Kaplan Dil Okulu ile Amerika Dil Eğitimi Bana Neler Kattı?

Kaplan Dil Okulu ile Amerika Dil Eğitimi Bana Neler Kattı?

EDUMAG Ulusal İçerik Yarışması’nda kazandığım 1 aylık Kaplan dil okulu macerası ile başlayan ve sonrasında Amerika’da çalışmaya ve yerleşmeye kadar süregelen bir maceranın başlangıcı aslında Kaplan dil okulu. Gelin hep birlikte Amerika’daki Philadelphia şehrinde yaşadığım bu deneyime ortak olun.

1. Vize başvurusu nasıl geçti?

1. Vize başvurusu nasıl geçti?

Vize başvurusunu StudyZONE yurtdışı eğitim ile yaptık. Gerekli olan tüm belgeleri onlar benim için temin etmişlerdi zaten bana sadece mülakata gitmek kaldı. Tek çekincem mülakat İngilizce geçerse ne yaparım? sorusuydu galiba. Gitmeden gramer mi çalışmak dersiniz birçok soru kalıplarını mı ezberlemek dersiniz 😀 Ya cevap veremezsem ya çok soru sorarlarsa ya etrafımdakilere rezil olursam? 🙂 Evet mülakat İngilizce geçti ama çok rahat çok da kolay geçti. Ama konuşmak istemiyorsanız bile tercüman kullanabiliyorsunuz ve bu hiçbir şekilde vizenizi olumlu ya da olumsuz etkilemiyor.

2. Peki neden Pensilvanya?

2. Peki neden Pensilvanya?

Kaplan dil okulunun Amerika’da onlarca iyi merkezi olmasına rağmen kendi tercihim Pensilvanya’dan yana oldu. Bunun nedeni seçenekler arasında yaşam maliyeti en hesaplı şehir olması, New York ve Washington gibi merkezi yerleşim yerlerine yakın olması, samimi ve sakin bir eyalet olmasıydı. Ve bu konuda yaşadığım çoğu ön yargıyı da yıkmayı başardığımı düşünüyorum 🙂

3. 18 saat uçmak mı!?

3. 18 saat uçmak mı!?

Aklımda binlerce nasıl geçecek, nasıl olacak sorularıyla günlük güneşlik veda ettiğim Türkiye’den, Londra aktarmasından sonra havanın da bozmasıyla 12 saatlik olan uçuşum 18 saate çıktı. Washington’a yaptığımız zorunlu iniş sonrası biraz bekledikten sonra sonunda Philadelphia’ya iniş yaptık. Heyecanlı bir başlangıç yaptık yani Amerika’ya 🙂

4. Yabancı bir ailenin hayatının en özel anılarını süsleyebileceğini nasıl bilebilirsin ki?

4. Yabancı bir ailenin hayatının en özel anılarını süsleyebileceğini nasıl bilebilirsin ki?

Tam da öyle oldu Kaplan her zaman size en uygun, güvenli ailelerin yanına yerleştiriyor. Brenda ve Lee çifti benim gerçekten ikinci bir ailem gibi oldu burada dil eğitimim bile bittikten sonra ziyaretlerine gitmeye devam ettim. Ve bunların hepsi tabi ki Kaplan Dil Okulu sayesinde oldu.

5. İlk gün heyecanı ile seviye tespit sınavına girdik.

5. İlk gün heyecanı ile seviye tespit sınavına girdik.

Kaplan’a ilk girdiğimizde bizi sınıfta kahveler ve tatlılar ile karşıladılar. İlk başta birkaç konuşmalar yapılıp oyunlar oynadık. Orada tanıştığım arkadaşlar bir ay içinde en sevimli anılarımı süsleyen insanlar oldu… Seviye tespit sınavı için bir bilgisayar laboratuvarında çoktan seçmeli sorular ile reading, listening, writing, grammer bilgimizi ölçtüler. Benim seviyem intermadiate (orta seviye) çıktı. Ve inanılmaz sevimli bir hocayla intermadiate sınıfında kaldım bir ay boyunca.

6. İlk ders günü ve eğitim yöntemleri benim için çok iyi geçti.

6. İlk ders günü ve eğitim yöntemleri benim için çok iyi geçti.

