Hangi Work and Travel İşleri Sana Göre?

Hangi Work and Travel İşleri Sana Göre?

Amerika’ya gitmek için kayıt yaptıran Work and Travel öğrencileri yoğun bir süreçten geçiyor. Tabi ki bu süreç iş seçme süreci..

Bu süreç biraz zorlu, stresli ve bir o kadar da eğlenceli bir süreçtir. Amerika’ya gittiğinizde hepiniz çalışma ortamının çok güzel olmasını, çalışırken aynı zamanda eğlenceli vakit geçirmek hepinizin en büyük isteği.

Work and Travel’a kayıt yaptıran ve iş listeleri hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan sizlerin aklındaki ”Work and Travel’da ne tür bir iş seçmem gerekiyor? Tercihlerim ne olmalı?” şeklindeki sorularınıza yanıt olabileceğini düşündüğüm iş önerilerini hazırladım.

İngilizce seviyelerine göre Work and Travel işleri

İlk olarak şunu belirtmem gerekiyor, Work and Travel işleri seçerken malum herkes İngilizce seviyesine göre seçim yapması gerekiyor. Intermediate seviyesindeki bir öğrenci garsonluk, kasiyerlik işlerinde çalışamıyor. Onun için İngilizce seviyenize göre size iş önerisinde bulunacağım. Hazırsanız başlayalım.

1. Intermediate seviyedekilere iş önerileri

Intermediate seviyesinde iseniz seçebileceğiniz işler arasında ilk olarak housekeeping var. Neden mi? Anlatayım..

İlk olarak, seçtiğiniz işin merkezi bir yerde olmasına özen gösterin. Bunu ne iş olursa olsun, ne seçerseniz seçin merkezi bir yerde olması iş seçiminde en önemli faktördür, hatta hiçbir şeye bakmadan ilk konumuna bakın ve lütfen ondan sonra işi değerlendirmeye alın.

İkincisi, eğer ki housekeeping olursanız işten en geç çıkma saatini 5’tir. Bütün işler arasında hoousekeeping’in çalışma saati en net olan iştir. Çünkü otellere müşteriler öğleden sonra 3-4-5(değişiklik gösterebilir) gibi alındığı için mecburen sizin işinizin en geç bu saatlere kadar bitmesi gerekiyor. E peki bu ne gibi avantaj sağlıyor? Şöyle ki etrafınızda ek iş yapacak çalışma alanları var ise yani merkezi bir yerde iseniz akşam için ikinci işi çok rahat bulabilirsiniz. Zaten restoranların en çok elemana ihtiyaç duyduğu saatlerde siz işten çıkıyorsunuz. Bundan daha büyük avantaj ne olabilir ki! Üstelik siz diliniz iyi olmadığı için housekeeping seçiyorsunuz ve bunu mükemmel bir şekilde avantaja dönüştürüp hem dilinizi geliştirmek için hem daha iyi para kazanmak için güzel bir fırsat sizin için.

2. Upper-Intermediate seviyedekilere iş önerileri

Upper-Intermediate seviyesinde iseniz böyle turistik bir adada bisiklet veya bot kiralama işi seçebilirsiniz. Hem olan İngilizcenizi bu işlerde çok daha üst seviyeye çekebilirsiniz hem de çalışırken daha çok mutlu çalışırsınız. Çünkü Amerikalılar konuşmayı gerçekten seviyorlar ve sıkılacağınızı hiç düşünmüyorum. Diğer yandan lunapark çalışanı olabilirsiniz. Kızlar için cankurtaranlık işini öneririm gerçekten yorulmuyorsunuz, yoruldum ben diyen de çok yüzmüştür. Sadece cankurtaranlıkta 1 hafta bir eğitim süreniz oluyor. Ben bu 1 haftanın çok kayıp olduğunu düşünmüyorum. Yine tekrarlıyorum, merkezi bir yerde iseniz ikinci işi kesinlikle arayın gittiğiniz gibi. Yaklaşık 4 ayınız var arkadaşlar, ne kadar dolu geçirebilirseniz o kadar iyi.

3. Advanced seviyedekilere iş önerileri

Advanced seviyesinde iseniz zaten önerebileceğim tek iş garsonluk. Özellikle akşamları alacağınız tipler sizi fazlasıyla mutlu edecektir.

Umarım mükemmel bir yaz geçirirsiniz. Görüşmek üzere!

Work and Travel işleri ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Kemal Coşkun

İstanbul
ERÜ / International Trade and Logistics