Kaliforniya Rüyası Yaşadığım Dil Okulu Günlüğüm

Kaliforniya Rüyası Yaşadığım Dil Okulu Günlüğüm

Kaliforniya denince benim aklıma deniz, kum, güneş ve ABD’nin en güzel eyaleti geliyor. Dil eğitimi alacağım için benim gideceğim yeri seçmemde bu gibi kriterler etkili sebeplerdi. Bu yüzden gideceğim yerin Kaliforniya eyaletinde bir yer olmasına karar verdim.

1. Dil eğitimi alacağım şehri nasıl seçtim?

1. Dil eğitimi alacağım şehri nasıl seçtim?

Kaliforniya eyaletine karar verdikten sonra sıra şehri seçmeye geldi. Gitmek istediğim dil okulunun hangi şehirlerde şubeleri olduğuna baktım. Biraz daha merkeze uzak ama gelişmiş bir yer olsun istediğimde ise Los Angeles’ın güneyindeki Orange County ile karşılaştım. Bir zamanın çok sevilen The OC dizisi hayranı olarak benim için burayı seçmek çok da zor olmadı aslında. Lokasyonu da belirlediğime göre şimdi maceraya başlayabiliriz.

2. Okulum üniversite kampüsündeydi.

2. Okulum üniversite kampüsündeydi.

Okulum, Irvine denen o kocaman üniversiteye (University of California Irvine) de ev sahipliği yapan güzel bir bölgedeydi. Burası gerçekten harika bir ortama sahip. Bir yandan üniversiteli gençlerin hayat sürdüğü ciddi büyük bir kampüs alanı, bir yandan da şehir hayatını yaşatan ve doğayla da iç içe bir alandı. Doğayla iç içe olmasına şaşırıyordum. Çünkü aslında çöl iklimine rağmen nasıl bu kadar yeşil alana sahip olabiliyorlardı? Sanırım bilinçle alakalı.

3. Gelelim nerede konakladığıma.

3. Gelelim nerede konakladığıma.

Ben yurt konaklaması seçmiştim. Güzel bir dairemiz vardı. 4 kız kalıyorduk ve hepimize ait birer odamız vardı. Şimdi her biriyle konuşunca tekrar beraber yaşamalıyız diye içerliyoruz. Orası ayrı bir özleniyor.

4. Arkadaşlarımdan bahsedecek olursam.

4. Arkadaşlarımdan bahsedecek olursam.

Benim yurt arkadaşlarım 2 Japon ve 1 tane de Güney Koreli tatlı kızlardı. Aramızda öğrendiğimiz kelimeleri kullanmak en büyük keyfimizdi. Ben Japonca konusunda biraz iyiydim. Hatta okulda bir gün Koreli birine kendi dillerinde selam verdiğimde konuşmaya başlamıştı, sessizce kaçtım.

Okuldaki en yakın arkadaşım da İsviçreliydi. Aramızda şakalaşır sonra da kimsenin anlamaması üzerine ikimizin gülmesini ”aynı kara parçasının insanıyız anlıyoruz birbirimizi” diye geçiştirirdik. Gerçekten güzel bir arkadaşlık kurmuştuk.

5. Kaliforniya iskelelerinde gün batımını izlemek huzur vericiydi.

5. Kaliforniya iskelelerinde gün batımını izlemek huzur vericiydi.

Niye mi böyle söylüyorum? Çünkü New Port Beach, Huntington Beach ve Santa Monica Pier’in hepsinde huzur veren güzel bir bir gün batımı izlemek mümkün. Benim favorim her zaman Huntington Beach olarak kalacak. Aslında sahilin hemen karşısındaki küçük yerel publar da herkesin birbirini tanıdığı güzel ortamdan kaynaklı olabilir.

Gün batımında sörf yapan birçok kişinin denizdeki görünümü harikaydı. Hollywood Walk of Fame gibi sörf de başarısı olanlar için burada bir kaldırım yolu vardı. Sonuçta burası sörf ile meşhur olan bir yer.

6. Los Angeles'ta neler yenir?

6. Los Angeles'ta neler yenir?

Yemek derken favorilerimden biraz bahsedeyim. Hayatımda yediğim en güzel balıklara sahip olan New Port Bear Flag Fish Co. Ayrıca muazzam bir manzaraya sahip. Eeee biz Türkler için manzara da önemli tabi. Bu arada unutmadan mai mai de favorimdir. Gideceklere küçük bir tavsiyem olsun.

Bu kilolardan sen sorumlusun. Sadece Kaliforniya’da bulabileceğimiz patatesin üstüne koydukları o harika soslarıyla beni her gün kendine çeken o muazzam tadı asla unutamam.

Tamam tamam yediğim içtiğim bana kalsın ben gezip gördüğümü tabi ki de anlatacağım ama The Cheesecake Factory de söylemezsem rahat edemem. Tam olarak da Huntington’daki yeri. Buraya mutlaka gidin.