Mike inanılmaz enerjisi olan çok iyi bir eğitimciydi. Bu süreç boyunca birlikte çok güzel projeler yaptık tabi eğlendik, eğlenirken de öğrendik. Mike’ın sınıfında olmak gerçekten çok eğlenceliydi. Her hafta bir tv programı hazırlıyor ona göre roller üstleniyor ve dilimizi eğlenerek geliştiriyorduk. Tabi bu projelerin çoğu benim alanım olan grafik tasarımla ile birleşip çoğu jenerik ve video düzenlemeyi de ben üstleniyordum, hem de büyük bir keyifle..

7. Yaşasın chessesteak!!

7. Yaşasın chessesteak!!

Eyaletten eyalete birçok yemek çeşitleri var ama Philadelphia’ya özgü ekmek arası et üzeri eritilmiş peynirli çok lezzetli bir yemek çeşidi var. Tabi büyük bir grupla gitmenin keyfi de ayrı güzelleştiriyor yemeği.

8. Philadelphia'yı keşfettikçe daha çok sevdim.

8. Philadelphia'yı keşfettikçe daha çok sevdim.

Kendi kendime tesadüfen keşfedilen yerler de oldu, arkadaşlarla gidilen yerler de. Fakat her defasında daha bir sevdim adım adım bu şehri…

9. İngilizce nasıl geliştirilir?

9. İngilizce nasıl geliştirilir?

İngilizce oturup saatlerce grammer çalışarak gelişmiyormuş. Aslında bize yıllarca öğretilen sıkıcı eğitim sistemi gibi değilmiş dil eğitimi. Oyun oynayarak gezerek yeni yerler keşfederek öğreniliyormuş. Tam da böyle oldu çünkü sürekli İngilizce ile iç içe olunca ister istemez bazı kalıplar oturuyor ve bir anda konuşabildiğinizi fark ediyorsunuz.

10. Kaplan dil okulları bu noktada size ne sağlar?

10. Kaplan dil okulları bu noktada size ne sağlar?

Kaplan dil okulları sistemi tam da bu şekilde oturtmuş. Sınıfların çoğunda neredeyse her kurda eğlenerek grammer öğreniyor, oyunlar oynuyor ve sürekli sınıf arkadaşlarınızla iletişim halinde kalıyorsunuz. Bu da sizi sürekli iletişim halinde tutarak İngilizcenizi geliştirmenizi ve hayatınıza yerleştirmeyi hedefliyor.

11. New York turu ayarlamak zor olmadı.

11. New York turu ayarlamak zor olmadı.

İki saati bulmayan tren yolculuğundan sonra New York merkeze iniyorsunuz. Daha önceden burada okuduğum birçok yazı sayesinde New York turu oluşturmak çok zor olmadı. Ama öncesinde Simit Sarayı’nda simit yiyerek biraz memleket özlemi giderdik tabi 🙂

12. Amerika'daki rüya gibi dil eğitimi sona eriyor :(

12. Amerika'daki rüya gibi dil eğitimi sona eriyor :(

Üzülüyorsunuz tabi çünkü bir ay gibi kısa bir süre bile gözükse burada edindiğiniz arkadaşlıklarınız ile birçok şey paylaşıyor, birlikte öğreniyorsunuz.

13. Ayrılık zamanı...

13. Ayrılık zamanı...

Ayrılıklar Kaplan’da her cuma günü öğlenden sonra eğitimciler ile öğrenciler bir salonda bir araya gelir ve eğitimciler veda eden öğrenciler ile ilgili birkaç cümle konuşma yapar ve sonra öğrenciler çıkıp konuşma yaparlar ve veda ederler. Benim eğitimcim olan Mike benim hakkımda çok güzel ve benim için çok değerli şeylerden bahsetti ve tabi bende onun hakkında benim için en güzel zamanların bir özetiydi ve her şey çok güzeldi.

Teşekkürler Kaplan Philadelphia!

Teşekkürler EDUMAG!


%30'a varan indirimlerle Amerika'da İngilizce öğren!

Dünyanın en iyi dil okullarında indirimli fiyatlarla İngilizce öğrenme fırsatını kaçırmayın! Bilgi almak için hemen tıklayın


YAZAR HAKKINDA
Sümeyye Konuşlu

Keşfetmeyi, bakmayı değil görebilmeyi, çizmeyi seven yeni mezun bir tasarımcı...