İspanya’da Erasmus: Fiesta ve Siesta

İspanya’da Erasmus: Fiesta ve Siesta

Bu satırları okuyorsanız o zaman sizin de aklınızda Erasmus düşüncesi, yeni tecrübeler edinme isteği bununla birlikte içinizde Avrupa’yı keşfetme arzusu bulunuyor olmalı. Yoksa da umarım bundan sonra olur. 🙂

Erasmus araştırma ve bilgi toplama sürecinde en önemli aşamanın tecrübelerden faydalanmak olduğuna inanıyorum. İspanya’da Erasmus yapmadan, o bilinmezliğe adım atmadan önce EDUMAG’daki birçok tecrübeden yararlanmıştım. Bu sayede yaşayacağım şehre kendimi hazırlama imkanım oldu. Ve Erasmus yapıp ülkeme döndüğümde ise bu sefer yaşadığım tecrübelerimi yaşadığım deneyimleri araştırma yapan herkese ben aktarmaya karar verdim.

Ee hadi o zaman başlayalım.

1. Kararsızlıkların ardından gelen en güzel karar

1. Kararsızlıkların ardından gelen en güzel karar

Belki de pek çok insan gibi, Erasmus yapıp yapmamak konusunda (bu durum biraz da benim derslerim ve bölümümle alakalıydı) uzun bir kararsızlıktan sonra bunu yapmak istediğime karar verdim. Aslında Avrupa’da yaşamak hayalim hep vardı fakat bunu nasıl yapacağıma karar vermiyordum. Ama evet, hayallerimin peşinden gidecek ve Avrupa’da tek başıma yaşayacaktım.

Ve böylelikle İspanya’nın Bask bölgesinde yer alan Bilbao’da beş aylık Erasmus deneyimi yaşamak için hazırlıklara başladım. ”Peki neden İspanya?” derseniz, kendimi bir anda orada buldum! Evet tam anlamıyla öyle oldu aslında Polonya için kendimi hazırlamışken bölümün bir diğer anlaşması olan İspanya’dan bir kabul mektubu aldım ve buraya geldim.

2. 1 kelime 3 ay : ’'Hazırlık'’

2. 1 kelime 3 ay : ’'Hazırlık'’

Ben İlköğretim matematik öğretmenliği bölümündeyim, bölümümden dolayı benim için Erasmus hazırlığı pek de kolay olmadı. Gideceğim üniversitede bana gönderilen dersler haricinde dersler bulmam gerekti. Ve vize sürecin de İspanya konsolosluğunun bir hayli uğraştırdığını söylemeliyim, yani benim için öyleydi. Uzun ve yoğun belge işleriyle geçen bir süreçten sonra bütün heyecanımla birlikte artık yola çıkmaya hazırım. Belge hazırlama ve toplama süreçleri beni bir hayli yormuştu. Ama kabul etmeliyim ki tatlı telaşlardı.

3. Erasmus'ta ilk gün hep zordur!

3. Erasmus'ta ilk gün hep zordur!

”Erasmus’ta ilk gün hep zordur” derler. Hele bir de benim gibi Konya-İstanbul-Madrid-Bilbao gibi bir yolculuk yapacaksanız ve üstüne üstlük uçağınız rötar yapıp İstanbul’da bir gece konaklamak zorunda kalacaksanız çok daha zordur. Bir de elinizde beş ay için hazırlanmış valizler ile bu durum daha da zor hale olduğuna emin olabilirsiniz. Ama karşılaşacağım yardımsever insanlar ile bu zorluklar eğlenceye hatta arkadaşlığa da dönüşmüştü. İlk gün yolda karşılaştığım birçok kişiden yardım görmem benim için iyi bir başlangıç olmuştu.

4. Her Erasmus öğrencisinin yardımcısı ‘ESN’

4. Her Erasmus öğrencisinin yardımcısı ‘ESN’

Erasmus yaparken az ya da çok hepimiz onlarla haşır neşir olacağız; Erasmus Student Network!

Yaptıkları etkinlikler ve yardımseverlikleri ile hangi ülkede Erasmus yaparsanız yapın hepimizin kalbini kazanacaklarına eminim. Daha Bilbao’ya gelmeden onlarla iletişime geçmiştim ve geldiğim ilk hafta yaptıkları bir şehir gezisi organizasyonu ile de onlarla tanışmış oldum. İlk kez geldiğim Bilbao’yu onlar ile keşfetmiştim. O ilk organizasyondan sonra artık birçok etkinlikte onlarla birlikteydim.

5. Ve dersler başlıyor.

5. Ve dersler başlıyor.

”Ben şimdi neredeyim?” gibi kendime sorduğum anlamsız ama bir o kadar da haklı ve tatlı sorularla ilk haftayı geçirdikten sonra artık dersler başlıyor. Artık ”University of Pais Vasco” nun bir öğrencisiydim ve zorlu dersler beni bekliyordu.