7. Dil okulu hakkında birkaç şey daha..

7. Dil okulu hakkında birkaç şey daha..

Dil okulu mu? Ben hiç devamsızlık yapmayan bir öğrenciydim. Çünkü okulda geçirdiğim vakitten cidden zevk alıyordum. Aklınızdaki tüm okul profillerini çıkarın. Okulda gerçekten farklı bir eğitim sisteminin içine gidiyorsunuz.

8. Kübalı hocamın Türkçe şarkıları dinlemesi ile iyi eğlendik.

8. Kübalı hocamın Türkçe şarkıları dinlemesi ile iyi eğlendik.

Aralarda hocalarımla paylaşımda bulunmaktan çok keyif alırdım. Hepsinin bir Türkiye anısı illaki vardı, aklıma bir anı geldi. Günlerden bir gün koridorda çalan bir şarkı var ‘’yanıyorum yanıyorum yanıyorum bree malum oldum gonca güle acem şahı ince bele‘’ böyle miydi bu şarkı. Evet, üstelik dinleyen de Küba’lı canım hocam Mateo. Yanına koşa koşa gidip bu nee diye sorduğumda hadi çevir demişti ve çok eğlenmiştik. Kendisinin bir müzik grubu var. Barış Manço ve Cem Karaca’ya olan hayranlığını hep dile getirirdi. Bu tarz şeyler orada sizin çok güzel hisler yaşamanıza neden oluyor. Mateo gördüğüm en renkli kişiliğe sahip insanlardan biridir. Kendisi sosyal projeleri bolca olan, reading dersimizi keyiflendiren güzel insandır.

9. Okuldaki diğer hocalarım nasıldı?

9. Okuldaki diğer hocalarım nasıldı?

Ve diğer birçok hocamın da Türkiye de anıları vardı. Darcy Darcy 2 yıl Koç Üniversitesi’nde çalıştığı için İstanbul’u yakından biliyordu ve çat pat cümleleri hala aklında tutuyordu. Yarım saat boyunca ”mudururulu”nun ne olduğunu anlamaya çalıştığım derste en son ”müdürlük” demek istediğini anlamıştım. Peki ya Jason’a ne demeli? Türk kız arkadaşı varmış ve aklında kalanlar ”aşkitom” ve ”poğaçaydı”. Hmm bir de Türkiye’ye geldiğinde öğrendiği en ilginç cümle ”inecek var”.

10. Etkinlik dönemlerinde okul daha eğlenceli hale geliyor.

10. Etkinlik dönemlerinde okul daha eğlenceli hale geliyor.

Okullarda etkinlikler hiç bitmez bir de aman halloween, thanksgiving, christmas vb. dönemlerine denk geldiyseniz demeyin keyfinize.

Gururla söyleyebilirim ki Halloween da okul birincisi olup 50$ lık starbucks hediye kartını kapmışlığım var. Türk ile yarış olmaz öğrenemediniz gitti (gözlüklü gülen surat)

Günün geri kalanını tabi Huntington Beach Pier’de geçirdik tabi ki de sokak partisi ve her yerden sizi ürkütmek için yaklaşan insanlar.

11. Noel'de alışverişe erken başlayın.

11. Noel'de alışverişe erken başlayın.

Küçük notlar la bu özel günleri özetlersek thanksgiving de 7 den sonra karnınız aç ise sokağa çıkmak gibi bir hata da bulunmayın çünkü her yer kapalı insanlar evinde hindilerini yiyorlar bir rahat verin canım =D bu hatayı ben yaptım ama olsun faydasınıda gördüm Blackfriday im erken başladı. Sırasız birçok mağazaya girdim çünkü kimi mağazalar thanksgiving in gecesi 11-12 gibi de indirime başlayıp açılıyorlar. Çılgınlarca alışveriş yapmak isteyenlere söyleye bilirim ki eğer usanmam ben sıradan diyorsanız harika bir gün LA e gidecek arkadaşlara mall bile önerebilirim (citadel outlet) ama saati iyi ayarlayın biz Cuma günü akşam üstü gittik sadece gire bilmek için 2 saat araba sırasında bekledik park bulmayı falan anlatmıyorum bile =D

12. Noel ve Cadılar Bayramı'nda her yer süs, her yer harika!

12. Noel ve Cadılar Bayramı'nda her yer süs, her yer harika!

Happyy christmas heeey gerçekten bu güne güzel hazırlanıyorlar özellikle de evlerini Hallowen ve christmas için çok ciddi süslüyorlar.

