemeliyim eğer staj için gidiyorsanız şunu bilmelisiniz ki çook çalışacaksınız. Bu çok yoğun iş temposundan fırsat bulup gezmeye gidemedim doğru düzgün. Sadece bi 4-5 günlüğüne Paris kaçamağımız vardı. Ama önemli değildi, edindiğim akademik tecrübenin yanında.. Avrupa’da gezmek için Ryanair tam bir Erasmus dostu havayolu şirketi. Erasmus’a gider gitmez bi ESN kartı çıkartın. Paralı olabilir ama yine de siz çıkartın. Çünkü verdiğiniz paranın çok daha fazlası kar elde edeceksiniz. Ryanair, bir uçak firması ESN karta indirimleri ve başka avantajları oluyor. Ayrıca İspanya içerisinde otobüs biletlerinde, müze girişlerinde indirim olabiliyor. Hatta bedava bile girebilirsiniz. Ben Paris’deki Louvre Müzesi’ne bedava girmiştim, 15 Euro cebime kalmıştı.

7. Son olarak bunları eklemek istiyorum.

7. Son olarak bunları eklemek istiyorum.

Murcia, Valencia ve Endülüs arasında kalmış küçük, sakin bir eyalet. Ayrıca Akdeniz kıyısında kalıyor. Bu yüzden insanları bize çok benzerler, bilmiyorum en azından benim gözümde öylelerdi. Başka bir yazımda bu konudan daha çok bahsedeceğim ama şimdilik bu kadar.

Adios, Görüşmek üzere!

Sevgi ile kalın..

YAZAR HAKKINDA
Gülçin Baykal