Benim en çok zorlandığım konu dersler olduğunu kabul etmeliyim fakat bu Erasmus’u çok güzel hatırlamam için engel değil. Üniversitemin verdiği imkanları hep kullanmaya çalıştım ve fazlasıyla büyük olan kampüste günümün çoğunu geçirmek oldukça keyifliydi.

6. İspanyol eğlenceleri; Fiesta

6. İspanyol eğlenceleri; Fiesta

Fiesta, İspanyolca’da festival\parti anlamına geliyor. Yolda yürürken birdenbire farklı kostümlü ya da yerel kıyafetler giymiş insanlar görmeye -yani biraz da ülkeye- artık iyice alışmıştık. Ve şunu da söylemeliyim ki İspanya’da kendinizi her an bir festivalin içinde bulabilirsiniz. Buna hazır olun!

7. Yeni dostluklar edinin.

7. Yeni dostluklar edinin.

Erasmus’un olmazsa olmazı tabi ki farklı kültürlerden, milletlerden kurulan birçok yeni arkadaşlıklar ve dostluklar. Yaşadığım Erasmus macerasını güzel kılan nedenlerden biri de onlar. Ülkeme dönüp geriye baktığımda, bir anda dünyanın birçok yerinden birçok arkadaşımın olduğunu görmek gerçekten güzel bir duygu.

Ayrıca, Bilbao, doğası ile ünlü bol yeşil alanların bulunduğu güzel bir şehir. Onlarla birlikte yaptığımız dağ yürüyüşleri artık biraz da gelenekselleşmiş etkinliklerdi.

8. Avrupa'yı fethediyoruz(!)

8. Avrupa'yı fethediyoruz(!)

Elbette ki yeni arkadaşlar kuracağız, yeni kültürler öğreneceğiz fakat tüm bunlar ile birlikte ‘bu fırsat bir daha gelmez’ deyip tam anlamıyla Avrupa’yı fethedercesine gezeceğiz. Dahası 1 Euro’ya otobüs bileti efsanesinin aslında gerçek olduğunu deneyimleyerek öğreneceğiz!

Sadece sırt çantası ile bazen plansız olarak yaptığım geziler benim unutulmazlarımdı. Bulduğum her fırsatta yeni şehirlere seyahat etmek benim için unutulmaz deneyimlerdi. Zaten Erasmus demek; biraz da seyahat etmek demek değil midir? 🙂

9. İspanya’nın bölgesel kültür farklılıkları!

9. İspanya’nın bölgesel kültür farklılıkları!

İspanya’da kendilerine ait farklı dilleri, bayrakları olan 14 bölge var. Ve farklı kültürlerinin birlikteliğinden gelen bir uyum.

Ama emin olun her bölge birbirinden çok farklı ve görülmeye değer. İspanya deyince herkesin zihininde canlanan flamenko, rodeo gibi kültürleri bulabileceğiniz Endülüs bölgesi, futbol ruhunu hissedebileceğiniz Katalunya ve özellikle doğası ile İspanya’dan kendilerini tamamen ayıran Bask bölgesi bunlardan sadece birkaçı.

Paskalya tatilinde İspanya içerisinde yaptığım geziler ile İspanya ruhunu daha yakından hissedebildiğim zamanlardı. Bu seyahat ile her bölgenin farklı kültürünü yakından görebilme imkanı bulmuştum.

Foto: Al hambra sarayı\Granada

10. Erasmus'tan dönüş vakti geldi!

10. Erasmus'tan dönüş vakti geldi!

5 ay boyunca yaşadığım unutulmaz tecrübelerimden sonra artık Bilbao ile vedalaşma vakti gelmişti. Bazen zorlandığım ama çoğu zaman eğlendiğim tek başıma keşfettiğim bu şehirden artık ayrılma vaktinin geldiğine pek de inanamıyordum. Aylar ne kadar da çabuk geçmişti ve ben Guggenheim müzesi ve Bilbao ile vedalaşıyordum. Cebimde umutlar ile geldiğim bu şehirden bir sürü güzel anı ve güzel dostluklarla, biraz hüzünlü ama çokça ‘iyiki’lerle dönüyordum.

11. Vamos!

11. Vamos!

Erasmus yapmak -özelliklede İspanya’da Erasmus yapmak- isteyenler için diyeceğim son söz ‘Vamos!’ İspanyolların çok kullandığı İspanya’da iken en fazla duyacağınız sözcüklerden olan bu kelime genelde ‘hadi!’ anlamında kullanılıyor.

Hadi! Kendinizi keşfedin hayallerinizin peşinden gidin ve eğer istiyorsanız onu yapın!

Bu kararı alırken ve yaparken başta belirttiğim gibi deneyimlerden faydalanmaktan çekinmeyin. Yorumlar, öneriler ve sorular için buradayım, buradayız. Danışmak istediğiniz şeyler için bir klavye kadar uzağınızdayım 🙂

Sevgiyle ve geziyle kalın!

Adios 🙂

YAZAR HAKKINDA
Şule Dağ

Hayatın, sadeceyaşadığımız an olduğuna inanan her daim bir öğrenci
Viva La Vida!