Favorim Balboa islandda gördüğüm o güzel ev sizlerle paylaşacağım ama en çok da ev sahibinin yaptığı güzel kurabiyeler yeşil çantalı olan kendisi (buna özel bir isim söylüyorlardı o dönemde yaptıkları bir kurabiye ama unuttum  )

Bu arada balboa island demişken burası yapay bir ada ve buradaki insanlar gelir seviyeleri çok yüksek içinde ayrı bir ada girişi daha var burasıda adayı yaptıranın kendi çevresi için özel yaptırdığı bir bölüm evleri falan çok güzel ada etrafında dolaşmaksa paha biçilemez  buraya küçük teknelerle de geçe bilirsiniz tabi ki arabada bir seçenek ben ilk tekneyle geçmiştim aşağıdaki foto o andan.

13. OC'den çıkıp Los Angeles ve San Diego'yu da gezdim.

13. OC'den çıkıp Los Angeles ve San Diego'yu da gezdim.

Hep OC dedik biraz da çevresinden şöyle hızlıca bahsetsek olmaz mı? Tabi zevkle  OC konum itibariyle LA ve San Diego’ya çok yakın olduğu için biz sıklıkla buralara giderdik 
San Diego bana eyaletin serseri çocuğu gibi gelmişti her gittiğimde bana renkli sokakları, hareketliliği çok çekici kılıyordu kendisini, bu fotoğrafta okulda can (şişe) kullanımı da var diye bahsetmişti. Mateo tam o güne denk gelince hala gülmeme sebep olur 

14. Ayın dünyaya en yakın olduğu gün gözlemlemeye gittik.

14. Ayın dünyaya en yakın olduğu gün gözlemlemeye gittik.

Ne zamandı hatırlamıyorum ama ayın dünyaya en yakın olacağı bir gün vardı. Oradan daha net gözükeceğini söylediler diye kalkıp gitmişliğimiz var. Sonu hüsran tabi. Ay her zamankinden de uzaktı ama güzel bir gün geçirmiştik.

15. Hollywood gece hayatı çok iyi dediler gittik.

15. Hollywood gece hayatı çok iyi dediler gittik.

Hiç mi gece hayatı yok derseniz, tabi ki de var. Hollywood çok iyi dediler gittik. Ben pek kendimi bulamadım oralarda. Ben pub insanıyım ne yapayım muhabbeti seviyorum 

Ev ahalisi başka bir Hollywood gecelerindeyken biz de 21 yaşından küçük olan Kanon’un gönlünü yapmaya çalışıyorduk. Hollywood macerasını tadamayınca içim el vermedi aldım onu hadi Huntington’a dedik. Alkolsüz birasıyla yaşadığı mutluluk gözler önünde.

16. Los Angeles'taki film stüdyolarını gezdik.

16. Los Angeles'taki film stüdyolarını gezdik.

Tüm gün bütün stüdyolara girdik. İnsanlar 2-3 günde bitiriyor. Biz Harry Potter da ikinci turumuzu attık sonunda biraz mide bulantısı oldu tabi.

Gerçekten İngiltere’ye gitmiş gerçek yerinde ziyaret etmiş kadar olduk. Ben sizle sadece Şatoyu paylaşamasam da; o çarşısıdır, asasıcıdır hepsini çok iyi dizayn etmişler (alkış).

Walking Dead aman içerde ölüler cirit atıyor (şaşkın surat).

17. Dünyanın her yerinden tatları bulabilirsiniz.

17. Dünyanın her yerinden tatları bulabilirsiniz.

Ben farklı tatları denemeyi pek bir sevdiğimden arkadaşlarım kendi yöresel restoranlarına gidiyorlarsa mutlaka eşlik ederdim. (LA-Koreantown)

18. Dil eğitimine gelmenin en iyi yanı..

18. Dil eğitimine gelmenin en iyi yanı..

Bana gittin de en çok ne senin aklında yer edindi derseniz farklı milletleri tanıyıp onlarla zaman geçirmek derim.

19. Beni pişman eden bir şey varsa, o da..

19. Beni pişman eden bir şey varsa, o da..

Ne seni pişman etti derseniz keşke yememe içmeme dikkat etseydim ben güzel bir kilo artımıyla ülkeye geri döndüm hatta annem ilk gördüğünde yüzünde bunu çok tatlı belli etmişti 

20. Rüya gibi geçen dil okulu maceramın sonuna geldik.

20. Rüya gibi geçen dil okulu maceramın sonuna geldik.

Daha anlatacak çok şeyim var. Amerika anıları bitmez diye düşünüyorum. Fazlası sizi boğabilir. Umarım okurken keyif almışsınızdır ve bilgiler size bir yol çizerken faydalı olur. Dil okulu hakkında sorularınız olursa ulaşın. Kendinize her zaman çok iyi bakın.


%30'a varan indirimlerle Amerika'da İngilizce öğren!

Dünyanın en iyi dil okullarında indirimli fiyatlarla İngilizce öğrenme fırsatını kaçırmayın! Bilgi almak için hemen tıklayın


YAZAR HAKKINDA
Büşra Sayıl