IELTS Sınavı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

IELTS Sınavı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Belki aramızda bilmeyen arkadaşlarımız vardır, size biraz IELTS sınavı neymiş bahsetmek isterim. IELTS, yurtdışında eğitim almak ya da çalışmak isteyen veyahut Türkiye’de bulunan bazı üniversitelerin yüksek lisans, doktora programlarına girmek için İngilizce dil yeterliliğinizi ölçen bir sınavdır. Şöyle ki günümüzde Dolar, Euro artışı olduğu için bu sınavın da ücretleri günden güne artmaktadır. Diyeceğim o ki Türkiye’de başka sınavlarla İngilizce dil yeterliliğinizi sağlayabiliyorsanız onlara girin. Ama yok ben okumaya yurtdışına gidiyorum diyorsanız gözlerinizi dört açın okuyun, çünkü ilk seferde istediğiniz puanı alamazsanız çok üzülürsünüz. İyi okumalar!

Öncelikle IELTS sınavının 4 bölümden oluştuğunu bilmeniz gerekiyor;

Dinleme, Okuma, Yazma ve Konuşma sırasıyla bu sınavın bölümleridir. Sınav yaklaşık 3 saat sürmektedir.

Dinleme

Sınavın ilk kısmı olan dinleme bölümünde size 4 farklı diyalog dinletiyorlar. Bunlar kolaydan zora doğru gidiyor. Sizin yapmanız gereken önce ilk diyaloğun sorularını okumak ve dinlerken cevaplara odaklanmaktır. Her bir diyalog parça parça olabiliyor. Yani ilk 5 soruyu yapıp sonraki 5 soruyu dinletiyor ve size zaman veriyorlar. Sizin dinlerken yapacağınız şey kısa kısa not almaktır. Diğer diyaloglar için de aynı yöntemi kullanmanız gereklidir. Dinleme sınavında genellikle boşluk doldurmalardan ve şıklı sorulardan oluşan 40 soru bulunur. İlk iki diyalog son iki diyaloğa nispeten kolaydır, dikkatli dinleyip çıkarabilirsiniz. Ama son ikisinde mesela çoktan seçmeli bir soru varsa, o cevapların hepsini diyalogda duymanız çok mümkündür. Bu yüzden soruyu ve cevapları okuduktan sonra diyaloğu dinlerken tekrar soruyu ve cevapları okumayın cevabı diyaloğun içinde yakalamaya çalışın. Unutmayın diyalogları sadece 1 kere dinleyebilirsiniz!

Okuma

İkinci bölümde, size okuma bölümünün soru-cevap kağıtlarını dağıtıyorlar. Yine bölüm bölüm ilerlemeniz gerekiyor, çünkü her bir metin için farklı sorular bulunmaktadır. Öncelikle sorularınızı okuyun kesinlikle metinlerin hepsini okumaya kalkmayın yetiştiremezsiniz. Tarama yöntemi denilen yöntemi uygulayın. Demek istediğim şu ki sorunun içinde geçen kelimeleri metnin içinde hızlıca gözünüzle tarayarak bulmaya çalışın. Her sorunun cevabı belli bir bölgede yer almaktadır. Soruların cevapları çok dağınık değildir, bu yüzden cevabın bir ucunu bulursanız diğer soruları da bulmanız kolay olacaktır. Bu sınavda sorular daha çeşitli olabiliyor. Mesela boşluk doldurma, çoktan seçmeli sorular, paragraf-başlık eşleştirme ya da paragrafların yerlerini değiştirme gibi. Dediğim gibi bu metinlerin hepsini okumadan soruları cevaplamanız mümkün ama kelime dağarcığınızın da iyi olması gerekiyor. Eş anlamlı kelimeler bu bölümde çok önemlidir.

Yazma

Üçüncü bölüme, yani yazma bölümüne geçtiğinizde sizden iki farklı makale yazmanızı isteyecekler :

İlk olarak, birbirinden farklı grafiklerden 1 veya 2 sini verip yorumlamanızı isteyecekler. Grafik türlerinden en çok kullanılanlar sütun ve yuvarlak grafiklerdir. Bunlardan farklı olarak bir olayı adım adım resimlerle anlatıp sizden onun işlemlerini yazmanızı beklerler. Grafik yorumlama da sizin yapmanız gereken grafikte 2-3 nokta bulup onları anlatmanız. Dikkat edin sizden tüm grafiği istemiyorlar. Sizin yüzdelerle, yorumlamayla nasıl başa çıkacağınızı görmek istiyorlar.

İkincisi ise size bir soru veriyorlar ve o sorunun gerektirdiği makale türüne göre yazıyorsunuz. Makale türleri şöyledir; sizden bir konuya katılıp katılmadığınız hakkında yazmanızı istedikleri (agree-disagree), bir problem hakkında iki çözüm yolu hakkında konuştuğunuz (problem-solution), bir şeyin avantajlı olup olmadığına dair (advantage-disadvantage), sizin tartıştığınız ve sizin kendi görüşünüzü yazdığınız (discuss-give opinion) diye sıralayabiliriz. Bunlarda tabi ki görmek istenilen şey sizin verilen konuya ne kadar hakim olduğunuz. Bu yüzdendir ki sınava hazırlanırken IELTS çalışırken elinizden geldiğince farklı bölümlerden kelime ezberlemek ve o bölümler üstüne sık sık makaleler yazmanız size sınavda kolaylık sağlayacaktır. Her bir makale türü için farklı cümle öbekleri kullanılmaktadır ve bunları uygularsanız size artı puan kazandıracaktır. Her iki bölümde de belli bir kelime sınırına (yanlış hatırlamıyorsam 250 kelime) gelmeniz ve geçiyorsanız da çok geçmemeniz gerekiyor. Her iki bölümü de muntazam şekilde makale formatında yani giriş gelişme ve sonuç şeklinde yazmanız gerekiyor.

Konuşma

Son bölüm olan konuşmaya yazılı sınavınızdan 1-2 gün önce olur ya da 1-2 gün sonra olur. Konuşma sınavı 3 bölümden ve toplam en fazla 15 dakikadan oluşan bir sınavdır. Burada sizden beklenen ilk bölümde kendinizi tanıtmanız ve ikinci bölümde size verilen konu üstüne konuşabiliyor olmanızdır. 3. bölümde ise 2. bölümle bağlantılı sorular sizi bekler. Onlarda da sizin cevaplarınızı destekleyerek 3-4 dakika boyunca konuşup konuşamadığınızı ölçmek istiyorlar. Yine bu bölümde de kelime dağarcığınızın iyi olması lazım. Bu yüzden evde kendi kendinize bir konu belirleyip soru cevap şeklide zaman tutarak kendinize sınav yapın. Eğer kendi kendinize yapamıyorsanız IELTS çalışırken faydalanabileceğiniz çeşitli uygulamaları telefona indirip çalışabilirsiniz. Ve unutmayın çok duraklamamaya, ıııılamamaya çalışın ama gereksiz bir şey de söylemeyin. Cümlelerinizi zamana yaymayı öğrenin.

Ben sınava girdim ve sizlerle kendi deneyimimle birlikte ne yapıp, ne yapmamanız gerektiği hakkında bahsettim umarım faydasını görürsünüz. Başarılar!

IELTS ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Başak Pırıl Gökayaz