OHAL Döneminde Yurtdışına Çıkarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

OHAL Döneminde Yurtdışına Çıkarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Türkiye’de 20 Temmuz itibarıyla 3 aylık olağanüstü hal ilan edildi. OHAL ilanı öncesinde yurtdışına çıkışlarla ilgili getirilen bir dizi zorunluluk (uçuş kısıtları ve SGK dökümü istenmesi vb) ilanla birlikte artmış oldu.

Sahip olduğunuz pasaport türüne göre, hazırlamanız gereken belgeleri derledik. İşte, OHAL döneminde yurtdışına uçuşlarda bilmeniz gereken prosedürler:

Bordo (Normal) Pasaportlu Çalışanlar

Normal pasaportlu vatandaşlara pasaport kontrolü sırasında yaptıkları iş sorulmakta ve bunu kanıtlayacak bir belge istenmektedir. Yanlarında mutlaka iş yeri kimliği veya iş yerinden alınmış bir yazı olması gerekmektedir.

Ayrıca, çalışanlardan SGK hizmet dökümü isteniyor. İş verenler ise, sahip olduğu iş yeri belgelerini yanlarında bulundurmalıdır.

Bordo (Normal) Pasaportlu Öğrenciler

Yurtdışına çıkmak isteyen normal pasaportlu öğrencilerden, öğrenci belgesi talep edilmektedir.

Bordo (Normal) Pasaportlu Emekliler

Emekli ya da BAĞKUR’a bağlı yolcuların yanında mutlaka SGK dökümleri olması gerekmektedir.

Bordo (Normal) Pasaportlu Çalışmayanlar

Herhangi bir yerde çalışmıyorsanız sigortasından yararlandığınız yakınlarınızın sigorta dökümlerini yanınızda bulundurmalısınız.

flight information

Yeşil Pasaport ve Hizmet (Gri) Pasaportlu Çalışanlar

Yeşil ve hizmet damgalı gri pasaport taşıyan kamu çalışanlarından mutlaka çalıştıkları kuruma ait onaylı “yurtdışına çıkmasına mani bir durum yoktur” yazısı istenmekte.

Yeşil pasaportlu olup aktif olarak kamuda çalışan kişiler havalimanında önce vize ihlal bölümüne gitmeleri gerekmektedir. Burada GBT araştırması yapıldıktan sonra seyahat edecek kişilerden bilet, pasaport ve çalıştığı kurumdan alınmış “yurtdışına çıkmasına mani bir durum yoktur” yazısının ıslak imzalı hali istenir.

İş yeri yazısında bu ibare yer almayanların uçuşuna izin verilmeyeceği ısrarla belirtiliyor. Tüm evraklar tam ise uçmasına izin veriliyor.

Yeşil Pasaportlu Emekliler

Yeşil pasaportlu emeklilerin ise vize ihlal bölümüne gittikten sonra pasaport ve biletlerini ibraz etmeleri gerekmektedir. GBT araştırması sonucunda herhangi bir sorun yok ise uçmalarına izin verilmektedir.

Asker emeklilerinin GBT’si için ayrı bir bölümle iletişime geçilmekte ve yapılan araştırma sonucunda herhangi bir sorun çıkmazsa uçmalarına izin verilmektedir.*

* Nüfus cüzdanıyla girilebilen Gürcistan ve Kuzey Kıbrıs Cumhuriyeti’ne gidecek vatandaşların yukarıda bahsedilen evrakları yanlarında bulundurduğu sürece nüfus cüzdanlarıyla geçiş yapmalarına izin verilmektedir.

Yeşil Pasaport Sahiplerinin Eş ve Çocukları

Yeşil pasaport hakkından faydalandıkları kişinin kurumundan eş ve çocuğun yurtdışı çıkışına mani bir sebep olmadığına dair bir yazı gerekmektedir.

Air-travel2-06photo_iStock

Diğer Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • SGK Genel Müdürlüğü birçok gümrük kapısına ana merkeze bağlı mobil hizmet araçları koydu. Turistik olarak yurtdışına çıkmak isteyen normal pasaport taşıyanlar, bu mobil hizmet araçlarında pasaport kontrolünden önce SGK hizmet dökümü alabiliyorlar. Ancak yetkililer vatandaşların yurtdışına çıkış yaparken gümrük kapılarında mağdur olmaması için öğrencilerin öğrenci olduklarına dair belgeleri, çalışan veya emeklilerin de SGK hizmet dökümünü önceden almalarının işlemlerini hızlandıracağını bildiriyorlar.
  • Tüm bu prosedürler vakit alacak işler olduğundan yurtdışına seyahat edecek yolcuların havalimanına uçuştan 4 saat önce gitmeleri önerilir.
YAZAR HAKKINDA
EDUMAG

EDUMAG size keyifli ve yararlı yurtdışı eğitim içerikleri sunan bir sosyal içerik platformudur.