Kanada’da Dil Eğitimi Almak İsteyenler için Toronto Günlüğüm

Kanada’da Dil Eğitimi Almak İsteyenler için Toronto Günlüğüm

Üniversiteden mezun olduktan sonra farklı milletlerden insanlarla iletişime geçip ufkumu genişletmek için İngilizce bilgimi geliştirmeye karar verdim. Yaptığım uzun araştırmalar sonucu Toronto’da dil eğitimi almaya karar verdim, temel bilgileri aşağıda sizlerle paylaşmaya çalıştım.

1. Vize başvurusu nasıl geçti?

1. Vize başvurusu nasıl geçti?

Gerekli olan evrakları topladıktan sonra Toronto’da dil eğitimi almak üzere Kanada’ya kısa dönem vize başvurusunda bulunduk. Kanada vizesini almanın ABD vizesini almaktan daha zor olacağını bilsem de daha önceki WAT deneyimim aracılığı ile ABD’de bulunmamın Kanada vizesi için bir artı olacağını biliyordum. Kanada vize başvurum yaklaşık 3 hafta sonra olumlu olarak sonuçlandı ve vize onay mektubunda 9 ay boyunca Kanada’da yaşayabileceğim yazıyordu.

2. Neden Toronto'da dil eğitimi?

2. Neden Toronto'da dil eğitimi?

Her şeyden önce ucuz fakat kaliteli bir dil eğitimi almak istiyordum. Yaptığım araştırmalar neticesinde Kanada’nın dünyada öncü eğitim sistemlerinden birine sahip olduğunu öğrendim. Bunun dışında -39’ları bile görebileceğiniz birkaç günü saymazsak yaşadığım şehir olan Ankara’ya benzer hava koşullarının olması, bitmek tükenmek bilmeyen aktivite olanaklarının olması ve sıcak insanlara sahip olması da Toronto’yu seçmemdeki diğer önemli etkenlerdi.

3. Neden ILAC dil okulu?

3. Neden ILAC dil okulu?

Dünya genelinde en çok ödül alan okullardan biri olmasının yanında merkezi konumu, uygun fiyatlı okullardan biri olması ve okulun sunduğu aile yanı konaklama hizmetinin tam pansiyon olması yani sabah ve akşam yemeğinin yanında öğle yemeğinin de konaklamaya dahil olması bu okulu seçmemde büyük rol oynamıştır.

4. Çevremde Türk çok muydu?

4. Çevremde Türk çok muydu?

Kendi milletimden insanların, okulda veya ülkede olması İngilizce’yi en iyi şekilde öğrenme hedefime negatif etkide bulunmadı. Öncelikle Kanada’nın bir göçmen ülkesi olduğunu ve İngiliz kökenli insanlar başta olmak üzere birçok farklı milletten sıcak, yardımsever ve kibar insanla karşılaşacağınızı bilmekte fayda var. ILAC dil okulunun sırasıyla Asyalı, Brezilyalı ve Türk öğrencilerin yoğun olduğu bir okul olduğunu biliyordum. Okuldaki Türk öğrenci nüfusunun sıralamada 3. yoğun nüfusa sahip millet olması kararımı etkilemedi. Çünkü kendimi tanıyordum. Ve herkesçe bilinen bir gerçek ki Türklerle dünyanın her bölgesinde karşılaşabilirsiniz. Türklerle arkadaşlık kurup kurmamak ya da arkadaşlık kuracaksanız bu arkadaşlığın derecesi tamamen sizin elinizdedir ve ayrıca kafanızdaki hedeflere bağlı olan bir durumdur. Elbette Türk arkadaşlarım da oldu, ki bazen gerçekten ihtiyaç duyabiliyorsunuz. Fakat en samimi arkadaşlarım, yani zamanımın büyük bölümünü geçirdiğim arkadaşlarım hep yabancıydı. Halen görüşmekte olduğum Brezilyalı, İtalyan, Fransız, Meksikalı, Ekvatorlu, Japon vs. birçok yakın arkadaşım var.

5. Bütçe ve yaşam bakımından Toronto nasıldı?

5. Bütçe ve yaşam bakımından Toronto nasıldı?

Niagara Şelalesi, Royal Ontario Müzesi, CN Tower, Toronto Hayvanat Bahçesi, Bilim Müzesi, Casa Loma, Toronto Island, Woodbine Plajı, Edwards Garden, Toronto City Hall, Ontario Gölü, başlıca gezilmesi gereken yerlerdir. Bunun dışında hafta sonu Montreal, Quebec, Ottawa, Niagara Şelalesi, Chicago ve New York’a araba kiralayarak veya okulunuzun düzenleyeceği turlarla seyahat edebilirsiniz. Bunlar en bilinen aktivitelerdir. Bunların dışında Toronto’da yüzlerce farklı aktivite vardır ve yapılacak şeylerin bitmeyeceğini rahatlıkla söyleyebilirim.

Bütçe konusuna gelirsek bana aylık 800 CAD rahatlıkla yetiyordu. 600 CAD’la geçinen arkadaşlarım da vardı, 1000 CAD’ı yetiremeyen insanlar da tanıdım. Bu tamamen size, alışkanlıklarınıza ve yapmak istediklerinize bağlı bir durum.

Sonuç olarak, Kanada’da dil eğitimi almak isteyenlere kendi deneyimimden yola çıkarak bilgi vermek istedim. Umarım faydalı olmuştur.


%30'a varan indirimlerle Kanada'da İngilizce öğren!

Dünyanın en iyi dil okullarında indirimli fiyatlarla İngilizce öğrenme fırsatını kaçırmayın! Bilgi almak için hemen tıklayın


Toronto'da dil eğitimi ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Çetin Sarıkaya

Work and Travel in Ohio 2018 / English Education in Toronto 2018